Zielona kometa zbliży się do Ziemi po raz pierwszy od 50 000 lat

Zielona kometa zbliży się do Ziemi po raz pierwszy od 50 000 lat

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Niedawno odkryta zielona kometa przeleci blisko Ziemi po raz pierwszy od 50 000 lat. Ostatni raz był widoczny na nocnym niebie w epoce kamiennej.

Odkryta 2 marca 2022 roku przez astronomów za pomocą kamery Wide Field Survey Camera Zwicky Transit Facility w Obserwatorium Palomar w hrabstwie San Diego w Kalifornii, kometa znalazła się najbliżej Słońca 12 stycznia. NASA.

nazwa rzeczy C/2022 E3 (ZTF)Kometa ma orbitę wokół Słońca, która przechodzi przez zewnętrzne krańce Układu Słonecznego, dlatego zajęło tak długą drogę – i tak długo – aby ponownie przelecieć obok Ziemi. Towarzystwo Planetarne.

Według ZiemiaNiebo.

Według EarthSky, nawet podczas największego zbliżenia, kometa nadal będzie znajdować się ponad 100 razy dalej niż Księżyc od Ziemi.

Gdy kometa zbliża się do Ziemi, obserwatorzy będą mogli dostrzec ją jako słabą zieloną smugę w pobliżu jasnej gwiazdy Polaris, znanej również jako Gwiazda Polarna. Komety odbijają różne kolory światła ze względu na ich aktualną pozycję na orbicie i skład chemiczny.

Niebo wczesnym rankiem, gdy księżyc zachodzi po północy na półkuli północnej, jest idealne do oglądania komet. Zobaczenie obiektu kosmicznego będzie trudniejsze dla osób na półkuli południowej.

W zależności od jasności kometa C/2022 E3 (ZTF) może być widoczna gołym okiem na ciemnym niebie, ale lornetka lub teleskop ułatwią jej dostrzeżenie.

Kometę można odróżnić od gwiazd po spadających warkoczach pyłu i energetycznych cząstek, a także otaczającej ją świecącej zielonej komie.

Koma to powłoka, która tworzy się wokół komety, gdy zbliża się ona do Słońca, powodując sublimację jej lodu lub bezpośrednie przekształcenie w gaz. To sprawia, że ​​kometa wydaje się niewyraźna podczas obserwacji przez teleskopy.

Po przejściu przez Ziemię kometa powstanie Najbliższe podejście do Marsa 10 lutegoWedług EarthSky.

Jeśli chmury lub zła pogoda utrudniają obserwację nieba, Projekt Virtual Telescope udostępni transmisje na żywo z komety Na niebie nad Rzymem. I nie przegap tego Inne wydarzenia na niebie, które warto zobaczyć w 2023 roku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *