Znaleźli układ planetarny, który wskazuje na to, co może się stać z Układem Słonecznym po śmierci Słońca | międzynarodowy | Aktualności

Jest to układ składający się z białego karła i planety podobnej do Jowisza.

EFE

Międzynarodowy zespół naukowców z udziałem Hiszpanii odkrył układ planetarny, który pozwala nam zajrzeć w przyszłość Układu Słonecznego po śmierci Słońca.

Według raportu Najwyższej Rady ds. Badań Naukowych (CSIC) w oświadczeniu jest to układ składający się z białego karła i planety podobnej do Jowisza.

Za około pięć miliardów lat Słońcu wyczerpie się paliwo i zacznie tonąć pod własnym ciężarem, w procesie, który nagrzeje i rozszerzy zewnętrzne warstwy, które pochłoną orbity Merkurego, Wenus i prawdopodobnie Ziemi.

Australia buduje statek kosmiczny na przyszłą misję NASA na Księżyc

Po tej fazie, fazie czerwonych olbrzymów, nastąpi kolejna faza, w której otoczka rozszerza się swobodnie, tworząc mgławicę planetarną, a w centrum której pozostanie nagie jądro tego, co było Słońcem, gwiazda białego karła, świecąca, Uwaga ciągła CSIC. , największy publiczny ośrodek badawczy w Hiszpanii.

Chociaż niektóre badania twierdzą, że planety mogą przetrwać śmierć Słońca, szczególnie te podobne do Jowisza, dowodów obserwacyjnych jest nadal niewiele.

Teraz grupa naukowców przy udziale Andaluzyjskiego Instytutu Astrofizyki (IAA-CSIC) przedstawia w czasopiśmie Nature odkrycie układu składającego się z białego karła i planety typu Jowisz, pozwalającego przyjrzeć się temu, co jest możliwe w przyszłości Układu Słonecznego.

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości uzyskane z Obserwatorium Kecka (USA) pokazują, że nowo odkryty biały karzeł zawiera 60% masy Słońca, a ocalała egzoplaneta to gazowy gigant o masie o 40% większej niż Jowisz.

Planeta krąży wokół gwiazdy po szerokiej orbicie, w odległości co najmniej trzykrotnej odległości Ziemi od Słońca.

Astronomowie publikują zdjęcia 42 największych asteroid znajdujących się między Marsem a Jowiszem

„Wynik ten potwierdza, że ​​planety krążące w wystarczająco dużej odległości mogą nadal istnieć po śmierci swojej gwiazdy” – podkreśla Joshua Blackman, badacz z University of Tasmania (Australia), który kierował badaniami.

Ponieważ ten układ jest odpowiednikiem naszego Układu Słonecznego, sugeruje to, że Jowisz i Saturn mogą przetrwać fazę czerwonego olbrzyma Słońca.

„Biorąc pod uwagę, że 97% gwiazd w naszej galaktyce stanie się białymi karłami, to odkrycie i co następuje, pozwoli nam spojrzeć w przyszłość egzoplanet” – mówi badaczka z IAA-CSIC, Camilla Danielsky.

Zespół badawczy planuje włączyć swoje odkrycia do badania statystycznego, aby dowiedzieć się, ile innych białych karłów przetrwało na planecie. (I)

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *