Zatrzymanie przywódcy polskiej społeczności na Białorusi – pierwsze wiadomości

Rafał Guz / PAP

Andrzej Poksobat, dziennikarz i członek grupy Związku Polarnego (ZPB) na Białorusi, jest oskarżony o „podżeganie do nienawiści”.

Poksopat, który był początkowo zatrzymany na 72 godziny, trafił w sobotę do więzienia w stolicy Białorusi, gdzie przebywa – podały źródła BAP. Postępowanie śledcze i przesłuchania rozpoczną się w poniedziałek lub wtorek.

Dwóch innych członków Związku Polaków w Pokmonach i na Białorusi, Irina Byrneka i Maria Diskovskaya, zostało w czwartek zatrzymanych przez białoruskie władze pod zarzutem karnym.

Antelica Boris, przywódczyni Związku Policji na Białorusi, została aresztowana dzień wcześniej za „zorganizowanie nielegalnej imprezy masowej”. Został skazany na 15 dni więzienia.

Według źródeł BAP w więzieniu w Mińsku są również przetrzymywani Borys, Byrneka i Dyskowskaja.

Czterech polskich działaczy społecznych zostało oskarżonych o podżeganie do nienawiści rasowej i „nazistowską rehabilitację”. Według białoruskiej sprawy publicznej od 2018 roku organizują nielegalne imprezy masowe, podczas których aresztowano antyradzieckich bojowników.

Grozi im od 5 do 12 lat więzienia.

ZPB jest największą organizacją polonijną działającą na Białorusi. W 2005 roku władze tego kraju anulowały rejestrację.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *