Zapiąć pasy! Kwietniowe niebo ma wspaniałe rzeczy dla miłośników nieba

Zapiąć pasy!  Kwietniowe niebo ma wspaniałe rzeczy dla miłośników nieba
Zdjęcie przedstawia różowy księżyc. Niesplash

Kwiecień został ogłoszony Światowym Miesiącem Astronomii przez Astronomers Without Borders, amerykańską organizację zrzeszającą ludzi, którzy kochają oglądać nocne niebo.

Kwiecień jest miesiącem godnym uwagi pod względem wydarzeń związanych z kosmosem. Oto niektóre z najważniejszych wydarzeń, o których miłośnicy nieba powinni zanotować:

  • Różowa pełnia 5 i 6 kwietnia
  • Kometa 34P/PANSTARRS przeleci 7 kwietnia
  • Całkowite zaćmienie Słońca 20 kwietnia
  • Lirydowy deszcz meteorytów 21, 22 i 23 kwietnia

5 i 6 kwietnia – różowa pełnia księżyca

6 kwietnia o godzinie 12:37 EDT pierwsza pełnia księżyca na półkuli północnej będzie miała swoje apogeum. Pełnia różowego księżyca będzie widoczna po raz pierwszy 5 kwietnia, jednak ze względu na to, że szczytowe oświetlenie przypada tak wcześnie czasu wschodniego, zachodnie strefy czasowe ujrzą szczyt światła w przeddzień 5 kwietnia.

Od 7 kwietnia – Kometa 34P/PANSTARRS znajduje się w najbliższym punkcie przelotu

Na początku kwietnia kometa 364P/PANSTARRS z rodziny Jowisza przeleci obok Ziemi w odległości 11 milionów mil. Kometa znajdzie się w konstelacji Lisa „Lisa” i oczekuje się, że będzie miała jasność około 12,3 magnitudo. Zarówno północna, jak i południowa półkula będą mogły to zobaczyć, ale ci na północnych szerokościach geograficznych będą mogli zobaczyć to wyraźniej.

Obraz przedstawia zaćmienie Słońca. Niesplash

20 kwietnia – Całkowite zaćmienie Słońca

Chociaż zaćmienia są zwykle ekscytującymi wydarzeniami, to zaćmienie ma wyjątkową cechę. Niezwykle niezwykłe kosmiczne ustawienie Ziemi, Księżyca i Słońca skutkuje całkowitym zaćmieniem Słońca. Następne zaćmienie Słońca będzie ostatnim do 2031 roku i pierwszym od 2013 roku.

20 kwietnia nowiu częściowo przesłoni światło słoneczne. Księżyc nie spowoduje całkowitego zaćmienia Słońca przez krótki okres czasu, ponieważ znajduje się zbyt daleko od Ziemi na swojej eliptycznej orbicie, aby całkowicie zakryć Słońce. Zobaczysz krótki pierścień ognia nad Oceanem Indyjskim, ale cień księżyca całkowicie przesłoni słońce.

21, 22 i 23 kwietnia – Deszcz meteorów Lyrid

Oczekuje się, że Lirydy rozpoczną się pod koniec 21 lub 22 kwietnia i potrwają do świtu 23 kwietnia. 23 kwietnia o 9:06 czasu wschodniego spodziewany jest szczyt. Pomimo wąskiego szczytu Lyrids, 19 kwietnia nów nie powstrzyma obserwatorów przed obserwowaniem nocnego nieba.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *