Yellowstone nie jest najniebezpieczniejszym wulkanem – erupcja Campy Flegre wymusiłaby masową ewakuację | Nauka | Aktualności

Yellowstone nie jest najniebezpieczniejszym wulkanem - erupcja Campy Flegre wymusiłaby masową ewakuację |  Nauka |  Aktualności

Campi Flegrei został uznany za najniebezpieczniejszy wulkan na świecie, pokonując na szczycie Yellowstone. Znany również jako Pola Flegrejskie, Campi Flegrei jest jedynym superwulkanem w Europie, położonym pod Neapolem we Włoszech.

Jego powstanie około 39 000 lat temu sprawiło, że lawa i skały spadły setki kilometrów dalej, podczas najcięższej erupcji wulkanu w ostatnich 200 000 lat w Europie.

Jest to najbardziej zaludniony region wulkaniczny na świecie, z trzema milionami ludzi mieszkającymi w pobliskim mieście Neapol.

Zdaniem eksperta nawet niewielka erupcja może wywołać masowe ewakuacje.

Boris Behnck, wulkanolog z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanów (INGV), powiedział, że erupcja w Campi Flegre może się równać z erupcją w Plenii.

Rewolucje pelińskie miały miejsce w roku 79 ne, kiedy Wezuwiusz we Włoszech najechał Pompeje, niszcząc wszystkich jego mieszkańców.

Campi Flegre może spowodować podobną erupcję, mówi Behnk.

Wulkanolog Campi Flegre został porównany do Yellowstone, kiedy powiedział, że ten pierwszy może spowodować większe zniszczenia.

„Yellowstone, być może najsłynniejszy superwulkan, nie tylko był„ spóźniony ”, napisał na Twitterze,„ ale gdyby wybuchł ponownie, jest bardzo prawdopodobne, że wywołałby on stosunkowo niewielką erupcję, bez szans na globalne konsekwencje ”.

Przeczytaj więcej: Wulkan: jak wyglądałyby erupcje na asteroidach?

„ Najbardziej potencjalnie niebezpiecznym wulkanem na planecie w tej chwili nie jest Yellowstone (park narodowy z kilkoma mieszkańcami w pobliżu), ale Campi Flegre we Włoszech, który ma jedną trzecią populacji IT Neapolu (plus kilka innych miast, w sumie jego populacja wynosi około 600 000 osób).

Nawet erupcja małego wulkanu w Campi Flegre wymagałaby terminowej (i najlepiej zorganizowanej) ewakuacji setek tysięcy mieszkańców, a liczba ta wzrosłaby do milionów, gdyby erupcja przekształciła się w wydarzenie w stylu Pliniusza.

Jednak pomimo faktu, że takie zespoły jak Yellowstone i Campi Flegre zostały opóźnione, Behunk powiedział, że tak nie jest.

Alternatywnie wulkany mogą wykazywać pewne oznaki aktywności, a następnie znikać bez żadnych oznak erupcji.

Powiedział: „Wulkany nie wybuchają, kiedy myślimy, że są„ spóźnieni ”.

„ Późno to ludzka koncepcja; wulkany wybuchają, gdy magma jest w stanie dotrzeć na powierzchnię.

Nie zawsze tak jest: magma często zatrzymuje się na pewnej głębokości, traci gaz i ochładza się, stając się „niezniszczalną”.

„Teraz wiemy, że istnieje duża liczba„ nieudanych erupcji wulkanów ”, które często mają typowe oznaki zakłóceń (trzęsienia ziemi, emisje gazów i deformacje Ziemi), które zapowiadają erupcję, ale nie zdarzają się później. głównych wyzwań w wulkanologii.

„Superwulkan” (termin imho) nie zawsze powoduje gigantyczną „super erupcję”.

„Większość ich aktywności to małe i średnie erupcje wulkanów, które będą miały ograniczony wpływ na ograniczonym obszarze”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *