Wzmocnienie relacji między CELAC a Chinami na trzecim spotkaniu ministerialnym | Aktualności

Grupa krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) i Chin poczyniła postępy we wzmacnianiu stosunków podczas trzeciego spotkania ministerialnego forum między blokiem a krajem azjatyckim, które zakończyło się w piątek.

Przeczytaj także:

pdt. Meksykanin dziękuje za wsparcie Chin w walce z Covid-19

Spotkaniu, które faktycznie się odbyło, przewodniczył minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard, pod przewodnictwem jego kraju CELAC, oraz minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.

Konferencja rozpoczęła się od nagrania wideo hołdów wymianom prezydentów Chin i Meksyku, odpowiednio Xi Jinpinga i Andrésa Manuela Lopeza Obradora, i miała na celu określenie priorytetów regionu w zakresie wielostronnej wymiany z Azją. Naród.



Te oczekiwania, porozumienia i cele znalazły odzwierciedlenie w Deklaracji III Spotkania Ministerialnego Forum CELAC-Chiny oraz Wspólnego Planu Działań na rzecz Współpracy w Obszarach Kluczowych 2022-2024.

W niniejszym dokumencie główne linie wymiany są wytyczone w sektorach rolnym, kulturalnym, handlowym, inwestycyjnym, zdrowotnym i edukacyjnym.

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi zwrócił uwagę na postęp w stosunkach Selaka z jego matką od ostatniego tego typu spotkania w 2018 roku.

Wang podkreślił, że bez względu na to, kiedy zmieni się światowy krajobraz, jedność i współpraca między Chinami a blokiem nigdy nie ustanie, podkreślając osiągnięcia w walce z epidemią, a także podkreślając wagę przestrzegania wspólnych planów działania.

Wenezuelski minister spraw zagranicznych Felix Placencia podziękował Chinom za towarzyszenie regionowi w walce z Covid-19 „poprzez dostarczanie szczepionek, sprzętu medycznego, a nawet ekspertów w celu wymiany informacji i poprawy kontroli epidemii i środków zarządzania w naszych regionach” – podkreślił.



Wenezuelski urzędnik wezwał region do dalszego postępu w podejściu kraju azjatyckiego jako sojuszu na rzecz rozwoju ze względu na istniejące wspólne interesy w tym zakresie oraz poparł poparcie tego kraju dla inicjatywy globalnego rozwoju przedstawionej przez prezydenta Xi na 76. sesji Stanów Zjednoczonych. Zgromadzenie Ogólne Narodów.

Ze swojej strony kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez podkreślił, że „włączenie CELAC do inicjatywy Pasa i Szlaku zapoczątkowanej przez prezydenta Xi Jinpinga w 2013 r. wygeneruje nowe możliwości współpracy i obopólnych korzyści”. Podobnie jak jego wenezuelski odpowiednik, zwrócił uwagę na chińskie środki mające na celu wsparcie epidemii.



Po stronie argentyńskiej minister spraw zagranicznych Santiago Cafiero podkreślił „bezprecedensową dynamikę”, jaką zyskały relacje Chiny-CELAC, a także podkreślił znaczenie wymiany, mówiąc, że wyłoniła się ona jako główna platforma dialogu politycznego i współpracy między dwoma krajami . Oba obszary.

W spotkaniu wzięli również udział między innymi przedstawiciele 28 z 33 krajów wchodzących w skład CELAC, Nikaragui, Prezydencki Minister Doradczy ds. Stosunków Międzynarodowych Michael Campbell i Boliwijski Minister Spraw Zagranicznych Rogelio Maita.

Na spotkaniu byli obecni prezes Latynoamerykańskiego Banku Rozwoju (CAF) Sergio Diaz Granados oraz sekretarz wykonawczy Komisji Gospodarczej ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEBAL) Alicia Barcena.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *