Ziemia pobiła rekord najkrótszego dnia od wynalezienia zegara atomowego

Earth completed its normal 24-hour rotation 1.59 milliseconds fast on June 29, breaking the record for the shortest day in modern history.

Ziemia zakończyła swój zwykły 24-godzinny obrót z prędkością 1,59 milisekundy 29 czerwca, bijąc rekord najkrótszego dnia we współczesnej historii. (NASA)

Szacowany czas czytania: 4-5 minut

Atlanta – Jeśli czujesz, że w ciągu dnia jest mniej czasu, masz rację.

Naukowcy odnotowali najkrótszy dzień na Ziemi od czasu wynalezienia zegara atomowego.

według Katedra Systemów Obrotu Ziemi i Referencji Międzynarodowychorganizacja odpowiedzialna za przechowywanie czasu na świecie.

Obrót to czas, w którym Ziemia obraca się raz wokół własnej osi, czyli około 86 400 sekund.

Poprzedni rekord został udokumentowany 19 lipca 2020 r., kiedy pomiar doby był o 1,47 milisekundy krótszy niż zwykle.

Zegar atomowy jest standardową jednostką miary używaną od lat 50. XX wieku do określania czasu i pomiaru obrotu Ziemi, powiedział Dennis McCarthy, emerytowany dyrektor ds. czasu w Obserwatorium Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Chociaż 29 czerwca pobił rekord najkrótszego dnia we współczesnej historii, na Ziemi były znacznie krótsze dni – powiedział.

Kiedy 70 milionów lat temu dinozaury wciąż włóczyły się po planecie, jeden dzień na Ziemi trwał około 23 i pół godziny, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2020 r. paleobiologia i paleoklimatologia.

Od 1820 roku naukowcy udokumentowali spowolnienie obrotu Ziemi, Według NASA. McCarthy powiedział, że w ciągu ostatnich kilku lat sytuacja zaczęła przyspieszać.

Dlaczego prędkość wzrasta?

McCarthy powiedział, że naukowcy nie mają ostatecznej odpowiedzi, jak i dlaczego Ziemia obraca się nieco szybciej, ale może to wynikać z adaptacji równowagi lodowcowej lub ruchu Ziemi z powodu topnienia lodowców.

Powiedział, że Ziemia jest nieco szersza niż jej wysokość, co czyni ją spłaszczoną sferoidą. McCarthy powiedział, że lodowce polarne obciążają skorupę ziemską na biegunach północnym i południowym.

Powiedział, że ponieważ bieguny topnieją z powodu kryzysu klimatycznego, ciśnienie na górze i na dole planety jest mniejsze, przesuwając skorupę w górę i czyniąc Ziemię okrągłą. Okrągły kształt sprawia, że ​​planeta obraca się szybciej, powiedział McCarthy.

Powiedział, że to samo zjawisko, którego używają snowboardziści do zwiększania i zmniejszania prędkości.

Powiedział, że kiedy łyżwiarze wyciągają ręce z dala od ciała, gdy się obracają, potrzeba im więcej siły, aby się obracać. Kiedy kładą ręce blisko ciała, mówi McCarthy, ich prędkość wzrasta, ponieważ ich masa ciała jest bliżej środka ciężkości.

Powiedział, że kiedy Ziemia staje się okrągła, jej masa zbliża się do jej środka, co zwiększa prędkość jej obrotu.


Nasza codzienna egzystencja nawet nie rozpoznaje tej milisekundy.

— Dennis McCarthy, emerytowany dyrektor czasowy w Obserwatorium Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych


McCarthy powiedział, że niektórzy sugerowali związek z Bobem Chandlerem. Oś, wokół której obraca się nasza planeta, nie pokrywa się z osią symetrii, niewidoczną pionową linią, która dzieli Ziemię na dwie równe połowy.

Powiedział, że powoduje to lekkie chybotanie podczas obrotu ziemi, podobne do wibracji piłki nożnej podczas rzucania.

Powiedział, że kiedy rzuca się piłkarzem, kołysze się lekko podczas kręcenia, ponieważ nie obraca się często wokół osi symetrii.

„Jeśli jesteś naprawdę dobrym biegaczem w piłce nożnej, ustawiasz oś obrotu z osią symetrii piłki nożnej i nie bujasz się” – powiedział McCarthy.

Jednak McCarthy powiedział, że oscylacja Chandlera prawdopodobnie nie wpływa na prędkość obrotu Ziemi, ponieważ oscylacja wynika z kształtu planety. Powiedział, że jeśli zmienia się kształt planety, zmienia się częstotliwość jej oscylacji, a nie częstotliwość rotacji.

Usuwanie sekundy przestępnej

McCarthy powiedział, że odkąd naukowcy zaczęli mierzyć prędkość obrotową Ziemi za pomocą zegarów atomowych, Ziemia spowalnia swoją prędkość obrotową.

„Nasza codzienna egzystencja nawet nie uwzględnia milisekundy” – powiedział McCarthy. „Ale jeśli te rzeczy się połączą, może to zmienić tempo, w jakim wchodzimy w sekundę przestępną”.

Powiedział, że w przypadkach, gdy milisekundy kumulują się w czasie, społeczność naukowa dodała sekundę przestępną do zegara, aby spowolnić nasz czas, aby dopasować go do czasu ziemskiego. 27 sekund przestępnych dodano od 1972 roku, Według EarthSky.

Ponieważ Ziemia obraca się teraz szybciej, powiedział McCarthy, potrzebna jest sekunda przestępna, aby nadążyć za naszym pomiarem czasu ze wzrastającą prędkością obrotową Ziemi.

Jeśli planeta utrzyma się w tym trendzie rotacyjnym, powiedział, usunięcie drugiego przestępnego prawdopodobnie nie nastąpi przez kolejne trzy do czterech lat.

Najnowsze historie naukowe

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.