Z roku na rok coraz trudniej jest być marką oferującą wyłącznie urządzenia do noszenia i audio

Z roku na rok coraz trudniej jest być marką oferującą wyłącznie urządzenia do noszenia i audio

W świecie akcesoriów technologicznych istnieją dwa typy konsumentów.

Z jednej strony są najbardziej lojalni konsumenci, którzy kupują ich urządzenia technologiczne, ponieważ ufają tej samej marce, co ich telefony komórkowe czy komputery; Z drugiej strony są tacy, którzy wolą stawiać na różnych producentów, prawie zawsze szukając lepszych specyfikacji lub bardziej konkurencyjnych cen.

Prawda jest taka, że Z każdym rokiem trudniej jest przetrwać, jeśli jesteś marką technologicznąTo znaczy takie, które produkują tylko określony typ urządzenia, na przykład inteligentne zegarki i słuchawki.

Marki te toczą szczególną wojnę z Big Tech i ich ekosystemami połączonych ze sobą produktów i choć zachowują znaczną część rynku, ich ewolucja na przestrzeni ostatnich pięciu lat pokazuje, że staje się on coraz bardziej złożony.

Apple, Xiaomi i Samsung dominują w Europie na rynku urządzeń do noszenia, ale Garmin się trzyma

Apple Watch Ultra

rozdział

Według danych dostarczonych przez firmę analityczną Canalys Komputer dzisiajtrzy najlepiej sprzedające się marki inteligentnych zegarków i bransoletek w Europie Apple, Xiaomi i Samsung o odpowiednio 24,4%, 13,1% i 9,9%..

Z wyjątkiem przypadku Xiaomi, które straciło 4 punkty, wszystkie zyskały udział w rynku w stosunku do danych za 2019 rok w Europie: Apple wzrósł o niezwykłe 10 punktów, a Samsung przekroczył półtora punktu. Te trzy marki są jednocześnie liderami na światowym rynku telefonów komórkowych i w Hiszpanii, więc ich pozycja premium nie jest przypadkowa.

Za nimi stoi wiele marek zegarków, które osiągają różnorodne wyniki.

com.fitbitKtóry w 2019 roku, kiedy był niezależny, osiągnął 11,1% rynku urządzeń ubieralnych, W pierwszym kwartale 2023 roku spadła nieznacznie do 8,9%.chociaż jest teraz własnością Google, a jego sprzedaż dorównuje sprzedaży nowego Pixel Watch.

Amazfit to jedna z niewielu niszowych firm, która odnotowuje wzrost, rosnąc z 4,1% w 2019 r. do 6,6%. Obecny. Garmin pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie, wzrastając z 9,4% do 9,7% w Europie. Fossil zmniejszył swoje udziały o połowę (z 2% w 2019 r. do 1% obecnie).

Sony wkracza na główne rynki audio, gdy Jabra i Bose upadają, ale Skullcandy i QCY rosną

Samsung Galaxy Buds 2 Pro.
Samsung Galaxy Buds 2 Pro.

Słuchawki, zwłaszcza bezprzewodowe, to dziś jedno z najpopularniejszych akcesoriów, produkt, w którym prym wiodą także producenci smartfonów.

jeszcze raz, Apple to marka numer jeden na rynku osobistych urządzeń audio z udziałem na poziomie 18,1% W Europie w pierwszym półroczu nieco mniej niż w 2019 r., kiedy było blisko 20%, choć w tym pięcioletnim okresie przekroczyło 26,5%.

Drugie miejsce zajmuje Samsung z 14,6% (w 2019 r. było to 16%), natomiast czwarte miejsce zajmuje Xiaomi, którego wzrost pozwolił w ciągu zaledwie 4 lat przesunąć się z 2,3% do 4,2%.

Ale w tym przypadku Jednej marce udało się wkraść do pierwszej trójki i przełamać trend: SonyKtóry osiągnął 6,8%, o jeden punkt mniej niż w 2019 roku. Choć Sony nie można uznać za producenta niszowego, bo produkuje także telefony komórkowe, to jego siła na rynku audio osiągnęła niezwykły sukces.

Za nimi reszta wyspecjalizowanych producentów otrzymuje jednego z wapnem i jednym z piasku. Nieznacznie rośnie Skullcandy (z 1,8 do 2,1%), a chiński QCY rośnie mocniej (z 0,4 do 2,1%).

Ale od tego czasu innym nie radziło się już tak dobrze Jabra wycofuje się (od 1,8 do 1,2%) f Boss upada (od 2,5 do 1%) w porównaniu do danych za 2019 rok na Starym Kontynencie.

Niszowi dostawcy walczą z głównymi ekosystemami, które przyciągają użytkowników smartfonów w Europie – choć nie zawsze musi tak być.

Garmina Fenixa 7
Garmina Fenixa 7

Za tymi danymi kryje się rzeczywistość, która to wyjaśnia i powoduje, że zmierzamy w stronę rynku z mniejszą liczbą sprzedawców niszowych i większą dominacją dużych marek, które posiadają ekosystem produktowy.

Dane pochodzące od firm analitycznych wyraźnie wskazują, że: Rosnąca siła ekosystemów dużych producentów. Na każdy telefon komórkowy sprzedany w Hiszpanii Apple sprzedaje 80,9 słuchawek AirPods i 48,1 zegarków Zegarek Apple. Samsung sprzedaje także słuchawki 25,2 na smartfon, a Xiaomi 14,3.

Duża część tych zakupów wynika ze strategii marketingowej największych producentów, którzy ulepszają swój ekosystem, sprzedając swoje produkty w opakowaniach z praktycznie dostarczonymi akcesoriami.

„Pieniądze odgrywają ważną rolę. Jeśli produkty są dostarczane w pakiecie, łatwiej jest je zaprojektować razem, ale jednocześnie kupić niezbędne akcesoria i abonamenty, aby je połączyć” – mówi Runar Bjorhovde, analityk Canalys.

Następnie istnieje tendencja do lojalności wobec marki, która jest silna wśród europejskich użytkowników.

„W Europie, jeśli masz iPhone’a, rozważasz tylko Apple Watch jako opcję, ale nie Galaxy Watch czy Pixel Watch. Podobnie jak gdybyś miał telefon komórkowy Samsung w Europie, nie rozważałbyś zakupu AirPods, zamiast tego rozważyłbym zakup słuchawek AirPods, ale zamiast tego je kupuję” – mówi analityk. : „Samsunga”.

Taka rzeczywistość skłania europejskich użytkowników do kupowania słuchawek i zegarków tej samej marki, co ich telefony komórkowe. Nie zawsze tak musi być, jak pokazuje przykład Chin, gdzie widać odmienną tendencję.

Zamiast kupować słuchawki i zegarki w oparciu o markę telefonu komórkowego, widzimy coś odwrotnego: Osoby, które kupują telefony komórkowe, ponieważ lubią ulubioną markę zegarków lub sprzętu audio.

„W Chinach ten model się zmienia i coraz więcej marek próbuje stworzyć różne punkty wejścia do swojego ekosystemu [más allá del móvil]. „Myślę, że w nadchodzących latach może się to zdarzyć również w Europie” – dodaje Bjorhovde.

Opcje dostępne dla specjalisty: różnicowanie, różnicowanie i jeszcze raz różnicowanie

Sony WH-1000XM5
Sony WH-1000XM5

W obliczu tej panoramy skupionej na kilku ekosystemach, możliwości wyspecjalizowanych producentów również ulegają ograniczeniu i polegają na realizacji produktów o funkcjach, których u konkurencji nie ma, ze względu na ich większe doświadczenie w branży.

„Apple dużo zainwestowało w stworzenie ekosystemu sprzętowego i Zaczęło wywierać presję na dostawców niszowych, którzy musieli zmienić strategię– mówi Runar Bjorhovde.

Ale ta droga nie zawsze jest tak łatwa, jak się wydaje. Z jednej strony wyróżnienie się poprzez bycie najnowocześniejszym stało się bardziej skomplikowane w porównaniu z produktami takimi jak AirPods Pro i Apple Watch Ultra, gdzie coraz droższe ceny początkowe konkurują bezpośrednio z najlepszymi modelami marek. status.

W tym przypadku istnieje ogromna przepaść pomiędzy akcesoriami, gdyż zegarki i słuchawki nie mają takiej samej zdolności do różnicowania się.

Przyszłość producentów niszowych zależy od tego, jak dobrze potrafią się wyróżnić i stworzyć coś innego. „Na rynku audio jest to naprawdę trudne, ale coraz większy nacisk kładzie się na dywersyfikację, zwłaszcza w przypadku smartwatchy” – mówi analityk.

Mimo wszystko możliwość zróżnicowania stanowi pozytywną perspektywę, ponieważ analitycy uważają, że wyspecjalizowane marki mają do tego lepszą pozycję niż technologiczni giganci.

„Celem jest, aby te produkty były sposobem na wygenerowanie przyczepności, czymś, za pomocą czego specjaliści mogą robić różne rzeczy i wzbudzać większe zainteresowanie wśród użytkowników” – dodaje ekspert Canalys.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *