Wyjaśnienie: Dlaczego Rosja chce opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną?

ISS

Po ponad dwóch dekadach międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań kosmicznych Rosja ogłosiła w tym tygodniu, że wycofa się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2025 roku oraz zbuduje i będzie obsługiwać swoje pływające laboratorium, które zostanie wyniesione na orbitę do 2030 roku.

Decyzja o wyjeździe zapada również w momencie, gdy stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi stale się pogarszają na wielu frontach, ponieważ oba mocarstwa oskarżają się nawzajem o militaryzację przestrzeni.

wiadomości | Kliknij, aby uzyskać najlepszą adnotację na dany dzień w swojej skrzynce odbiorczej

Agencja informacyjna Interfax zacytowała szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos Dmitrija Rogozina: „Gdybyśmy w 2030 roku mogli, zgodnie z naszymi planami, umieścić go na orbicie, byłoby to ogromne osiągnięcie”.

„Jest wola podjęcia nowego kroku w eksploracji zamieszkałej przestrzeni kosmicznej na całym świecie”.

Co robi Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?

Stacja kosmiczna to w zasadzie duży statek kosmiczny, który pozostaje na niskiej orbicie okołoziemskiej przez długi czas. To jak duże laboratorium w kosmosie, w którym astronauci mogą wejść na pokład i pozostać przez tygodnie lub miesiące, aby przeprowadzać eksperymenty w mikrograwitacji.

Stacja kosmiczna Mir z byłego Związku Radzieckiego, która była następnie obsługiwana przez Rosję, działała od 1986 do 2001 roku. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest w kosmosie od 1998 roku i jest najbardziej znana z wzorowej współpracy między pięcioma uczestniczącymi agencjami kosmicznymi. które były operowane. Są to: NASA (USA), Roscosmos (Rosja), Japońska Agencja Badań Kosmicznych (Japonia), Europejska Agencja Kosmiczna (Europa), Kanadyjska Agencja Kosmiczna (Kanada).

Od ponad 20 lat od jej wystrzelenia ludzie nieprzerwanie żyją i prowadzą badania naukowe na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o wartości 150 miliardów dolarów w warunkach mikrograwitacji, dzięki czemu są w stanie dokonać przełomów badawczych niemożliwych do osiągnięcia na Ziemi.

Według NASA 243 osoby z 19 krajów odwiedziły do ​​tej pory Międzynarodową Stację Kosmiczną, a pływające laboratorium gościło ponad 3000 artykułów naukowych i edukacyjnych od naukowców ze 108 krajów i regionów oraz przeprowadziło najnowocześniejsze badania w różnych dyscyplinach, w tym biologia i antropologia. Fizjologia, fizyka, nauki o materiałach i kosmosie.

Niedawna rywalizacja kosmiczna między Stanami Zjednoczonymi a Rosją

Według raportu Financial Times Rosja odegrała kluczową rolę w sukcesie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ponieważ inne agencje kosmiczne opierały się na zaawansowanej rosyjskiej technologii budowy modułowej stacji kosmicznej do budowy stacji kosmicznej we wczesnych latach.

Rosja była również niezbędna dla swojego samochodu osobowego Sojuz, który służył jako jedyny sposób transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną od czasu wycofania się Stanów Zjednoczonych z programu promu kosmicznego w 2011 roku. Ta zależność od Rosji skończyła się jednak w zeszłym roku, kiedy Stany zaczęły w nim zjednoczenie. Skorzystaj z systemu SpaceX opracowanego przez Elona Muska.

To był duży cios dla Roscosmos, ponieważ oznaczał koniec finansowania, które otrzymało od NASA na transport astronautów na stację kosmiczną. W raporcie napisano, że w latach 2011-2019 NASA wydała 3,9 miliarda dolarów na loty Sojuzem.

Oczekuje się, że w przyszłym roku USA będą miały inną opcję krajową inną niż SpaceX, ponieważ oczekuje się, że odroczona kapsuła Starliner Boeinga będzie działać.

Rozwój ten następuje również w czasie, gdy stosunki między Zachodem a Rosją są kontynuowane Ze złego na gorsze. Stany Zjednoczone zarzuciły Kremlowi dokonanie włamania „SolarWinds” i ingerencję w wybory w 2020 r. W zeszłym tygodniu Rosja została skrytykowana przez NATO po tym, jak Czechy oskarżyły ją o udział w eksplozji w składzie broni w 2014 r.

W zeszłym roku Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o przeprowadzenie testu uzbrojenia po tym, jak pocisk został wystrzelony z rosyjskiego satelity. W zamian Rosja obwiniała Stany Zjednoczone za traktowanie kosmosu jako „teatru wojskowego”.

Dołącz teraz 📣: Wyjaśnienie kanału Express Telegram

Co więc zamierza teraz zrobić Rosja?

Rosja planuje teraz zbudować własną stację kosmiczną i zarządzać nią, która ma wynieść ją na orbitę do 2030 r. Według raportu Interfax, jej jednostka kosmiczna jest montowana przez Energię i ma kosztować co najmniej 5 miliardów dolarów.

Stacja będzie okrążać Ziemię na większej szerokości geograficznej, co pozwoli jej lepiej obserwować regiony polarne, zwłaszcza że Rosja planuje rozwój Droga morska w Arktyce Gdy lód się topi.

Budowa nowej stacji pomoże również Rosji przezwyciężyć wyzwania, przed którymi stoją obecnie astronauci na starej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, takie jak przeprowadzanie eksperymentów i dostosowywanie najnowszej technologii do architektury sprzętowej, która ma ponad dwie dekady.

Wicepremier Rosji Jurij Borysow powiedział: „Nie możemy ryzykować życia [of our cosmonauts]. Dzisiejsza sytuacja związana z konstrukcją i metalem starzeje się, może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji – do katastrofy. Nie możemy do tego dopuścić ”.

Jednak opuszczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oznacza również, że rosyjscy naukowcy stracą dostęp do laboratorium, które zostało zbudowane przez ponad 15 lat prac inżynieryjnych i montażowych i którego potencjał badawczy ma dopiero teraz naprawdę wystartować. Raport Financial Times mówi, że NASA wykluczyła wycofanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do co najmniej 2028 roku i może nadal z niej korzystać po tym czasie poprzez modernizację głównych systemów.

Borysow powiedział również, że Rosja sama będzie kierować stacją kosmiczną, ale pozostawiła otwarte drzwi dla innych krajów. ostatni rok, Rosja odrzuciła amerykańską ofertę Aby być częścią programu Artemis, w zeszłym miesiącu podpisała porozumienie z Chinami w sprawie wspólnego rozwoju bazy księżycowej.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *