Życie Miguela Negdorfa

Życie Miguela Negdorfa

Germán Tinti (dla Cronicas al Voleo)

Mieczysław Najdorf Naucz się grać w szachy we własnym kraju Warszawa Obywatel, gdy miał 9 lat i poszedł do domu przyjaciela. Mieczsław (nie przyjął jeszcze nazwiska, pod którym stałby się sławny na całym świecie) wspomina ten moment: „Był chory w łóżku, a jego ojciec, który był skrzypkiem w orkiestrze, zapytał mnie: „Umiesz grać w szachy? Powiedziałem mu, że nie: „Chodź, pokażę ci, jak przenosić pionki”.. W pół godziny wygrał już mecz. Pięć lat później poznał wielkich mistrzów Akiba Rubinstein s Savelli TartaquerPrawdziwi mistrzowie Polski w szachach. Nagdarov zawsze uważał Tartakora za swojego najważniejszego przewodnika i wpływ na naukę o sporcie.

Postęp młodego Mieczysława był szybki i zaskakujący, mimo ostrego sprzeciwu jego matki Raissy, która „marnowała czas” na zabawę lalkami. „Po ukończeniu studiów będziesz grał w szachy”. Powiedział, że za każdym razem, gdy zaczął palić płytę. Chłopakowi od razu udało się zdobyć kolejnego… i dalej się bawił

Żyd w nazistowskich Niemczech

W wieku dwudziestu lat był nauczycielem międzynarodowymPiąta najwyższa kategoria w międzynarodowych rankingach szachowych, a w 1936 druga szachownica polskiej drużyny, która brała udział w Olimpiada Szachowa przeprowadzone w nazistowskich Niemczech (które miały charakter nieoficjalny). Chociaż Negdorf początkowo odmówił podróży, głównie ze względu na swój żydowski status, ostatecznie został przekonany. Z tej okazji Polska zajęła drugie miejsce za Węgrami i przed organizatorami, którzy zajęli trzecie miejsce.

Trzy lata później przyszedł do Buenos Aires Aby wziąć udział w igrzyskach olimpijskich odbywających się w naszym kraju. W tym czasie szachy były już niemal popularnym sportem w Argentynie, a miejsca w niedawno otwartym drugim budynku Teatru Politeama sprzedawano codziennie. Wydarzenie to wzbudziło tak duże zainteresowanie opinii publicznej, że w czasie Igrzysk konieczne było odcięcie ruchu na Rue Corrientes.

Wojna jest tysiące mil od domu

W środku tych igrzysk olimpijskich Hitler najechał Polskę i II wojna światowa. Nagdorf wiedział, że powrót do kraju oznacza poddanie się pewnej śmierci i… Postanowiłem zostać w Argentynie. Nie była to łatwa decyzja. Jego żona, trzyletnia córka, czworo rodzeństwa, rodzice, wujkowie i kuzyni zostali w Polsce. Już nigdy nie był w stanie się porozumieć, chociaż nie przestał szukać sposobu.

Sam w obcym mieście i bez znajomości języka musiał zaczynać od zera. Został na emeryturze i zaczął żyć dalej wędrowny. Kupił od razu drobiazgi (krawaty, słodycze… cokolwiek) i sprzedawał je od drzwi do drzwi, idąc ulicą Rivadavia do Linowców. Grałem w szachy na pieniądze w barach i klubach. Zaczął być znany na lokalnej scenie szachowej i zaczął organizować wystawy. Ktoś to zaoferował Sprzedam ubezpieczenie Powiedział tak. Rozwijał się w biznesie, dopóki nie założył własnej agencji. Ale nigdy nie przestał szukać sposobu na przekazanie wiadomości o swoim losie swoim bliskim i znajomym w Polsce.

Zarejestruj się jako wiadomość

Potem zaczął wymyślać metodę: szachy. Największe gazety w Europie poświęciły sporo miejsca sportowi i publikowały wiadomości z całego świata. a Rekord Pucharu Świata Związane z tym działania niewątpliwie będą miały wpływ na stary kontynent.

w 1943W środku wojny światowej, już z nazwą i narodowością argentyńską, odbyła się impreza, która przyniosła mu sławę. W robotniczej dzielnicy Rosario Pobił rekord świata w jednoczesnych meczach w ciemno (Ambitny rekordzista nie widzi obrazów swoich przeciwników, otrzymuje tylko – w osobnym pomieszczeniu – informacje teatralne dla każdego z nich.) Mimo, że zapis nie został zatwierdzony (nie było oficjalnego obserwatora), wiadomość została podana w głównych mediach europejskich. Jeśli są jacyś krewni, którzy przeżyją, na pewno się dowiedzą.

Ale nikt nie pozostał przy życiu. „W 46 roku pojechałem do Warszawy. Nikogo tam nie było. Wszyscy zginęli w komorach gazowych od nazistów. Moja mała dziewczynka też »

walczyć o życie

Zapytali go w długim wywiadzie dla magazynu, jak można iść w życiu wykresten.

«Jeśli walczę, myślę Najdorf odpowiedział.. Pojechałem do Nowego Jorku i miałem wspaniałego wujka na Bronksie. Wsiadłem do metra i zobaczyłem chłopca czytającego polską gazetę, podszedłem do niego i zapytałem go, był w obozie koncentracyjnym. Pochodził z małego miasteczka pod Warszawą. Miałem tak wielu krewnych, że niektórzy z nich mieszkali w tym mieście, rozmawialiśmy dalej i to było niewiarygodne, że poślubił jednego z moich krewnych. Pamiętam, jakbyśmy tego dnia poszliśmy do czarnej dzielnicy w Harlemie i poszliśmy do kawiarni. Byliśmy tam jedynymi białymi, spojrzeliśmy na siebie i oboje płakaliśmy”..

w 1947, w Sao Paulo, spróbuj ponownie i Znowu to mam, tym razem bez pozostawiania przypadkowi szczegółów. Grał przez prawie 24 godziny przeciwko 45 planszom i pobił rekord świata. ty i wszystkie powyższe. Po tak ogromnym wysiłku poszedł do kina i zasnął w środku filmu. Obudziłem się po dniu spędzonym w szpitalu.

Jedenpopularna postać

Miguel Nagdorf uczynił szachy popularnym sportem w naszym kraju. Ale jego liczba przewyższa działalność, która uczyniła go sławnym. Większość z nas coś o tym wie, chociaż prawie nie wiemy, jak poruszają się pionki na planszy. Od Perón do Menem, wszyscy prezydenci Argentyny Mieli swoje zdjęcie z szachistą. grać w szachy z De Gaulle, Winston Churchill, Nikita Chruszczow, szach Iranu, marszałek Tito. „Pewnego razu Che Guevara zaprosił mnie na Kubę i pewnego popołudnia rozegrałem dziesięć jednoczesnych meczów. Mówię wam o kilku konkurentach: na pokładzie 1 Fidel Castro; tablica 2 bracia Raoula. w nr 4 Camilo Cienfuegos; tablica 5, prezydent Dortico; Szóstego dnia Che… Che zaproponowano krawat, a on nie przyjął. Powiedział mi: „Z tobą wygrywam lub przegrywam”. Pokonałem dziewięć, związałem Fidela, na wszelki wypadek ».

Jego życie to niekończąca się opowieść. Raz grali Argentyna vs Związek Radziecki. Po hymnach, Prezydent Argentyny, Juana Perona, Podchodzi do swojej planszy i wykonuje żetonowy ruch (tak jakby od początku). Ale Negdorfowi nie spodobał się ten ruch i wrócił. Twój przeciwnik, David Bronstein – Siostrzeniec Trockiego – spytał ze zdziwieniem, jak ośmielił się zaprzeczyć swojemu szefowi. „To jest demokratyczny kraj” Miguel odpowiedział i wrócił do skupienia się na meczu.

W Argentynie Nygdorf Ożenił się jeszcze dwukrotnie i miał dwie córki. Powiedział, że był przekonany do pozostania w tym kraju, gdy wkrótce po wybuchu II wojny spotkał cywila i zapytał go, jak się miewa. Odpowiedział: „Dobrze, dąsając się”. Nie zrozumiałem tego zmarszczenia brwi, kiedy dowiedziałem się, że nie mam żadnych wątpliwości. Pomyślałem, że to musi być dobry kraj, w Polsce mówimy „tu jestem, zarabiam na życie”. Bushero to znacznie więcej niż chleb. Zostałem”.

Komentuj na Facebooku

AGnoticias nie ponosi odpowiedzialności ani nie uczestniczy w opiniach wyrażanych przez użytkowników tej sekcji. Zamieszczone komentarze ponoszą wyłączną odpowiedzialność ich autorów, a ich konsekwencje mogą podlegać sankcjom prawnym.

AG Notícias

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *