Znacznie więcej od ChatGPT: niektóre z najbardziej szokujących odkryć naukowych z 2023 r

Znacznie więcej od ChatGPT: niektóre z najbardziej szokujących odkryć naukowych z 2023 r

Za kilka lat, kiedy spojrzymy wstecz i będziemy się zastanawiać, co wydarzyło się w 2023 roku, z pewnością zapamiętamy go jako rok, w którym postradaliśmy zmysły dzięki ChatGPT i… Generatywna sztuczna inteligencja ogólnie. W zależności od wyniku zgodzimy się z tymi, którzy spodziewali się, że technologia osiągnęła punkt, który wszystko zmieni, lub z tymi, którzy byli bardziej ostrożni i uważali, że wciąż daleko nam do maszyn, które zastąpią człowieka.

Ale wydarzyło się wiele innych interesujących rzeczy, które zasługują na naszą uwagę w dziedzinie nauki. W 2023 r. zgodziły się na to np. Stany Zjednoczone Pierwszy zabieg z wykorzystaniem technologii CRISPR (prawie Europa pójdzie w ich ślady), nastąpił postęp w rozwoju Pierwsze sztuczne zarodki Uruchomiono pierwszy z nich Szczepionki RNA Przeciwko niektórym z najbardziej agresywnych typów nowotworów. Z drugiej strony, to był ten rok Zmiany klimatyczne stały się bardziej widoczne Pozytywem jest to, że poczyniono ogromne postępy w kierunku bardziej włączającego i zróżnicowanego społeczeństwa Przeciwko tyranii Liście.

Oto kilka ważnych kamieni milowych w nauce, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Maszyny nauczyły się mówić.

Znaczenie, jakie zyskała generatywna sztuczna inteligencja, bardzo dobrze podsumowuje prosty fakt: coroczne uznanie Dziesięciu naukowców, którzy wyróżnili się bardziej niż inni W roku magazynu Natura Uwzględnił 11. miejsce, aby móc dodać go do zestawienia CzatGPT. Choć aplikacja została opublikowana pod koniec 2022 roku, to właśnie w tym roku modele te eksplodowały. Świetny język (LLM) wpłynęło na sposób, w jaki naukowcy publikują swoje prace: pomogli im przygotować manuskrypty, napisać kod, a nawet Generuj nowe pomysłychociaż niektórzy używali go również do masowej produkcji nauki.

W 2023 roku widzieliśmy także, jak działa sztuczna inteligencja Pokonaj najlepszych pilotów ludzkich dronówjak podane Spodziewaj się największych pożarów na świecie Albo jak poprawiło niektóre aspekty modeli prognozowania pogody Bez konieczności stosowania równań.

Najbardziej obiecujący rozwój wygląda w zastosowaniach zdrowotnych, gdzie sztuczna inteligencja jest już do tego przyzwyczajona Popraw diagnozęOperatorze”Cyfrowe bliźniaki„Dla pacjenta, który pozwala na wypróbowanie różnych metod leczenia, „Wyczuwa” raka tak jak psy Umożliwia to nawet analiza dużych baz danych dotyczących zdrowia i danych demograficznych pod kątem wzorców Przewidywanie śmiertelności. Być może, jak stwierdził Mariano Sigman w A Wywiad w październiku„Nie powinniśmy się bać ani podziwiać sztucznej inteligencji” i myśleć o niej jak o narzędziu, które pozwala nam dotrzeć do miejsc, które do tej pory były niedostępne.

Marzy o wyeliminowaniu otyłości

W dziedzinie zdrowia pojawił się lek, który trafił na pierwsze strony gazet prawie tak samo jak ChatGPT, w tym przypadku ze względu na chęć łatwego i bez wyrzeczeń schudnięcia. To słynny Ozempic, lek pierwotnie przeznaczony do leczenia cukrzycy typu 2, ale którego zapasy się wyczerpały z powodu… Chęć zastosowania go w walce ze zbędnymi kilogramami.

Magazyn Science uznał leki GLP-1, takie jak Ozempic, za najważniejszy przełom naukowy roku 2023

Wywarł tak wielkie wrażenie, że znalazł się w wydaniu specjalnym magazynu na koniec roku Nauki Wybierz jako Najważniejsze osiągnięcia naukowe roku 2023 Rozwój i odkrycie tych leków znanych jako GLP-1. Eksperci ostrzegają jednak, że nadal należy zmierzyć potencjalny średnioterminowy wpływ tych produktów zmniejszających apetyt na zdrowie osób je spożywających. Marzy o wyeliminowaniu otyłości Wciąż bardzo daleko.

Mamut przeciwko superbakteriom

Jeśli chodzi o zdrowie, po oficjalnym przezwyciężeniu pandemii koronowirusa głównym problemem było to, co robić Niekontrolowane rozprzestrzenianie się ptasiej grypy Pojedyncze przypadki infekcji u ludzi pogłębiają problem Odporność na antybiotyki. Do najciekawszych i najciekawszych badań mających na celu rozwiązanie tego problemu należy historia Césara de la Fuente, który na Uniwersytecie Pensylwanii analizuje… Genom wymarłych zwierząt Jak mamuty poszukujące peptydów, które można wykorzystać do zwalczania superbakterii.

DNA jest obecne w środowisku

W dziedzinie biotechnologii, poza wspomnianymi już postępami w edycji genów i szczepionkami RNA, głównym bohaterem jest genetyka, oferująca nowe podejścia, takie jak badanie genów. Środowiskowe DNA Gromadzi się je na stacjach kontroli jakości powietrza w celu analizy różnorodności biologicznej lub można uzyskać od nich dane osobowe DNA, które uwalniamy I pozostawienie w środowisku. Ogłoszono także wyniki dwóch gigantycznych projektów genetycznych: Projekt zoologicznyktóry odnosi się do części naszego genomu, które pozostały nienaruszone przez miliony lat, oraz prac koordynowanych przez hiszpańskiego naukowca Tomása Márqueza Boneta nad genomami 233 gatunków naczelnych, których analiza pomaga lepiej zrozumieć genom. Pochodzenie niektórych chorób dotykających człowieka.

„Stare” serce.

Na początku grudnia zespół amerykańskich badaczy ogłosił, że mu się udało Obliczanie starzenia się każdego członka Poprzez proste badanie krwi, które umożliwiłoby leczenie pacjentów na długo przed pojawieniem się objawów. Globalnym problemem w dziedzinie przeszczepiania narządów jest wydłużanie życia dawców. Więc dodatkowo Postęp w przeszczepianiu narządówZaczęło się Zastosowanie senolityków do odmładzania narządów Od starszych dawców poprzez eliminację starzejących się komórek. Celem, jak nam powiedział, jest zmniejszenie liczby pacjentów, którzy co roku umierają w oczekiwaniu na przeszczep narządu. Stefana Tulliusajednego z pionierów w tej dziedzinie, i ostatecznie „znaleźć jeden lek przeciwstarzeniowy, który będzie leczyć starzenie się wszystkich narządów”.

Wojna z komarami

Rosnące temperatury i częste powodzie stwarzają korzystne warunki dla rozmnażania się komarów przenoszących choroby, takie jak denga, Zika i chikungunya. Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) podniosło alarm tego lata, a my mówimy, co to jest Komary stanowią zagrożenie. W Hondurasie MSF sprzymierzyło się z organizacją Médecins Sans Frontières Globalny program przeciw komarom W tym roku staraliśmy się wyeliminować choroby przenoszone przez komary Aedes aegypti Zainfekowany bakterią Wolbachia Który Zapobiega namnażaniu się wirusów. Światowy program zwalczania komarów szacuje, że zapobiegł już 600 000 przypadkom dengi i 40 000 hospitalizacji na całym świecie, ale przed nami jeszcze długa droga.

Wielki Atlas Mózgu

W neurobiologii wiadomością roku było to, że opisano ponad 3000 typów ludzkich komórek mózgowych W ramach inicjatywy BRAIN Które ujawniają cechy odróżniające nas od innych naczelnych. Dowiedzieliśmy się także o przypadku dwóch pacjentów, którzy nie mówili, a potrafili mówić Komunikacja dzięki implantom mózgowym Sztuczna inteligencja jest już szeroko rozpowszechniona we wszystkich dziedzinach nauki, a niektórym neurobiologom udało się ją odtworzyć po raz pierwszy Pieśń znaków Rejestrowano je za pomocą elektrod umieszczonych w mózgach ochotników.

Udało się to również osiągnąć po raz pierwszy Nieinwazyjna stymulacja hipokampa (obiecujący krok w leczeniu choroby Alzheimera), a także system Wkładanie elektrod do mózgu Bez podnoszenia czaszki i podnoszenia układu do wywołania stanu odrętwienia (zbliżonego do hibernacji). Stymulacja ultradźwiękowa.

W elDiario.es Obiecujemy Sprawa FeliksaPacjent z ciężką chorobą Parkinsona nie może chodzić, ale z łatwością może biegać z córką. Odkryto kluczowy obszar w mózgu, który to wyjaśnia. Związek myśli z naszym ciałem I odkrycie nowego obrazu z serii dzieł francuskiego malarza Teodora Gericaulta Poświęcony chorobie psychicznej, tym razem „ukryty” Na widoku w Luwrze.

„Globalne wrzenie”

W 2023 roku wszelkie rekordy temperatury są i będą pobite Najgorętszy rok w historiiDo tego stopnia, że ​​Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres zasugerował użycie wyrażenia „globalne wrzenie” zamiast „globalne ocieplenie”. W tym roku odbył się Szczyt Klimatyczny w Dubaju To przyczyniło się do wstydu Rok, w którym dowiedzieliśmy się o konkretnym miejscu na planecie, które wybrali geolodzy Początek antropocenu.

W zeszłym roku opublikowano także badania sugerujące, że jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać, Duże obszary planety nie będą nadawać się do zamieszkaniaOtwiera się możliwość życia w Europie Ciężkie odwodnienie I w tym Meteorolodzy byli przytłoczeni Musieli ponownie przemyśleć swoje wskaźniki. I tak się poznaliśmy Liczby „szóstego wymierania”.gdzie pomnożyliśmy współczynnik zanikania gatunków przez 35 i sprawdziliśmy, biorąc to pod uwagę Ekosystemy jak towary To był niefortunny błąd.

Bardziej sprawiedliwa i bardziej zróżnicowana nauka

Choć nadal jest to niewielka liczba, w 2023 r. podjęto pewne kroki w kierunku większego uznania pracy naukowej kobiet. W tym roku Komitet Noblowski przyznał cztery z nich –Catalina Carrico (Medycyna), Annę Lhuillier (fizyczny), Klaudia Goldin (Ekonomia) i Narges Mohammadi (Pokój) – Korekta swojego tradycyjnego i ustalonego stanowiska w latach poprzednich. Dziś opublikowano także nowe dane Rola Rosalind Franklin Odkrywając strukturę DNA, w którym, jak twierdzi, brał udział w odkryciu, historyczna zniewaga została naprawiona poprzez umieszczenie Nowa płyta W barze, w którym ogłoszono „Sekret Życia” i gdzie tym razem pojawiło się jego nazwisko.

W biologii odkryto w nim społeczność szympansów Kobiety osiągają menopauzę (cecha, która, jak sądzono, występuje wyłącznie u ludzi i niektórych gatunków waleni, takich jak orki), a nauka ujawniła pewne zachowania seksualne, takie jak Nie przeprowadzono wystarczających badań na temat cyklu miesiączkowegowierząc w to Rola myśliwego Przyjmowali go lub w najpoważniejszych przypadkach porzucali go jedynie mężczyźni Nudności i wymioty podczas ciążyDo tego stopnia, że ​​osobą cierpiącą na tę chorobę musiał być naukowiec zajmujący się tą chorobą.

Pożegnanie z dyktaturą „gazet”?

W 2023 roku dużo się o tym mówiło Oszustwo naukoweczęściowo z powodu mistyfikacji rzekomego odkrycia materiałów Nadprzewodniki o temperaturze pokojowejpóźniej spadła, ale przede wszystkim ze względu na przypadki hiszpańskich badaczy, którzy Przyjmowali pieniądze z ośrodków w Arabii Saudyjskiej Aby poprawić swoją pozycję w światowych rankingach i Wdrożenie na czarnym rynku Co ujawnił nam Daniel Sanchez Caballero.

Sytuacja systemu wydawniczego stała się na tyle niezrównoważona, że ​​podjęto pierwsze kroki, aby zakończyć jego dominację. po raz pierwszy, Annika zmieniła standardy Aby zawód badaczy nie polegał wyłącznie na szalonym wyścigu o publikacje w czasopismach o dużym wpływie, a pozwolił im na uznawanie innych osiągnięć, takich jak patenty, raporty, opinie, dzieła sztuki, czy wykopaliska archeologiczne. Była to poważna próba przekierowania uszkodzonego systemu, który napędzany był interesami wydawców pobierających opłaty za publikację i wydawał się służyć wyłącznie ich interesom. I powiew świeżego powietrza, który w nadchodzących latach przyniesie nam coraz lepszą naukę.

Amru

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *