Zakwestionowanie prymatu unijnego prawa zabraniającego Polsce funduszy ratunkowych

Zakwestionowanie prymatu unijnego prawa zabraniającego Polsce funduszy ratunkowych

Komisarz UE ds. gospodarki Paulo Gentiloni uczestniczy w konferencji prasowej 12 maja 2021 r. w Brukseli w Belgii na temat perspektyw gospodarczych na wiosnę 2021 r. REUTERS / Joanna Giron / Paweł

BRUKSELA (Reuters) – Wyzwanie Polski wobec priorytetu prawa UE uniemożliwia uwolnienie 57 57 miliardów unijnych funduszy naprawczych do Warszawy – poinformował w środę unijny komisarz ds. gospodarczych.

Polska, podobnie jak inne kraje z grupy 27 państw, otrzyma z Unii Europejskiej duże dotacje i tanie pożyczki na odbudowę gospodarki w sposób ekologiczny i przyjazny erze cyfrowej po głębokiej recesji wywołanej epidemią koronawirusa.

Jednak każdy kraj otrzyma swoją część pieniędzy tylko wtedy, gdy UE, władza wykonawcza UE i strażnik prawa UE zatwierdzą swój krajowy plan wydatków spełniający kryteria określone w prawie UE.

Komisja dała już zielone światło dla 18 projektów krajowych, ale zawiesiła akceptację Polski i Węgier, ponieważ obawia się, że oba kraje wpłyną na niezależność sądów i wolność mediów.

Co gorsza, polski rząd zwrócił się niedawno do polskiego Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, że prawo UE nie stoi ponad prawem krajowym, co podważa podstawy systemu prawnego UE.

Przemawiając przed Komisją Ekonomiczno-Budżetową Parlamentu Europejskiego, Gentiloni powiedział, że niedawny ruch polskiego rządu stał się teraz dodatkowym czynnikiem blokującym zgodę komisji dla Warszawy.

W przypadku zatwierdzenia Polska mogłaby otrzymać 23,23 mld dotacji unijnych i 3434 mld tanich kredytów, podczas gdy Węgry 2,7,2 mld.

„Prawda jest taka, że ​​jeszcze do tego nie dotarliśmy, a debata trwa” – powiedział Gentiloni.

„Wiemy, że dotyczy to wymagań przepisów i zaleceń każdego kraju, a jak polskie władze doskonale zdają sobie sprawę, obejmie dyskusję nad priorytetem prawa UE i możliwymi implikacjami tej kwestii dla Polski. Ożywienie. I recesja plan.”

Valdis Domprovsky, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej, który wziął udział w przesłuchaniu parlamentarnym, powiedział, że środki nie zostaną uruchomione, dopóki komisja nie spełni wymogów UE przez Polskę i Węgry.

„Zwracamy się do Polski i Węgier o dalsze wyjaśnienia dotyczące zgodności i zapewniamy spełnienie wszystkich wymogów regulacyjnych. Musimy uzyskać te zapewnienia, zanim wyciągniemy pozytywne wnioski w tej sprawie”.

Dziesięć krajów UE już otrzymuje fundusze unijne: Włochy, Hiszpania, Francja, Grecja, Niemcy, Portugalia, Belgia, Litwa, Dania i Luksemburg wstępnie sfinansowały 49 49 miliardów na projekty zawarte w ich programach krajowych. Zatwierdzony przez Komisję.

Domprovsky powiedział, że niektóre z nich, takie jak Hiszpania, Francja, Grecja i Dania, mogą otrzymać kolejną transzę w nadchodzących miesiącach, jeśli wykażą komisji, że osiągnęli uzgodnione kamienie milowe w planowanych reformach i planach.

Bułgaria i Holandia nie przedłożyły Komisji swoich planów krajowych ze względu na wybory i obecne trudności w stworzeniu rządu.

(Zgłoszone przez Johna Strobzewskiego przez Alistaira Bella)

Nasze kryteria: Zasady Fundacji Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *