Zdobycie Nagrody Nobla może mieć niefortunny efekt uboczny: ScienceAlert

Zdobycie Nagrody Nobla może mieć niefortunny efekt uboczny: ScienceAlert

Zgodnie z nowym badaniem, laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny mają tendencję do zmniejszania wyników badań naukowych po otrzymaniu prestiżowego wyróżnienia.

analiza danych dot Laureaci Nagrody Nobla W latach 1950-2009 naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii i Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie przyjrzeli się trzem wskaźnikom: liczbie opublikowanych artykułów, aktualności tych artykułów (jak świeże są zawarte w nich pomysły) oraz liczbie cytowań do inne artykuły.

Naukowcy porównali te dane z osobami w tym samym wieku, które zdobyły nagrody Nagroda LaskeraKolejna wysoko ceniona nagroda nauk medycznych. Dokonali porównania, aby zminimalizować ryzyko wpływu wieku osób na wyniki – Nagrody Nobla są często przyznawane ludziom na późnym etapie kariery zawodowej, kiedy i tak oczekuje się, że będą mniej pracować.

We wszystkich trzech miarach laureaci Nagrody Nobla uzyskali wyniki wyższe niż Laureaci Nagrody Laskera Przed otrzymaniem nagrody – a potem trend się odwraca. Po Nagrodzie Nobla naukowcy spadli na ten sam poziom lub niższy niż ci, którzy zdobyli Nagrodę Laskera.

„Te spadki mogą odzwierciedlać transformacyjne skutki nagrody, zmienione zachęty lub zasadniczo różne łuki kariery dla naukowców medycznych, którzy zdobyli Nagrodę Nobla” On pisze naukowcy w swoim artykule.

Laureaci Nagrody Laskera również zauważyli spadek produktywności po formalnym uznaniu, ale nie tak bardzo, jak ci, którzy otrzymali Nagrodę Nobla. Średnio w ciągu 10 lat po wygranej laureaci Nagrody Laskera publikowali każdego roku więcej badań niż laureaci Nagrody Nobla.

Chociaż analiza danych nie jest wystarczająco szczegółowa, aby to udowodnić Przyczyna i skutek, pokazuje ciekawy wzór. Chociaż implikacja nie jest taka, że ​​ci laureaci Nagrody Nobla podnoszą się i dają sobie spokój, może toczyć się dyskusja na temat tego, jak zmienił się status laureatów i jaki to ma wpływ na badania.

„Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii stanowi platformę do pełnienia roli ambasadorów nauki” On pisze Badacze. „Zwycięzcy często wchodzą na tę platformę”.

Nagroda Nobla, którą ufundował Alfred nobel Po raz pierwszy została przyznana w 1901 roku, co niewątpliwie podnosi rangę nauki i zachęca młodych naukowców. Pytanie brzmi, czy może to również spowodować spadek innowacyjnych, wysokiej jakości badań.

To bardzo trudne wezwanie, między innymi dlatego, że trudno jest właściwie zidentyfikować zalety i wady. Jednym z pomysłów zespołu stojącego za tym nowym badaniem było nagrodzenie naukowców na wczesnym etapie ich kariery Nagrodą Nobla lub inną nagrodą.

Biznes przyszłości musi dokładniej zbadać produktywne implikacje zwycięstwa
Nagroda za wczesną karierę naukową”, On pisze Badacze.

Dokument roboczy dotyczący badań został już wcześniej opublikowany Krajowe Biuro Badań Ekonomicznychchociaż nie był recenzowany.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *