Ziemia kręci się szybciej niż zwykle

Ziemia kręci się szybciej niż zwykle

Jeśli dni wydają się krótsze; Były i są od przesilenia letniego w czerwcu. Ale Ziemia ostatnio zarejestrowała swój najkrótszy dzień z zupełnie innego i niezwykłego powodu – Ziemia wiruje szybciej. Naukowcy uznali ten rozwój za zagadkowy, chociaż mają pewne teorie na temat tego, dlaczego tak się stało i jaki ma wpływ na nasze życie.

walka o akcje

Naukowiec Leonid Zotov powiedział CBS News, że 29 czerwca 2022 r. był o 1,59 milisekundy krótszy niż dzisiejsza średnia. Normalna długość dnia to 24 godziny lub 86 400 sekund. Ale w ciągu ostatnich kilku lat rotacja Ziemi odbiła się, w niektóre dni kurcząc się o milisekundy. „Od 2016 roku Ziemia zaczęła przyspieszać” – powiedział Zotov. Badanie zostało opublikowane w marcu O tym, co może być przyczyną zmian w ruchu obrotowym Ziemi. A w tym roku rotuje szybciej niż w 2021 i 2020 roku.

Alarm szczytowy
Amazonka

Ta zwiększona cyrkulacja nie skraca się każdego dnia – tylko raz na jakiś czas. Ale jeśli to się utrzyma, główna metoda mierzenia czasu na Ziemi — uniwersalna, bardzo dokładna metoda znana jako czas atomowy — może wymagać zmiany. Może być konieczne dodanie ujemnej sekundy przestępnej, ponieważ godziny mogą przeskoczyć o jedną sekundę. „Ponieważ nie możemy zmienić strzałek zegara związanych z obrotem Ziemi, dostosowujemy skalę zegara atomowego” – powiedział Zotov.

W sterowni systemu operator techniczny stoi i monitoruje różne czynności, które pojawiają się na wielu ekranach z grafiką
walka o akcje

Ale nie wszyscy naukowcy popierają negatywną sekundę przestępną. W rzeczywistości inżynierowie Meta, Oleg Obleukhov i Ahmad Byagowi, napisali niedawno wpis na blogu, w którym krytykowali ten pomysł. Powiedzieli, że może to spowodować poważne awarie technologii, takie jak uszkodzenie danych. Koncepcja nigdy nie została przetestowana.

polarna wieża lodowa
walka o akcje

Niektórzy naukowcy wyobrażają sobie przypływy na Ziemi. Inni uważają, że ciągłe topnienie i ponowne zamrażanie polarnych czap lodowych powoduje przyspieszenie i spowolnienie obrotu Ziemi.

„Chodzi o prawo zachowania pędu, które dotyczy planety Ziemia” – powiedzieli CBS Obleukhov i Byagowi – „Każdy atom na tej planecie ma swój udział w pędzie prędkości kątowej Ziemi w oparciu o odległość do osi obrotu Ziemi”. . „Tak więc, gdy rzeczy się poruszają, prędkość kątowa Ziemi może się zmieniać”.

Profesjonalna łyżwiarka figurowa Valentina Marchi.
walka o akcje

„Zjawisko to można zwizualizować po prostu myśląc o snowboardzie, który zarządza prędkością kątową, kontrolując swoje ramiona i dłonie” – powiedzieli. „Gdy wysuwają ramiona, prędkość kątowa maleje, co utrzymuje pęd łyżwiarza. Gdy tylko łyżwiarz ponownie zgina ramiona, prędkość kątowa wzrasta. To samo dzieje się tutaj w tym momencie z powodu ocieplenia na ziemi. Lód czapki topią się i powodują, że pociski zwiększają prędkość.

Wieżowiec Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) w Genewie w słoneczny letni dzień.
walka o akcje

W 2020 roku planeta przeżyła 28 najkrótszych dni w ciągu ostatnich 50 lat. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny Organizacji Narodów Zjednoczonych zaczął od czasu do czasu dodawać sekundy przestępne w czerwcu lub grudniu. Pierwsza sekunda przestępna została dodana w 1972 roku, a od tego czasu dodano 26.

Według Ars Technica w ciągu sekundy przestępnej zegar tyka od 23:59:59 do 23:59:60 do 00:00:00. Średnia „sekunda przestępna” powodowała w przeszłości problemy techniczne: funkcja sekundy przestępnej dodana w 2012 r. powodowała awarie na Reddit, Gawker i australijskich liniach lotniczych Qantas. W 2017 roku skoczył o sekundę przestępną od Cloudflare.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.