Zmumifikowana skóra dinozaura skrzypi przez starożytne krokodyle

Zmumifikowana skóra dinozaura skrzypi przez starożytne krokodyle

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Skóra 67-milionowego dinozaura ujawniła ukąszenia i rany starożytnego krokodyla, a sposób, w jaki jego ciało zostało rozerwane, może wyjaśniać, dlaczego został zmumifikowany.

Skóra ulega degradacji znacznie łatwiej niż kości, dlatego bardzo rzadko można znaleźć skamieniałą skórę dinozaura.

Nowe badania nad siedmiometrowym (23 stóp) Edmontozaurem, roślinożernym hadrozaurem znalezionym w pobliżu miasta Marmarth w Północnej Dakocie, w 1999 r. rzucają światło na czynniki, które pozwoliły skórze przetrwać eony.

„Ślady ugryzień były naprawdę nieoczekiwane. Uważano, że tkanki miękkie nie zachowałyby się, gdyby zostały uszkodzone przed pogrzebem, więc szkody wyrządzone przez mięsożerców są tym, co naprawdę skłoniło nas do myślenia o tym, jak powstały te skamieliny”. Wydział Nauk o Ziemi i Planetarnych Uniwersytetu Tennessee jest współautorem nowego badania.

Paleontolodzy uważali, że dinozaura, czy jakiekolwiek prehistoryczne stworzenie, trzeba bardzo szybko pochować, aby zachować tkankę miękką – ale tak nie było w przypadku tego biednego hadrozaura.

Naukowcy uważają, że ślady ugryzień na ramieniu hadrozaura pochodziły od starożytnego krewniaka krokodyla, ale nie są pewni, jaki rodzaj zwierzęcia podrapał jego ogon lub pisnął – chociaż prawdopodobnie był większy. Nie jest jasne, czy obrażenia ramienia i ogona go zabiły, czy też zostały spowodowane przez padlinożerców po jego śmierci.

Jednak Drumheller-Horton wyjaśnił, że to nieszczęście dinozaurów pozwoliło zachować jego skórę.

„Aby spróbować umieścić go w jak najmniejszym stopniu obrzydzenia – przebicie skóry pozwoliło na ucieczkę gazów i płynów związanych z późniejszym rozkładem. Ta pusta skóra została pozostawiona do wyschnięcia. Naturalnie zmumifikowana skóra może trwać od tygodni do miesięcy, nawet w nieco wilgotne środowiska, a im dłużej trwa, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie zakopane i skamieniałe.

Uważa się, że niebieskawy kolor skamieniałej skóry nie odzwierciedla tego, jak by to wyglądało, gdy dinozaur żył. Jednak wysoka zawartość żelaza w skałach podczas procesu fosylizacji mogła mieć na nie wpływ.

Chociaż jest często przedstawiany jako zielonkawo-szary, kolor większości dinozaurów jest w dużej mierze nieznany. Badania nad skamieniałościami Pióra dinozaurów ujawniły, że niektóre były zaskakująco kolorowe.

Jednak skóra hadrozaura dostarczyła wielu informacji o wielkości i wzorach łusek na ciele dinozaura, a także o jego masie mięśniowej – na podstawie tego, jak rozległa była skóra w tym obszarze.

„Skóra rozkłada się znacznie łatwiej niż kości, więc do zachowania skóry na tyle długo, aby mogła zostać pochowana i skamieniała potrzebne są inne i mniej powszechne procesy” – powiedział współautor badań Clint Boyd, główny paleontolog w North Dakota Geological Survey.

Powiedział, że mogło być mniej niż 20 prawdziwych „mumii” dinozaurów z kompletnymi lub prawie kompletnymi zestawami szczątków tkanek miękkich.

„Aby umieścić to w kontekście, w mojej karierze znalazłem tysiące skamieniałości, ale tylko jeden z zachowanych odcisków skóry (odcisk palca skóry, a nie sama zakonserwowana skóra) i nigdy sam nie znalazłem takiego, który ma skórę ”, powiedział Boyd przez e-mail.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w Magazyn PLOS One w środę.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *