Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października

W oświadczeniu zamieszczonym na profilu prezydenta Andrzeja Dudy X (wcześniej na Twitterze) Sejm poinformował, że w tym samym terminie odbędą się wybory do 460-osobowej izby niższej i 100-osobowego Senatu. Członkowie parlamentu są wybierani na czteroletnią kadencję, a partia z największą liczbą głosów zostaje wybrana do utworzenia następnego rządu.

Według sondaży Prawo i Sprawiedliwość, konserwatywna partia rządząca Polską od 2015 roku, nie ma zdecydowanej większości w parlamencie.

Prawo i Sprawiedliwość ma niewielką przewagę nad centrową Koalicją Obywatelską Donalda Tuska, byłego premiera kraju i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej. Poparcie dla partii Zmierzchu wzrosło w ostatnich miesiącach, ale często kosztem innych partii opozycyjnych.

Kampania wyborcza przypada na czas, gdy w Polsce narastają obawy o elementy Wagnera, rosyjskiej grupy najemników, która w czerwcu zorganizowała krótkie powstanie w Rosji, na sąsiedniej Białorusi. Wzrosły napięcia z Ukrainą na południowym wschodzie, z powodu sporów o import zboża i historycznych wspomnień o przeszłych konfliktach etnicznych.

Partia rządząca stara się kreować na orędownika bezpieczeństwa narodowego w burzliwych czasach za jej wschodnimi granicami. Rząd nakazał większej liczbie żołnierzy wzmocnienie bezpieczeństwa wzdłuż białoruskiej granicy i planuje zorganizowanie parady wojskowej, aby zaprezentować swój nowy i nowoczesny sprzęt wojskowy w przyszłym tygodniu, w ramach obchodów Narodowego Święta Sił Zbrojnych.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *