Znalezienie asteroidy „planet killer”, która mogłaby stanowić zagrożenie dla Ziemi

Znalezienie asteroidy „planet killer”, która mogłaby stanowić zagrożenie dla Ziemi

Astronomowie odkryli asteroidę „zabójcę planet”, która może pewnego dnia przeciąć Ziemię w blasku słońca, wynika z nowego badania naukowego.

Trzy nieznane wcześniej planetoidy bliskie Ziemi (NEA) zostały odkryte w wewnętrznym Układzie Słonecznym, a jedna z nich była największym potencjalnie niebezpiecznym obiektem odkrytym w ciągu ostatnich ośmiu lat, zgodnie z wynikami opublikowanymi w Czasopismo astronomiczne.

Scott Sheppard, główny autor artykułu i astronom at Komunikat prasowy NOIR Lab Który ogłosił wyniki w poniedziałek. „Do tej pory znaleźliśmy w pobliżu Ziemi dwie duże asteroidy o średnicy około jednego kilometra, wielkości, którą nazywamy planetarnymi zabójcami.

W komunikacie prasowym stwierdzono, że jedna z asteroid, nazwana 2022 AP7, ma około mili szerokości i może w przyszłości wkroczyć na ścieżkę Ziemi. Chociaż jej dokładna trasa jest niejasna, asteroida pozostanie na razie „bardzo daleko od Ziemi”, powiedział Sheppard: Dla mnie CNN.

Obserwacje o zmierzchu, podczas których astronomowie zauważyli trzy asteroidy blisko Ziemi.
DOE / FNAL / DECam / CTIO / NOIRLab / NSF /

Asteroida bliska Ziemi o długości 1 km lub większej, powiedział Sheppard, „miałaby niszczący wpływ na życie, jakie znamy”, według raportu CNN.

Według CNN planeta będzie chłodzona przez pył i zanieczyszczenia w atmosferze przez lata, uniemożliwiając dotarcie światła słonecznego do powierzchni planety.

„Byłoby to masowe wymieranie, którego nie widzieliśmy na Ziemi od milionów lat” – powiedział Sheppard.

Sheppard powiedział New York Times, „To właśnie nazywamy planetarnym zabójcą. Jeśli uderzy w Ziemię, spowoduje zniszczenie na całej planecie. Byłoby to bardzo złe dla życia, jakie znamy”.

To zdjęcie z długim czasem naświetlania pokazuje ruch gwiazd.
Najgroźniejsza asteroida wciąż będzie daleko.
CTIO // NOIRLab / NSF / AURA / D. MENZA

Ale planetolog Tracy Baker, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział, że według The Times istnieje „bardzo małe prawdopodobieństwo”, że w najbliższym czasie wpłynie to na Ziemię.

Według laboratorium NOIR pozostałe dwie asteroidy, nazwane 2021 LJ4 i 2021 PH27, krążą bezpiecznie na orbicie Ziemi.

Asteroidy są trudne do zauważenia w tym regionie, ponieważ leżą między Ziemią a Wenus, gdzie skrywa je światło słoneczne, według laboratorium NOIR. Astronomowie mają tylko 10-minutowe okna nocne, aby spojrzeć na region, walcząc z jasnym tłem słońca.

„Prawdopodobnie pozostało tylko kilka nowych planet o podobnych rozmiarach i możliwe jest, że te duże, nieodkryte asteroidy mają orbity, które przez większość czasu umieszczają je w orbitach Ziemi i Wenus” – powiedział Sheppard w oświadczeniu. . „Do tej pory odkryto tylko około 25 asteroid, których orbity znajdują się całkowicie w orbicie Ziemi z powodu trudności w obserwowaniu w pobliżu blasku słońca”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *