Z siłami rosyjskimi na Ukrainie NATO przygotowuje się do walki na swoich granicach

Z siłami rosyjskimi na Ukrainie NATO przygotowuje się do walki na swoich granicach

Fiński żołnierz bierze udział w operacjach desantowych w ramach morskich ćwiczeń NATO BALTOPS 2015 w Ustce, 17 czerwca 2015 r. – Źródło: Czarek Sokołowski

Nowy Jork: W Rosyjska inwazja na UkrainęNajbardziej uciążliwy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej NATO Ustaw silnik na pełnych obrotach, aby ponownie zwiększyć obroty Sojusz ten kwalifikował się do wojny, która miała miejsce podczas zimnej wojny.

To fundamentalna zmiana w sojuszu, który od dziesięcioleci oscyluje między letargiem a niską samooceną. I jeszcze Ostatni wstęp FinlandiiHistorycznie rzecz biorąc, ta zmiana w NATO niesie ze sobą również inne niezamierzone konsekwencje dla Władimira Putina i jego wojny na Ukrainie.

Fińscy żołnierze instalują fińską flagę narodową w kwaterze głównej NATO w Brukseli, 4 kwietnia 2023 r.

Fińscy żołnierze instalują fińską flagę narodową w kwaterze głównej NATO w Brukseli 4 kwietnia 2023 r. – Autorzy: JOHN THYS

NATO szybko odchodzi od tego, co nazywają to stratedzy wojskowi „Odstraszanie odwetowe” odnosi się do „odmowy odstraszania”, które polega na odebraniu przeciwnikowi możliwości osiągnięcia jego celów. W przeszłości istniała teoria, że ​​w obliczu inwazji Rosji państwa członkowskie będą próbowały wytrzymać do czasu przybycia sił sojuszniczych, głównie Stanów Zjednoczonych i innych sił lokalnych, które pomogą im zemścić się na Rosjanach za próbę wypędzenia ich na zewnątrz. .

Ale po okrucieństwach popełnionych przez Rosjan w okupowanych regionach Ukrainy, od Irpina i Buczy po Mariupol i Cherson, w krajach granicznych NATO, takich jak Polska i kraje bałtyckie, Nie chcieli już ryzykować ani jednego dnia rosyjskiej okupacji. W swoim ostrzeżeniu pamiętają, że tylko w pierwszych dniach podboju Ukrainy siły Kremla zajmowały większą część terytorium niż niektóre z całych krajów bałtyckich.

aby temu zapobiec „Odstraszanie przez odmowę”, co w praktyce oznacza prawdziwą rewolucję: więcej stałych baz wojsk na granicy z Rosją, większa integracja ze Stanami Zjednoczonymi i sojuszniczym planowaniem wojskowym, większe wydatki na zbrojenia oraz bardziej szczegółowe wymagania co do rodzajów sił i uzbrojenia, które muszą być dostępne . Walczyć, jeśli to konieczne, w z góry określonych miejscach.

Putin zawsze zarzucał NATO, że chce go oblegać i ograniczać, ale jego inwazja na Ukrainę sprawiła, że ​​sojusz atlantycki porzucił zahamowania i zdecydował się zwiększyć liczebność wojsk wzdłuż granicy z Rosją.

Celem jest nie tylko pozyskanie większej liczby lepiej wyszkolonych sił, ale także uczynienie ich bardziej widocznymi i namacalnymi dla Rosji, co jest kluczowym elementem każdej strategii odstraszania. mówi Camille Grand, była asystentka sekretarza generalnego NATO ds. inwestycji obronnych, a obecnie członkini Europejskiej Rady ds. Stosunków Międzynarodowych, grupy ekspertów z różnych stolic europejskich.

Fińscy rezerwiści Gwardii Pułku Jaeger na poligonie podczas ćwiczeń wojskowych w bazie wojskowej Santa Hamina w Helsinkach, Finlandia, 7 marca 2023 r.

Fińscy rezerwiści Pułku Gwardii Jaeger na strzelnicy podczas ćwiczeń wojskowych w bazie wojskowej Santa Hamina w Helsinkach, Finlandia, 7 marca 2023 r. – Kredyty: ALESSANDRO RAMPAZZO @

Państwa Europy Środkowej i Wschodniej twierdzą, że „nie wystarczy już być gotowym na powstrzymanie się od obietnic odbicia, ale musimy bronić każdego centymetra terytorium NATO od pierwszego dnia”, mówi Grand. „Nikt nie chce być pod rosyjską kontrolą przez kilka miesięcy, czekając na kawalerię”.

NATO rozmieściło batalion wielonarodowych sił wzdłuż wschodnich granic ośmiu krajów z Rosją i przygotowuje się do rozszerzenia tych sił w brygady, aby wzmocnić efekt odstraszania i odpierać najeźdźców od samego początku. Szkoli również tysiące innych żołnierzy, aby w razie wojny szybko przemieszczali się w celu wsparcia Sił Granicznych, ze szczegółowymi planami mobilności i logistyki.

Daalder, były ambasador USA przy NATO, mówi: „NATO to organizacja, która postanowiła zrobić sobie wakacje od historii”. Ale Putin przypomniał nam, że musimy myśleć o obronie i robić to wspólnie.

Koalicja przekaże więcej sił pod bezpośrednią kontrolę głównego oficera wojskowego NATO, dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Operacyjnego gen. Christopher J Cavoliodpowiedzialny również za wszystkie siły USA w Europie.

Odstraszanie i obrona

pod nową marką „Odstraszanie i obrona”Wysoki rangą urzędnik NATO, który odmówił ujawnienia nazwiska ze względu na delikatność sprawy, powiedział, że był to pierwszy raz od czasów zimnej wojny, kiedy dowódca sił USA w Europie był zaangażowany w plany wojenne USA z jego sojusznikami. Po raz kolejny, dodaje urzędnik, Stany Zjednoczone są sercem europejskiego systemu obronnego. Dokładnie dyskutujemy z NATO, w jaki sposób Stany Zjednoczone będą bronić Europy.

Według urzędnika, po raz pierwszy od czasów zimnej wojny Kraje Europy Wschodniej będą dokładnie wiedzieć, co NATO zamierza zrobić, aby je obronićco każdy kraj powinien być w stanie zrobić dla siebie, oraz zadanie oczekiwanej pomocy ze strony sąsiadów.

Ze swojej strony kraje Europy Zachodniej wiedziałyby, gdzie wysłać swoje siły, jaki sprzęt i broń oraz logistykę dotarcia tam.

NATO stara się również dostosować swoje długoterminowe potrzeby do bieżących wymagań operacyjnych. Jeśli wcześniej np. państwa NATO zostały poproszone o wysłanie do Afganistanu części sił ekspedycyjnych ze śmigłowcami i lekką bronią, Będą teraz musieli bronić niektórych części terytorium sojuszu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przemawia podczas konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli, poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przemawia podczas konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli, poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r.

Na przykład dla Wielkiej Brytanii oznaczało to, że będzie musiała zapewnić więcej ciężkiego uzbrojenia do obrony wschodniej flanki koalicji, chociaż rząd brytyjski wolałby nadal wysyłać lekkie siły ekspedycyjne, co wymagałoby mniejszych nakładów finansowych, mniejszej liczby personelu i mniej ciężki sprzęt. .

Planowanie w NATO było już natrętne i stanie się bardziej wymagające i szczegółowe. Państwa sojusznicze zawsze musiały odpowiadać na kwestionariusze dotyczące ich zdolności i wyposażenia, a planiści NATO mówią im, czego brakuje lub co można odciąć.

Według Roberta J. Bella, doradcy ds. obrony misji USA przy NATO do 2017 r., Danię poproszono kiedyś o zaprzestanie wydawania pieniędzy na budowę okrętów podwodnych, a Kanadę o dostarczenie samolotów do tankowania.

Kraje mogą walczyć – Niektóre kraje przez lata odmawiały umieszczania rakiet przeciwlotniczych na swoich fregatach, obawiając się, że będzie to wyglądało na eskalację – Muszą jednak bronić swoich standardów przed wszystkimi członkami NATO. Jeśli pozostali sojusznicy zgodzą się, że plan kraju jest niewystarczający, mogą głosować za wymuszeniem jego przestrzegania, co jest znane jako „konsensus minus jeden”. Bell mówi, że zdarza się to rzadko, ale zdarzyło się to w Kanadzie.

Teraz wymagania będą coraz większeaby Sojusz mógł odbudować swój potencjał wojenny w Europie, uwiarygodnić swój efekt odstraszania i zapewnić NATO możliwość prowadzenia intensywnej wojny z takim konkurentem jak Rosja od dnia wybuchu konfliktu.

Zmiany w NATO zaczęły się powoli w 2014 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu. Na tegorocznym szczycie w Walii sojusznicy zgodzili się podnieść wydatki wojskowe każdego państwa członkowskiego do 2% PKB do 2024 r. Jak dotąd tylko 8 z 31 krajów osiągnęło ten cel, ale od 2014 r. łączne wydatki wojskowe dramatycznie wzrosły. Duży i osiągnął 350 000 milionów dolarów.

Kolejny szczyt NATO odbędzie się w lipcu i uzgodniony zostanie nowy plan wydatków, z minimalną stopą 2% PKB. Według wysokiego rangą urzędnika NATO, biorąc pod uwagę straty poniesione przez Rosję na Ukrainie, jeśli w ciągu najbliższej dekady duże państwa zainwestują w swoje siły zbrojne 2,5-3% PKB, to wystarczy, aby od pierwszego dnia powstrzymać lub odeprzeć ofensywę Kremla.

Stephena Erlangera

Przetłumaczone przez Jaime’a Arambide’a

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *