Zakurzone panele słoneczne oznaczają koniec misji sondy Marsa NASA

Zakurzone panele słoneczne oznaczają koniec misji sondy Marsa NASA

Z powodu zmniejszonych dostaw energii misja zakończy działalność naukową do końca lata, powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej Cathia Zamora Garcia, zastępca dyrektora projektu InSight w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.

Panele słoneczne InSight są coraz bardziej pokryte czerwonym marsjańskim pyłem, pomimo kreatywnych wysiłków Przez ekipę misyjną na ziemi. ta akumulacja Będzie tylko gorzej, gdy Mars wejdzie teraz w zimę, kiedy do atmosfery wzniesie się więcej pyłu.

Te unoszące się cząstki zmniejszają ilość światła słonecznego potrzebnego do ładowania paneli słonecznych zasilających InSight, który jest obecnie w rozszerzonej misji, która miała potrwać do grudnia. Misja osiągnęła swoje główne cele po pierwszych dwóch latach na powierzchni Marsa.

Lądownik wszedł w tryb awaryjny 7 maja, kiedy jego poziom mocy spadł, powodując zatrzymanie wszystkich funkcji poza podstawowymi. Zespół przewiduje, że może się to zdarzyć częściej W przyszłości ze zwiększonym poziomem pyłu.

Po wylądowaniu na Marsie w listopadzie 2018 r. stacjonarny lądownik jest w stanie zebrać tylko około jednej dziesiątej dostępnej energii. Kiedy InSight wylądował po raz pierwszy, mógł wytwarzać na Marsie około 5000 watogodzin dziennie, czyli mniej więcej tyle, ile zużywał na bieganie. Piekarnik elektryczny na 1 godzinę i 40 minut.

Teraz sonda wytwarza 500 watów dziennie, co wystarcza na zasilenie pieca elektrycznego tylko przez 10 minut. Jeśli 25% paneli słonecznych zostanie oczyszczonych, InSight zauważy wystarczający wzrost energii za jego kontynuację. Statek kosmiczny widział wiele demonów pyłu lub trąb powietrznych, ale Żaden z nich nie był na tyle blisko, by zdjąć panele słoneczne.

„Mieliśmy nadzieję, że usuniemy kurz, tak jak widzieliśmy to kilka razy w przypadku statku kosmicznego Spirit and Opportunity” – powiedział Bruce Banerdt, główny badacz InSight w Jet Propulsion Laboratory. „Wciąż jest to możliwe, ale moc jest na tyle niska, że ​​skupiamy się na jak najlepszym wykorzystaniu nauki, którą wciąż możemy zebrać”.

Ramię robota statku kosmicznego zostanie wkrótce wprowadzone w tryb „wycofywania”.

Do końca lata zespół wyłączy sejsmometr, zakończy prace naukowe i będzie monitorować poziomy energii pozostałej na sondzie. Pod koniec roku zakończy się misja InSight.

Jednak zespół InSight będzie nadal nasłuchiwał wszelkiej potencjalnej komunikacji ze statku kosmicznego i ustalał, czy można go ponownie włączyć.

InSight uchwycił to zdjęcie panelu słonecznego pokrytego pyłem 24 kwietnia.

„Misja InSight była dla nas naprawdę niesamowitą misją” – powiedziała podczas konferencji prasowej Laurie Glaese, dyrektor NASA Planetary Science Division. „Dało nam to wgląd w Marsa, którego nie moglibyśmy uzyskać z żadnego innego statku kosmicznego we flocie Marsa NASA. Interpretacja danych InSight pogłębiła nasze zrozumienie tego, jak planety skaliste tworzą się w całym wszechświecie”.

Bardzo czuły sejsmometr, zwany Eksperymentem Sejsmicznym Wewnętrznej Struktury, wykrył ponad 1300 trzęsień ziemi z odległości setek i tysięcy mil. Dane zebrane do tej pory przez InSight Odkryj nowe szczegóły dotyczące nieznanych Jądro i płaszcz Marsa. Zarejestrował również dane pogodowe i przeanalizował pozostałości pola magnetycznego, które kiedyś istniało na Marsie.

„Nawet gdy zbliżamy się do końca naszej misji, Mars wciąż daje nam naprawdę niesamowite rzeczy do zobaczenia” – powiedział Banerdt.

Ta grafika pokazuje różnicę w zasilaczu InSight w 2018 roku (po lewej) w porównaniu z obecnym (po prawej) ze względu na gromadzenie się kurzu i zmniejszone nasłonecznienie.

Trzęsienia ziemi na Marsie są podobne do trzęsień ziemi, które obserwujemy na Ziemi, ale różnią się nieco, jeśli chodzi o to, dlaczego występują na każdej planecie. Na ziemię, to ostatnio Wydarzenie będzie trzęsieniem ziemi o umiarkowanych rozmiarach, ale ustanowi nowy rekord aktywności sejsmicznej odkrytej przez naukowców badających Marsa.

Kiedy czujemy trzęsienia ziemi, dzieje się tak dlatego, że płyty tektoniczne na Ziemi poruszają się, poruszają i ocierają się o siebie. Do tej pory Ziemia jest jedyną znaną planetą, na której znajdują się te płyty.

Jak więc na Marsie dochodzi do trzęsień ziemi? Pomyśl o skorupie Marsa jak o jednej gigantycznej płycie. Ta skorupa ma wewnątrz pęknięcia i szczeliny, ponieważ planeta nadal się kurczy w miarę ochładzania. Ten skurcz Ściska, rozciąga i rozbija skorupę Marsa.

Kiedy fale sejsmiczne z bagien przechodzą przez różne materiały na Marsie, pozwalają naukowcom badać strukturę planety. Analiza aktywności pomaga im zrozumieć tajemnicze wnętrze Marsa i zastosować te badania, aby dowiedzieć się, jak powstały inne planety skaliste, w tym nasza.

Korzystając z InSight, powiedział Bannerdt, naukowcy byli w stanie po raz pierwszy w historii zmapować wnętrze Marsa.

Sygnały sejsmiczne z bagien przebiegających przez materiał ujawniły więcej informacji o skorupie, płaszczu i jądrze Marsa.

Zespół naukowy InSight kontynuuje analizę trzęsienia ziemi, aby lepiej zrozumieć jego pochodzenie, źródło i to, co może ujawnić na temat Czerwonej Planety.

Stały przepływ danych z InSight do naukowców na Ziemi zostanie zatrzymany, gdy ogniwa słoneczne nie będą w stanie wygenerować wystarczającej ilości energii. Ale naukowcy będą badać odkrycia, których InSight dokonywał przez dziesięciolecia, aby dowiedzieć się jak najwięcej o naszej tajemniczej planecie sąsiada.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.