Yun przyjechał do Polski z trzydniową oficjalną wizytą

Yun przyjechał do Polski z trzydniową oficjalną wizytą

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol (po lewej) i pierwsza dama Kim Kyon-hee wysiadają z prezydenckiego samolotu po przylocie na Lotnisko Chopina w Warszawie, 12 lipca 2023 r. (czasu lokalnego).

WARSZAWA, 12 lipca (Yonhap) — Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol przybył do Polski w środę (czasu lokalnego) z trzydniową oficjalną wizytą w celu pogłębienia współpracy w strategicznych dziedzinach, takich jak broń i energia jądrowa, oraz ułatwienia udziału Korei Południowej. W projektach odbudowy na Ukrainie.

W czwartek Yun ma odbyć szczyt z prezydentem RP Andrzejem Dudą w celu omówienia sposobów dalszego rozwoju dwustronnego partnerstwa strategicznego ustanowionego w 2013 roku.

Oprócz handlu i inwestycji biuro prezydenta Korei Południowej poinformowało, że prowadzone będą rozmowy w celu rozszerzenia powiązań w strategicznych obszarach, w tym w zakresie broni, energii jądrowej i infrastruktury.

Yun odbędzie osobne spotkania z polskim premierem Mateuszem Jakubem Morawieckim oraz marszałkami wyższej i niższej izby polskiego parlamentu oraz złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

To pierwsza dwustronna wizyta Yun w kraju europejskim od czasu objęcia urzędu. Jest także pierwszym prezydentem Korei Południowej, który złożył oficjalną wizytę w Warszawie od czasu ówczesnego prezydenta Lee Myung-baka w 2009 roku.

Yun przyjechał do Warszawy po ukończeniu studiów Szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) planuje spotkać się na Litwie z przedstawicielami południowokoreańskich firm działających w Polsce, które chcą uczestniczyć w projektach odbudowy powojennej Ukrainy, aby przedyskutować, w jaki sposób rząd może je wesprzeć.

Yunowi w podróży towarzyszy 89-osobowa delegacja biznesowa, reprezentująca firmy zajmujące się akumulatorami, bronią i energetyką jądrową, a także firmy budowlane zainteresowane udziałem w projektach odbudowy na Ukrainie.

W programie Yoon jest spotkanie z mieszkańcami Korei Południowej w Polsce, dialog z młodzieżą z Korei Południowej i Polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz bilateralne forum biznesowe.

[email protected]

(KONIEC)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *