„Żyjemy w bezprecedensowych okolicznościach”: Jaka jest rola muzeów w czasach rasizmu i kryzysu klimatycznego?

„The Story Night” Vincenta van Gogha w MoMA (zdjęcie: Shutterstock)

Muzea w czasach rasizmu i kryzysu klimatycznego będą tematem dorocznej konferencji Międzynarodowego Komitetu ds. Muzeum Sztuki Nowoczesnej (SIMM) (SIM), która odbędzie się w Polsce na żywo od jutra do niedzieli i prawie pod tytułem. „Pod presją”, z prezentacjami ekspertów z całego świata, w tym z Argentyny Rita Sekato I Grzyby maristella.

Muzeum Sztuki, zwane także Muzeum Sztuki Miasta Losów – trzecie co do wielkości w Polsce – oraz nadbałtyckie Muzeum Nowej Sztuki Nomus w Gdańsku będzie można oglądać przez trzy dni. W swoim 53. wydaniu, w formie hybrydycznej, odwołuje się do roli artystów jako sprawców zmian oraz roli muzeów, jeśli chodzi o eksperymentalne propozycje dla przyszłych społeczności.

„W tym zmieniającym się świecie muzea nie mogą przestać kwestionować nas i naszego świata” – powiedział. Mami Gadoka, dyrektor Mori Art Museum w Tokio i przewodniczący Simam, jest gospodarzem Międzynarodowego Spotkania Muzeów Międzynarodowych i Kolekcji Sztuki Nowoczesnej.

„Żyjemy w bezprecedensowym środowisku i musimy zebrać się razem, aby dowiedzieć się, jak świat może znaleźć równowagę między różnymi systemami wartości i kontekstami kulturowymi. Artyści zawsze zwracają naszą uwagę na to, co jest niezbędne dla ludzi, wszystkich innych żywych istot i naszej planety ”- powiedział japoński kurator.

Mamie Gadoka, dyrektor Mori Art Museum w Tokio (fot. Telem)
Mamie Gadoka, dyrektor Mori Art Museum w Tokio (fot. Telem)

Antropolog argentyński Rita Sekato, który jest znany ze swoich badań, które ostro powracają do kwestii płci, władzy i systemu patriarchalnego, weźmie udział w drugim dniu wydarzenia, konferencji poświęconej ogólnie „Rasizmowi i Muzeum Możliwej Wolności od Nienawiści Obcych”. Wiersze „Muzea jako miejsca rozpoznawania różnic”.

Jak firma artystyczna może tworzyć witryny, aby lepiej zrozumieć różnicę? Czy istnieje sposób na poradzenie sobie z rasistowskimi reakcjami, które istnieją na świecie na poziomie programowania organizacyjnego? Nad tą grupą przelatują niektóre pytania, w których weźmie udział myśliciel, profesor Uniwersytetu w Brazylii i autor esejów. Podstawowe struktury przemocy I Kraj i jego inne.

Ideą przewodnią dorocznego spotkania muzealnego nie jest wykluczenie obecnej epidemii koronawirusa, ale poznanie poprzez badania dwóch obecnych kryzysów – rasizmu i zmian klimatycznych – a czasem ukrytych lub niewyjaśnionych powiązań. Pokrewne przypadki, które dostarczają narzędzi metodologicznych do zwalczania tych trendów.

Ze swojej strony jest socjologiem i pisarzem z Rio Negro Grzyby maristella Trzeciego dnia trzeciego dnia spotkania opowie na temat „Epidemiologii, kryzysu społeczno-środowiskowego i alternatywnych propozycji z Południa” na temat podejść regulacyjnych do odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju muzeów w czasach kryzysu klimatycznego.

Grzyby maristella
Grzyby maristella

Coroczna Konferencja SIMM to spotkanie muzealników z całego świata, którzy wymieniają się pomysłami, rozwiązaniami i dobrymi praktykami w radzeniu sobie z konkretnymi problemami i wyzwaniami z uwzględnieniem globalnego kontekstu. Muzea w obliczu ciągłych zmian. W każdym przypadku z określonym tematem.

„Nienawiść i zmiany klimatyczne to dwa oznaki obecnego stanu kapitalizmu, które wywierają większą presję na funkcjonowanie naszych społeczeństw. To jedne z najbardziej palących problemów, przed którymi stoją dziś muzea. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się różnorodne, ale pochodzą z podobnych wydarzeń ”- powiedział. Daniel Musisuk, Dyrektor Naczelny firmy goszczącej Muzeum Sztuki.

Zdaniem polskiej kuratorki „jeśli sztukę postrzega się jako narzędzie wyzwolenia, muzeum może stać się miejscem rekonstrukcji różnych poglądów na zaangażowanie społeczne i czytanie w galaktyce”. To wspaniałe muzeum – mieszczące się w Lotz, dawnym zagłębiu włókienniczym kraju, 120 kilometrów od Warszawy – jest pokazem prac artysty z 1981 roku. Józef PiusKto podarował 700 sztuk, jako akt na rzecz demokracji.

Rita Sekato
Rita Sekato

Dziś muzea to świetne miejsca, w których można przyjąć różnice i szanować przeciwstawne poglądy. Czy oni to rozumieją? „Sukces we współczesnym świecie mierzy się sprzedażą biletów. Sztuka współczesna pozostaje językiem przesłoniętym przesądami. Powinien spróbować dotrzeć do nowych odbiorców. Bez większego podejścia do ludzi, którzy nigdy wcześniej w tych miejscach nie byli, firmy nie staną się prawdziwymi miejscami różnorodności. Bycie w niebezpieczeństwie to miejsce, w którym bez uproszczeń omawia się najważniejsze kwestie ”- wyjaśnił. Daniel Musisuk.

Tegoroczna konferencja Cimam oferuje format hybrydowy, który dostosowuje się do scen fizycznych i wirtualnych, ułatwia dostęp do szerokiej publiczności i obejmuje prezentacje statystyk. Dibesh Chakraborty, DJ Demos, Hilke Wagner, Alex Basingi-Jenkins, Otopang Nakanga, Pinna Choi, Jaroslav Lubiak, Jonah Sokolovska, Oleksi Radinsky I Belin Don.

Źródło: Thelam

Czytaj

Amigos del Bellas Artes: 90 lat stowarzyszenia, które zbliżyło sztukę do społeczności
Druga strona Malpy: kino, literatura i seminaria sprawiają, że muzeum jest wydarzeniem kulturalnym
30 najlepszych zdjęć z Nocy Muzeów

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *