Zapomniane ocalenie stacji kosmicznej Salut 7

Zapomniane ocalenie stacji kosmicznej Salut 7

Mając tylko dwie stacje kosmiczne na orbicie wokół Ziemi dzisiaj w postaci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i chińskiej stacji Tiangong („Pałac Niebios”), łatwo zapomnieć, ile stacji kosmicznych zostało wystrzelonych w minionym stuleciu. A Związek Radziecki strzelał najwięcej w ramach programu Salut (po rosyjsku „salut” lub „fajerwerki”). Choć w programie znalazły się zarówno stacje wojskowe (Orbital Experimental Station, czyli OPS), jak i cywilne (Durable Orbital Station, czyli DOS), to jednak największe sukcesy odniosły stacje cywilne, a także najbardziej brawurowa akcja ratunkowa z udziałem witam 7 wyzdrowienia stacja Kosmiczna.

Salut 7 (DOS-6) miał powtórzyć sukces Salut 6 po jego wystrzeleniu 19 kwietnia 1982 r., Aż do katastrofy w lutym 1985 r. Z powodu serii awarii elektrycznych i innych, komunikacja naziemna ze stacją kosmiczną została przerwana , iw tym czasie rozpoczęła się stacja. Niezamieszkana przestrzeń stopniowo opada w kierunku ziemskiej atmosfery. Pozostawiło to urzędnikom dwie możliwości: opuścić stację, aby spłonęła w powietrzu, lub zorganizować misję ratunkową.

W końcu 6 czerwca 1985 roku Sojuz T-13 wystartował na spotkanie z Salutem 7. Na pokładzie byli kosmonauci Władimir Dżanibekow — który wcześniej ręcznie zadokował z Salutem 7 — i Wiktor Sawinych. Obaj mężczyźni zrobili wszystko, co w ich mocy, aby wykonać ręczne dokowanie i podjąć próbę ożywienia skazanej na zagładę stacji kosmicznej. W końcu udało im się ożywić stację przy użyciu niewielkiej ilości ładunku pozostałego w jej bateriach i silnikach Sojuz, jednocześnie walcząc z ujemnymi temperaturami wewnątrz martwej stacji.

Salut 7 miał nadal pełnić swoje obowiązki do lutego 1991 r., A Mir (DOS-7, wystrzelony w 1986 r.) Jako pierwsza modułowa stacja kosmiczna, która przejęła kontrolę. Ostateczna konsola DOS (DOS-8), która wywodzi się bezpośrednio z tej epoki, jest nadal w użyciu jako Moduł Zvezda Międzynarodowej Stacji Kosmicznejpodtrzymując przy życiu dziedzictwo Salutów i męstwo Dżanibekowa i Sawinycha.


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *