Ziemskie płyty tektoniczne utworzyły Himalaje i mogły je rozerwać

Ziemskie płyty tektoniczne utworzyły Himalaje i mogły je rozerwać

W sercu Azji, głęboko w Ziemi, dwie masywne płyty tektoniczne zderzają się ze sobą – w wyniku gwałtownego, ale powolnego ataku licznych rzeźb geologicznych, które z czasem wyrzeźbiły wysokie Himalaje. Jednak według nowych badań trwająca kolizja tektoniczna, w wyniku której utworzyły się najwyższe góry świata, może podzielić Tybet na dwie części.

Zespół naukowców z Chin i Stanów Zjednoczonych badał podziemne fale sejsmiczne powstałe w wyniku trzęsień ziemi, które nawiedziły Tybet i jego okolice, a także analizował skład geochemiczny gazów w gorących źródłach na powierzchni. Odkryli, że płyta indyjska może zachowywać się w zaskakujący sposób, gdy zderzy się z płytą euroazjatycką.

Wyniki nie zostały jeszcze poddane recenzji naukowej, ale A Wersja badania przed drukiem została opublikowana w Internecie Naukowcy zaprezentowali swoje prace w grudniu na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej.

Naukowcy wiedzą, że zderzenie płyt tektonicznych, które rozpoczęło się około 60 milionów lat temu, spowodowało, że krawędź płyty euroazjatyckiej wyginała się, wybrzuszała i wyginała, tworząc coś, co obecnie nazywamy Himalajami. Ale to, co dokładnie dzieje się pod ziemią, gdy płyta indyjska nadal się ładuje, pozostaje tajemnicą.

Niektórzy eksperci sugerują, że w miarę jak Płyta Indyjska wsuwa się pod płytę Eurazjatycką, wpychając się poziomo pod Tybet, inni zaś uważają, że Płyta Indyjska zanurza się głębiej pod ziemię w bardziej pionowy sposób.

Nowe badanie sugeruje, że płyta indyjska subdukuje się pod płytą eurazjatycką, ale w miarę trwania tego procesu część jej subdukuje się pod Tybetem, przy czym wschodnia połowa płyty oddziela się od części zachodniej.

„Spodziewamy się, że to pęknięcie może rozdzielić pasmo górskie na całej długości” – twierdzą naukowcy. – napisali w podsumowaniu swoich ustaleń.

Naukowcy twierdzą, że podział płyty na dwie podziemne części może narazić region na trzęsienia ziemi i inne zagrożenia.

Skorupa ziemska jest podzielona na odrębne „płyty tektoniczne”, które zawsze poruszają się powoli. Trzęsienia ziemi koncentrują się wzdłuż granic płyt.Za pośrednictwem USGS

Odkrycia oferują interesujące – i wiarygodne – wyjaśnienie tego, co dzieje się w bardzo dynamicznej części Ziemi, powiedziała Barbara Romanovich, profesor na Wydziale Nauk o Ziemi i Planetach Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, która nie była zaangażowana w badania . świat.

Ponadto w badaniu wskazano potencjalne skutki podziału płyty indyjskiej na dwie części.

„Jeśli masz takie łzy, jest to obszar słabości” – powiedziała. „Można więc spodziewać się, że może to być miejsce dużego trzęsienia ziemi, które pomieści cały ruch płyty indyjskiej pod płytą eurazjatycką”.

Płyty tektoniczne składają się ze skorupy ziemskiej i stałej górnej warstwy płaszcza, zwanej płaszczem litosferycznym. Na planecie znajduje się około tuzina dużych płyt tektonicznych o nieregularnym kształcie, które nieustannie zderzają się, wypychają w górę, przesuwają się pod lub oddalają od siebie.

„Skorupa i stała część płaszcza powinny poruszać się razem, ale w tym artykule dowodzi się, że skalisty płaszcz odrywa się, pozostawiając skorupę” – powiedział Zach Elon, adiunkt geofizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Fe. Barbary, która nie brała udziału w badaniu. „To interesujące i pod pewnymi względami właściwie trochę kontrowersyjne”.

Powodem potencjalnych kontrowersji jest fakt, że w środowisku naukowym nie ma jeszcze konsensusu co do tego, jak doszło do zderzenia płyt indyjskiej i euroazjatyckiej ani co to oznacza dla planety.

„Każdy ma coś do powiedzenia” – powiedział Joshua Garber, adiunkt na Wydziale Nauk o Ziemi na Penn State University, który nie był zaangażowany w badanie. „Ten obszar jest dla geologów prawie jak Złoty Cielec lub Święty Graal. Wiele osób próbuje zrozumieć, co się dzieje, ponieważ jest to miejsce tak wyjątkowe.”

Szczególny status regionu wynika z faktu, że jest to jedyne miejsce, w którym w czasie rzeczywistym dochodzi do zderzenia płyt kontynentalnych. Te chaotyczne nagromadzenia miały miejsce wiele razy w historii Ziemi, w tym 350–400 milionów lat temu w procesie, który stworzył Appalachy, ale współczesne przykłady są bardzo nieliczne.

„Mamy bardzo ograniczone laboratorium fizyczne” – powiedział Elon. „To bardzo krótka migawka czasu, jaki Ziemia dała nam podczas naszego skromnego życia, więc jest to jedyna gra w mieście, która pozwala badać ten specyficzny proces zderzeń kontynentów. To jest dość niezwykłe”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *