Wybory w Polsce: niepewność i wiele pytań

Wybory w Polsce: niepewność i wiele pytań

Kraków (Polska), 12 sierpnia (EFE) – Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października, kiedy zadecyduje, czy konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość, rządzące od 2015 roku, jest w stanie odnowić swoją niepewną większość. Aby to osiągnąć za pomocą kontrowersyjnych ustaw i kontrowersyjnego referendum równolegle z wyborami.

Ostatnie sondaże wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego ma 33,7 proc., a liberalna Platforma Obywatelska Donalda Tuska 29,4 proc.

Kaczyński broni nacjonalizmu w toczącym się konflikcie z Brukselą, a także interwencji państwa w gospodarkę i ugodowej polityki społecznej Kościoła. .

Sytuacja jest podobna do ostatnich wezwań do referendum, ale tym razem pojawiają się nowe czynniki, które dodają jeszcze więcej niepewności, takie jak nowy wzrost skrajnej prawicy wśród młodych ludzi.

Jedna trzecia z 1,5 miliona Polaków, którzy w tym roku po raz pierwszy zagłosują, odda głos na Federację, której hasło „Kościół, strzelectwo i szkoła” oraz otwarte wiece piwne przyciągnęły pokolenie rozczarowane tradycyjną polityką.

Partia rządząca wprowadziła w styczniu zmiany w ordynacji wyborczej, aby zwiększyć liczbę lokali wyborczych w swoich bastionach miast i wsi oraz wprowadzić bezpłatny transport w dniu wyborów dla emerytów, którzy głosują w większości na podstawie prawa i sprawiedliwości.

W maju powołano komisję, której celem jest zbadanie wpływu Rosji na poprzednie rządy. Immunitet parlamentarny dla każdego wybranego posła.

Ustawa, nieoficjalnie nazywana „Lex Dusk”, miała wyraźnie osłabić szanse głównej opozycji i została zmieniona dopiero po ogromnych kontrowersjach, ostrzeżeniach z Brukseli i Waszyngtonu oraz falach protestów na ulicach Warszawy.

Aby zdyskredytować te demonstracje, Prawo i Sprawiedliwość opublikowało wideo, na którym wykorzystano obrazy obozu zagłady Auschwitz, zgodnie z narracją rządu, że Tusk był „niewolnikiem rozkazów z Niemiec i Moskwy” oraz wrogiem Polski. Domagać się reparacji wojennych od Berlina.

Dodatkowo, polska telewizja państwowa od kilku tygodni emituje serię filmów dokumentalnych „Reset”, dramatyzujących różne wydarzenia, które miały miejsce w okresie rządów Tuska w latach 2007-2015. Rozmowy Tuska z rosyjskimi biznesmenami i Władimirem Putinem.

Część rozmówców domagała się wycofania swojej interwencji i zarzucała producentom manipulowanie ich słowami.

Polski rząd, aby „oszczędzić koszty”, zapowiedział, że w tym samym dniu co wybory parlamentarne odbędzie się referendum z czterema pytaniami, z których dwa są obecnie znane: „Czy popierasz sprzedaż przedsiębiorstw państwowych?”. oraz „Czy jesteś za podniesieniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?”

W obu przypadkach są to bezpośrednie odniesienia do zarzutów, jakie PiS wielokrotnie wysuwał pod adresem byłych rządów Tuska: prywatyzacja dużych przedsiębiorstw państwowych i podnoszenie wieku emerytalnego, aby wyborcy mogli decydować o polityce rządu w przyszłości.

Trzecie pytanie, jeszcze nie opracowane, dotyczyłoby promowanych przez Brukselę przymusowych relokacji migrantów, które zdaniem Kaczyńskiego „podważają polską suwerenność”.

Oferowana przez UE alternatywa płacenia 20 tys. euro za każdego odrzuconego migranta „nie uwzględnia faktu, że Polska przyjęła już 2,2 mln uchodźców z Ukrainy”, co w ocenie szefa PiS wynosi „ jawna dyskryminacja”. przeciwko nam”.

Miguel Angel Gayo

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *