Zmiana koloru na zielony: oceany Ziemi zmieniają się z powodu zmian klimatu

Zmiana koloru na zielony: oceany Ziemi zmieniają się z powodu zmian klimatu

Satelity NASA pokazują, że ponad połowa oceanów na Ziemi jest zielona z powodu zmian klimatycznych, które zakłócają ekosystemy morskie.

Dziwne zmiany w kolorze oceanów zachęciły naukowców do badań.

Dane satelitarne pokazują, że w ciągu ostatnich 20 lat zmiany koloru z niebieskiego na zielony miały miejsce w ponad 56 procentach światowych oceanów. Zmiany są szczególnie widoczne w tropikach w pobliżu równika.

Naukowcy twierdzą, że to subtelne zazielenienie naszych oceanów wskazuje na wpływ zmian klimatu na życie pod wodą.

Dlaczego ocean zmienia kolor na zielony?

Satelita Modis-Aqua NASA uchwycił stopniowe przejście od odcieni niebieskiego do głównie zielonego w ponad połowie z nich oceany świata. Obszar, który zmienił kolor, jest większy niż obszar całego lądu na Ziemi.

B.B. Kyle z Narodowego Centrum Oceanografii w Southampton w Wielkiej Brytanii wraz ze współpracownikami przeanalizował dane z NASA i uważa, że ​​zieleń jest oznaką zmiana ekosystemu z powodu zmian klimatu.

Jakie są te zmiany i dokładna przyczyna jest niepewna, ale BB Cael twierdzi, że jest to prawdopodobnie związane ze stworzeniami u podstawy większości łańcuchów pokarmowych – fitoplanktonem. Organizmy te odgrywają również istotną rolę w produkcji wielu tlen Oddychamy i stabilizujemy naszą atmosferę.

W badaniu zauważono, że „skutki zmian klimatycznych są już odczuwalne w ekosystemie drobnoustrojów morskich na powierzchni”.

Oceany zmieniające kolor mogą wskazywać na większy problem

A zmiana koloru oceanu może odzwierciedlać zmianę stanu ekosystemów, zdaniem autorów badania. Ciemniejszy niebieski oznacza mniej życia, podczas gdy zielone odcienie wskazują na większą aktywność fitoplanktonu.

Maluje obraz tego, co dzieje się w powierzchniowych warstwach wody.

Ale kolor Ocean Może zmieniać się z roku na rok, a poziomy chlorofilu na powierzchni są bardzo zróżnicowane. Utrudnia to rozróżnienie, czy zmiana klimatu ma wpływ na zmianę koloru z niebieskiego na zielony.

Naukowcy Uważali, że obserwacja koloru oceanu może zająć nawet 40 lat, zanim wykryją jakiekolwiek trendy. Różne satelity również mierzą zmiany kolorów na różne sposoby. Oznacza to, że dane z każdego z nich nie mogą być często łączone.

Aby zagłębić się w zmieniające się kolory oceanu, w styczniu 2024 r. planowana jest misja NASA o nazwie Pace, która będzie obserwować plankton, aerozole, chmury i ekosystem oceaniczny.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *