Wystrzelenie Starlink 100 oznacza misję, odkąd pocisk Falcon zawiódł w locie – Lot kosmiczny teraz

Wystrzelenie Starlink 100 oznacza misję, odkąd pocisk Falcon zawiódł w locie - Lot kosmiczny teraz
Rakieta Falcon 9 wystrzelona we wtorek z 60 satelitami Starlink. Kredyt: SpaceX

Najstarszy wzmacniacz Falcon 9 w operacyjnej flocie rakietowej SpaceX wysłał we wtorek w kosmos 60 satelitów internetowych ze Starlink wraz ze startem z historycznej platformy 39A w Centrum Kosmicznym NASA im. Kennedy’ego na Florydzie.

Wraz z wystrzeleniem 60 satelitów we wtorek SpaceX wysłał na orbitę 1565 statków kosmicznych Starlink, aby wysyłać sygnały szerokopasmowe na całym świecie, prawie dziewięć razy więcej niż satelity w jakiejkolwiek innej konstelacji.

Rakieta Falcon 9 o długości 229 stóp (70 m) wzniosła się poza port kosmiczny na Florydzie i wbiła się w słoneczne niebo w środku południa, lecąc ścieżką na północny wschód od Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, aby umieścić na orbicie kolejne 60 stacji szerokopasmowych Starlink.

Misja rozpoczęła się we wtorek o godzinie 15:01 czasu wschodniego (1901 GMT), kiedy wystrzelono z platformy dziewięć wspomagających silników benzynowych Merlin 1D, które wyrzuciły z platformy wyrzutnię Falcon 9 o wadze 1,2 miliona funtów.

Falcon 9 przekroczył prędkość dźwięku w około jedną minutę, po czym zatrzymał silniki pierwszego stopnia i odpalił dopalacz około dwóch i pół minuty po starcie.

15-piętrowy etap doładowania – oznaczony jako B1049 we flocie SpaceX – nadal poruszał się w kierunku podwyższonego punktu swojej trajektorii suborbitalnej i rozłożył płetwy z siatki aerodynamicznej, aby pomóc ustabilizować pocisk i zejść z powrotem przez atmosferę.

Trzy silniki żurawia wspomagającego Merlina zostały ponownie odpalone, aby spalić wejście, a centralny silnik rakiety zapalił się w celu lądowania tuż przed wysunięciem nóg pierwszego stopnia i wylądowaniem na pokładzie drona SpaceX „Oczywiście, że wciąż cię kocham” w celu wyznaczenia punktu docelowego. lądowanie na oceanie Atlantyk.

Lądowanie około ośmiu i pół minuty po starcie przerwało dziewiąty lot w kosmos iz powrotem do tego przyspieszenia, które po raz pierwszy pojawiło się we wrześniu 2018 r. Ten wzmacniacz wielokrotnego użytku jest najstarszym operacyjnym pierwszym etapem w ekwipunku SpaceX, a jego dziewięć startów i lądowań łączy kolejny wzmacniacz za największą liczbę lotów we flocie Falcon 9.

SpaceX planuje zwrócić drony i ulepszony Falcon 9 do Port Canaveral na Florydzie, z obszaru odzyskiwania kilkaset mil na wschód od Charleston w Południowej Karolinie. Oczekuje się, że załogi naziemne na przylądku Canaveral sprawdzą i wyremontują pocisk do lotu 10.

Booster Falcon 9 wylądował w punkcie docelowym na bezzałogowym statku SpaceX na Oceanie Atlantyckim, aby zakończyć swój dziewiąty lot w kosmos iz powrotem. Kredyt: SpaceX

Silnik drugiego stopnia Falcon 9 zakończył dwa spalenia, aby umieścić 60 satelitów Starlink na odpowiedniej orbicie w celu ich rozmieszczenia. Około 64 minut po starcie przednia kamera górnego stopnia pokazała 60 płaskich satelitów odlatujących z pocisku na wysokości 182 mil (293 km) na południe od Nowej Zelandii.

Satelity o wadze 260 kg (573 funtów) rozmieszczą własne generujące energię panele słoneczne i przełączą strumienie plazmy zasilane kryptonem, aby podnieść wysokość do 550 km, aby dołączyć do reszty floty Starlink.

We wtorek start był setną kolejną misją z rzędu dla Falcona 9 lub Falcona Heavy bez porażki w locie, linii ciągnącej się aż do czerwca 2015 roku. Była to udana 91. misja SpaceX od czasu eksplozji rakiety Falcon 9 podczas testu przed lotem Cape Canaveral w Wrzesień 2016 – Zniszczenie rakiety nośnej i satelity komunikacyjnego należącego do Izraela oraz uszkodzenie platformy startowej SpaceX.

Satelity Starlink są budowane na linii montażowej SpaceX w Redmond w stanie Waszyngton.

W dniu dzisiejszym wystrzelono 1565 satelitów Starlink, które zawierają prototypy i nieudane statki kosmiczne, które wystartowały z orbity i spłonęły w atmosferze. Jonathan McDowell, astronom i ekspert w śledzeniu lotów kosmicznych, Mówi, że obecnie na orbicie znajduje się ponad 1400 satelitów StarlinkNie licząc 60 statków kosmicznych wystrzelonych w środę wieczorem.

FCC pozwoliło SpaceX na rozmieszczenie około 12 000 satelitów Starlink działających na częstotliwościach pasma Ku, pasma Ka i pasma V oraz na różnych wysokościach i milach na niskiej orbicie okołoziemskiej. Satelity już wysyłają sygnały szerokopasmowe o niskim opóźnieniu do użytkowników, którzy zapisują się do testu pilotażowego Starlink.

Do tej pory prawie wszystkie satelity Starlink wystrzelone przez SpaceX działały na orbitach o nachyleniu 341 mil i nachyleniu 53 stopni do równika.

„Mamy globalny zasięg, ale nie mamy pełnej globalnej łączności” – powiedział prezes SpaceX i dyrektor operacyjny Gwen Shotwell na konferencji branżowej w zeszłym miesiącu. „Mamy nadzieję, że po około 28 startach będziemy mieli stały zasięg na całym świecie. Następnie planujemy dalsze dodawanie satelitów w celu zapewnienia dodatkowej przepustowości”.

Start we wtorek był 25. lotem Falcon 9, który miał wynieść na orbitę satelity Starlink, znane jako wersja 1.0, oraz 28. misją Falcon 9 ogólnie z ładunkami Starlink na pokładzie.

W kwietniu ubiegłego roku SpaceX poprosił FCC o zgodę na obsługę swoich satelitów Starlink na wysokościach niższych niż początkowo planowano, wszystkie między 335 milami (540 km) a 354 milami (570 km). FCC zatwierdziła wniosek w zeszłym miesiącu.

Za zgodą komitetu SpaceX będzie teraz obsługiwał swoje pierwsze 4408 satelitów na wysokości od 335 mil do 354 mil, zamiast latać ponad 2800 statkami kosmicznymi na orbitach 800 mil, czyli 1300 kilometrów nad Ziemią.

Zatwierdzenie FCC otwiera drogę dla SpaceX do rozpoczęcia wypuszczania kolejnych satelitów Starlink na orbitę polarną jeszcze w tym roku. Satelity na orbicie polarnej zapewnią sieci Starlink całkowity globalny zasięg.

Zaktualizowana architektura sieci Starlink zawiera 1584 satelity na wysokości 550 km i nachyleniu 53 stopni, 1584 satelity na wysokości 335 mil (540 km) i nachyleniu 53,2 stopnia oraz 720 satelitów na wysokości 354 mil (570 km) i nachylenie 70 stopni, 520 satelitów na 348 mil (560 km) i nachylenie 97,6 stopnia.

SpaceX nadal ma pozwolenie regulacyjne na wystrzelenie ponad 7000 dodatkowych satelitów Starlink poza sondą kosmiczną 408 objętą niedawną aprobatą FCC.

Następny start Falcona 9 zaplanowano na niedzielę o godzinie 2:42 czasu wschodniego (0642 GMT) z Platformy 40 na Stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral, która przenosi następną partię satelitów Starlink do Internetu.

Kolejna misja Starlink została zaplanowana na połowę maja wraz z wystrzeleniem Falcona 9 z platformy 39A.

Wyślij e-maila do autora.

Śledź Stephena Clarka na Twitterze: Osadź tweeta.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *