Wykrywanie zawodów, które mogą zwiększać ryzyko raka jajnika

Wykrywanie zawodów, które mogą zwiększać ryzyko raka jajnika

Xantha Leatham, zastępca redaktora naukowego Daily Mail

Zaktualizowano: 00:34 11 lipca 2023 r

Badanie wykazało, że fryzjerzy, kosmetyczki i księgowi mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Nowe badania sugerują, że praca przez 10 lub więcej lat na niektórych stanowiskach może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób.

Naukowcy stwierdzili, że pracownicy sprzedaży, handlu detalicznego, odzieży i budownictwa również mogą być zagrożeni.

Zasugerowali, że przyczyną może być narażenie na pewne czynniki chemiczne, takie jak te znajdujące się w talku i wybielaczu.

Naukowcy twierdzą, że zwiększone ryzyko może wynikać z narażenia na niektóre czynniki chemiczne, takie jak te znajdujące się w talku i wybielaczu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu przeanalizowali dane dotyczące kobiet w wieku od 18 do 79 lat.

Porównali 491 kobiet, u których zdiagnozowano raka jajnika, z 879 kobietami bez tej choroby.

Od wszystkich uczestników zebrano szereg informacji, w tym historię ich zatrudnienia.

Analiza opublikowana w Journal of Occupational and Environmental Medicine wykazała, że ​​praca przez 10 lub więcej lat jako fryzjer, fryzjer, kosmetyczka lub na podobnych stanowiskach wiązała się z trzykrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na raka jajnika.

Praca w budownictwie wiązała się również z prawie trzykrotnie większym ryzykiem, podczas gdy zatrudnienie przez dekadę lub dłużej w księgowości wiązało się z dwukrotnie większym ryzykiem.

Podobnie długotrwała praca w branży odzieżowej, w tym hafciarskiej, wiązała się z 85% wzrostem ryzyka zachorowania, podczas gdy praca w sprzedaży lub handlu detalicznym wiązała się z wyższym ryzykiem odpowiednio o 45% i 59%.

Analiza opublikowana w Journal of Occupational and Environmental Medicine wykazała, że ​​praca przez 10 lub więcej lat jako fryzjer, fryzjer, kosmetyczka lub na podobnych stanowiskach wiązała się z trzykrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na raka jajnika.

Zespół powiedział, że fryzjerzy, kosmetyczki i pokrewni pracownicy byli najczęściej narażeni na działanie 13 czynników chemicznych, w tym amoniaku, nadtlenku wodoru, organicznych barwników i barwników oraz wybielaczy.

Jednak nie jest jasne, czy związek z rakiem jajnika jest spowodowany pojedynczym czynnikiem, kombinacją lub innymi czynnikami w miejscu pracy, powiedzieli.

Zespół dodał, że prace umysłowe i zawodowe, takie jak księgowość, mogą wiązać się z większym ryzykiem raka jajnika, ponieważ pracownicy są mniej aktywni przez większość dnia.

W międzyczasie odkryli, że kobiety pracujące jako profesjonalne pielęgniarki wydają się mieć mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajnika.

„Zaobserwowaliśmy powiązania sugerujące, że kobiety, które pracowały w księgowości, fryzjerstwie, sprzedaży, dziewiarstwie i zawodach pokrewnych, handlu detalicznym i budownictwie mogą mieć zwiększone ryzyko” – napisali.

Wysokie ryzyko zaobserwowano w przypadku wysokiego skumulowanego narażenia na 18 czynników, ponieważ znaczna część zawodów narażonych na 12 z tych czynników była związana z fryzjerstwem.

Kobiety pracujące w zawodach związanych z fryzjerstwem są narażone na setki chemikaliów w wysokich stężeniach, w tym farby do włosów, szampony, odżywki, produkty do stylizacji i kosmetyki.

Dlaczego rak jajnika nazywany jest „cichym zabójcą”?

Około 80% przypadków raka jajnika diagnozuje się w zaawansowanych stadiach choroby.

W momencie rozpoznania 60 procent przypadków raka jajnika rozprzestrzeniło się już na inne części ciała, obniżając pięcioletni wskaźnik przeżycia do 30 procent z 90 procent we wczesnym stadium.

Według dr Ronniego Drapkina, profesora nadzwyczajnego z University of Pennsylvania, choroba jest diagnozowana tak późno ze względu na jej lokalizację w miednicy, która bada tę chorobę od ponad dwóch dekad.

„Miednica jest jak naczynie, więc guz może urosnąć dość duży, zanim zostanie faktycznie zauważalny” – powiedział dr Drabkin Daily Mail Online.

Pierwszym objawem, który pojawia się w przypadku raka jajnika, jest przewód pokarmowy, ponieważ guzy mogą zacząć naciskać w górę.

Kiedy pacjentka skarży się na dyskomfort żołądkowo-jelitowy, lekarze prawdopodobnie skupią się na zmianach w diecie i innych przyczynach niż sugerowanie badań przesiewowych w kierunku raka jajnika.

Dr Drabkin powiedział, że zwykle pacjent nie jest badany pod kątem raka, dopóki nie wystąpią u niego uporczywe objawy żołądkowo-jelitowe.

„Często mówi się, że rak jajnika to cichy zabójca, ponieważ nie ma wczesnych objawów, podczas gdy w rzeczywistości ma objawy, są one bardzo ogólne i mogą być spowodowane innymi czynnikami” – powiedział.

Jedną z rzeczy, które mówię kobietom, jest to, że nikt nie zna twojego ciała tak jak ty. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, coś może być nie tak.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *