Ceny surowców, nierównowagi i opinie na ich temat * 292 *

Ceny surowców, nierównowagi i opinie na ich temat * 292 *

W tej chwili obserwujemy doniesienia o realnych problemach w pozyskiwaniu niektórych produktów, zaczynając od surowców, widzimy, że ceny produktów stosowanych w nowych technologiach takich jak cynk, nikiel i cyna, ale jednocześnie bardziej podstawowych produktów takich jak stal a zatem żelazo, które w ciągu kilku miesięcy wzrosło o 75%.
Jedna z firm grupy, w której pracuję, zajmuje się produkcją opakowań przemysłowych, głównie z drewna, drewna gotowego lub kombinowanego kartonu i drewna, np. niecały rok temu i przed rozpoczęciem epidemii, pełna ciężarówka, w zależności na wymaganej wadze Koszt wyniósł mniej niż 8000 euro za ładunek , między 7600 a 7900 euro, nalegał, w zależności od wymaganych środków. W tej chwili nie można uzyskać kosztu mniejszego niż 10500 euro, mówimy o 33%
Jednak jest tak, że pomimo ceny nie ma zapasów, nie ma wystarczającej ilości towaru na rynkach, a widzisz je i chcesz, żeby je posiadali, tak naprawdę ERTE jest brana pod uwagę, tak jak w przypadku SEAT-a w Martorell , za brak półprzewodników.
Po tym wstępie powinienem najpierw zaznaczyć, że w makroekonomii muszę rozumieć zero, ale myślę, że jestem w stanie mówić o jego implikacjach dla tego, co jest bardziej lokalne i dla MŚP.
Na wstępie muszę też powiedzieć, że mocno wierzę w tzw. „gospodarkę rynkową”, czyli że Same rynki mają tendencję do dostosowywania się. Mówię „ma tendencję do resetowania” I nie są „zmodyfikowane”, bo niełatwo je zdefiniować w kilku słowach. Gdyby rynki były całkowicie wolne we wszystkich sektorach i absolutnie liberalne, to mielibyśmy do czynienia z innymi problemami, których rozwiązanie może być gorsze, ale mówiąc tylko o zliberalizowanych sektorach, nie jest do końca prawdą, że rynki się resetują, jak powtarzam, „mają tendencję do dostosowywania się, a to nie jest łatwe, ponieważ niektóre sektory są niemal monopolistyczne i konkurencja nie może się tam dostać.
Jeśli nie ma produktu na sprzedaż, a jest podaż (kupujący), to w tym sektorze powstaną firmy, bo znajdą się tacy, którzy widzą okazję biznesową, a wręcz przeciwnie, jeśli jest nadwyżka podaży, to niektóre firmy będą. Zamknięcie z powodu braku rynku na Twój produkt, czyli wskazanej już „tendencji do modyfikacji”.

Po tej pandemii trwającej prawie 18 miesięcy produkcje stały się całkowicie niezrównoważone i niezrównoważone, zmieniły się rytmy i sekwencje produkcji.

Jako firmy zaczynamy ograniczać wydatki, inwestycje, zapasy itd., starając się przetrwać, bo nie ma też znaczenia, jakie prognozy można poczynić, wydarzenia zmienią te oczekiwania. Jako anegdota pamiętam, że kiedy uruchomiliśmy ERTE 14 marca 2020 r., musieliśmy umieścić w aplikacji datę wygaśnięcia, umieściliśmy 30 czerwca, czyli prawie trzy miesiące, i byli tacy, którzy próbowali to ominąć. dużo, aw odpowiedzi zmienili wygaśnięcie na krótsze, wtedy to sama administracja automatycznie przedłuża efekty licencji.

Do tego dodano coś, co nie jest nowe, jest to rozwiązanie komercyjne, które istnieje od co najmniej 20 lat lub dłużej, ale prędzej czy później musiało gdzieś zostać wykorzystane. Jestem przekonany, że rozwiązania produktowe, organizacyjne, kosztowe itp. „Idą na modę”, zobaczmy, jest to bardzo proste i oklepane określenie, w rzeczywistości nie są to tylko „moda”, to tematy, które są dobrze studiowane przez duże firmy konsultingowe i w końcu są wdrażane w uogólniony sposób.
Weźmy na przykład system produkcji „just in time”, zwany także „metodą Toyoty”. To musiało zacząć się we wczesnych latach 80-tych i nie zaczęło mieć globalnych skutków aż do lat 90-tych.

Od kilku lat polityka biznesowa jest w dużej mierze ukierunkowana na outsourcing, tak aby to, co można wyprodukować, przetworzyć i serwisować, mogło być wytwarzane poza samą firmą, chociaż istnieje ścisła kontrola nad tym dla dostawców produktów lub usług.. Z pewnością dostawcy powinni zyskać ich przychylność, a outsourcing na pierwszy rzut oka będzie wiązał się ze wzrostem kosztów, eliminując jednocześnie różne ryzyka, inwestycje potrzebne do tej produkcji lub usługi, problemy biznesowe, które mogą się pojawić itp. , w której problem outsourcingu sprowadza się do jednego pytania, koszt, co wiąże się z dość prostym rozwiązaniem.Czy outsourcingujemy do krajów o niższych kosztach? A po prostu trzeba mieć dobrą logistykę, teoretycznie koniec problemu.

Ale jest też tendencja do outsourcingu wszystkiego, na przykład niektóre firmy zleciły już nawet kwestie zarządzania, renomowana włoska firma międzynarodowa, która jest naszym klientem, z wieloma fabrykami w Hiszpanii, przejmuje całe zarządzanie administracyjne oraz zarządzanie finansami i finansami z Polski tak, w samej UE oczywiście nie podali nam motywu, ale może to być całkiem oczywiste, średnia pensja w Polsce to niecałe 14 000 euro rocznie, podczas gdy w Hiszpanii przekracza 26 000 euro.

Moim zdaniem rzecz w całym tym outsourcingu polega na tym, że nikt tak naprawdę o tym nie pomyślał Ryzyka związane z poleganiem na osobie trzeciej, które są zewnętrznymi podwykonawcami, ponoszą ryzyko kraju, nie tylko w sensie ekonomicznym tego ryzyka, ale także w ich ustawodawstwie, a także specyficzne przeszkody, które mogą wystąpić w eksporcie lub potrzeby samych krajów, biorąc pod uwagę w pewnym momencie wcześniej konieczne jest dostarczanie usług i produktów dla swoich obywateli, bo oprócz tego, że te kraje o tańszych kosztach często nie są demokracjami, w których firmy mogą swobodnie podejmować decyzje, muszą podporządkować się dyktatowi swoich rządów bez żadnych możliwość zaniechania lub zminimalizowania skutków określonej ustawy lub rozporządzenia.

Myślę, że doszło do „doskonałej burzy”, jeśli chodzi o nierównowagę produkcji, która wynika z tej już 18-miesięcznej pandemii, oraz wytyczne niektórych krajów wschodzących dotyczące ograniczenia eksportu niektórych produktów.

Jestem jednak przekonany, że ze względu na częstą „skłonność do korekty” osiągnięcie tego zajmie 6 miesięcy lub bardzo prawdopodobne 1 rok, jednak trzeba będzie zastanowić się, czy nadmierna zależność od zewnątrz, poza UE, nie prowadzi nam każdą część.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *