Zmiana klimatu: Badania pokazują, że ilość ciepła uwięzionego przez Ziemię podwoiła się w ciągu zaledwie 15 lat

Zmiana klimatu: Badania pokazują, że ilość ciepła uwięzionego przez Ziemię podwoiła się w ciągu zaledwie 15 lat

Norman Loeb, naukowiec NASA i główny autor badania, powiedział: „Planeta zużywa więcej energii, co oznacza większy wzrost temperatury i topnienie lodu morskiego i śniegu, co doprowadzi do wzrostu poziomu morza — wszystko rzeczy, na których społeczeństwo naprawdę się troszczy”.

Badanie opublikowane w tym tygodniu w Journal of Geophysical Research LettersOdkrył, że tak zwana nierównowaga energetyczna Ziemi – różnica między ilością energii słonecznej pochłanianej przez planetę, a ilością energii wypromieniowanej z powrotem w kosmos – prawie się podwoiła w latach 2005-2019. do zespołu badawczego napisał.

Życie na Ziemi nie może istnieć bez energii słonecznej, ale ważne jest, jaka część tej energii jest wypromieniowywana z powrotem w kosmos. To delikatna równowaga, która określa klimat planety.

Oprócz rosnących globalnych temperatur, najbardziej oczywistym skutkiem pozytywnej nierównowagi, „Będziemy obserwować zmiany w cyklach atmosferycznych, w tym bardziej ekstremalne wydarzenia, takie jak susze” – powiedział Loeb CNN.

Wykorzystując dane satelitarne do pomiaru nierównowagi, naukowcy odkryli, że Ziemia zyskuje więcej energii niż powinna i powoduje większe ocieplenie planety, znane również jako dodatnia nierównowaga energetyczna.

Około 90 procent nadmiaru energii z tego braku równowagi trafia do oceanu. A rosnące temperatury oceanów podnoszą pH, wpływając na ryby i inną bioróżnorodność morską. Kiedy naukowcy porównali pomiary satelitarne z danymi z globalnej sieci czujników oceanicznych, wyniki wykazały podobny trend. Tymczasem pozostała energia pozostaje w atmosferze.

Naukowcy donoszą, że przyczyną tej nierównowagi energetycznej jest z pewnością częściowo spowodowane przez człowieka emisje gazów cieplarnianych. Wpływają na nie również niektóre pętle dodatniego sprzężenia zwrotnego wynikające ze zmiany klimatu: wraz ze wzrostem globalnej temperatury zwiększa się również ilość pary wodnej w atmosferze, która zwiększa temperaturę. Topnienie mas lodu i lodu morskiego – naturalnych reflektorów energii słonecznej – również spada z powodu globalnego ocieplenia.

Kolejny czynnik, który przyczynia się do tego, jak Oscylacja dekady Pacyfiku – Często opisywany jako długoterminowy wzorzec klimatyczny podobny do El Niño na Oceanie Spokojnym – utrzymywał się on w wyjątkowo ciepłej fazie od 2014 do 2020 roku. Z powodu tego nagłego przejścia z fazy zimnej do przedłużonej fazy ciepłej, zachmurzenie nad ocean osłabł, pozwalając oceanowi Quiet wchłonąć więcej promieniowania słonecznego.

„To zmiana spowodowana przez człowieka zmienia skład atmosfery, a także wahania systemów klimatycznych” – powiedział Loeb. „Notatki są ze sobą pomieszane”.

Jeżeli chodzi o Historyczna susza na Zachodzie i ekstremalnych upałów, badanie ostrzega, że ​​ilość ciepła, które zatrzymuje Ziemia, musi się zmniejszyć, albo że zmiany klimatyczne będą się dalej nasilać.

Loeb opisał okres wybrany przez jego zespół, od 2005 do 2019 roku, jako tylko migawkę tego, co ma nadejść w zakresie wpływu klimatu, dodając, że potrzeba więcej badań i długoterminowych obserwacji, aby w pełni zrozumieć trend długoterminowy .

„Mam nadzieję, że tempo, które obserwujemy w tej nierównowadze energetycznej, zmniejszy się w nadchodzących dziesięcioleciach” – powiedział Loeb. W przeciwnym razie będziemy świadkami bardziej niepokojących zmian klimatycznych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *