Hawana-. Dwudziesta edycja Szczytu Boliwariańskiego Sojuszu Ludów Ameryki-Nasza Ludowa Umowa Handlowa (ALBA-TCP) odbędzie się w tej stolicy 14 grudnia, w siedemnastą rocznicę powstania bloku.
Josefina Vidal, wiceminister spraw zagranicznych, powiedziała prezydencji, że spotkanie będzie dobrą okazją do potwierdzenia zaangażowania Kuby na rzecz jedności i integracji oraz do opracowania wspólnych strategii przeciwdziałania niekorzystnym warunkom w erze postpandemicznej.
Powiedział, że to dobra okazja do przeprowadzenia wspólnej oceny scenariusza regionalnego, działań na rzecz zapewnienia pokoju i stabilności w regionie, a także porozumienia politycznego, które zapobiegnie ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne.
Według urzędnika, COVID-19 będzie tematem dyskusji, zawsze pamiętając, że tylko pogłębił problemy, z którymi borykał się już region, przed którymi organ regionalny przygotował plan działania na 2022 r., który ma zostać zatwierdzony w tej przestrzeni .
Vidal skomentował główne działania podjęte przez koalicję w celu zapewnienia w okresie konfrontacji z epidemią dostępu do szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a także innych leków.
Wskazał, że kolejną kwestią, która będzie omawiana podczas tego wydarzenia, będzie komunikacja, biorąc pod uwagę, że państwa członkowskie sojuszu padły ofiarą ataków, w związku z czym zidentyfikowano procedury potępienia i zajęcia się tymi kampaniami.
Na poprzednim szczycie bloku regionalnego, który odbył się 24 czerwca w Caracas w Wenezueli, potwierdzono pilną potrzebę wzmocnienia jedności w regionie.
ALBA-TCP została założona 14 grudnia 2004 r. przez przywódców Fidela Castro i Hugo Chaveza, aby przekształcić społeczeństwa Ameryki Łacińskiej w społeczeństwa bardziej sprawiedliwe, kulturalne, partycypacyjne i wspierające, jednocześnie eliminując nierówności i poprawiając jakość i jakość życia. Udział narodów.
Do jego głównych osiągnięć należało ogłoszenie Wenezueli, Boliwii i Nikaragui jako narodów wolnych od umiejętności czytania i pisania oraz misja cudów, która przywróciła wzrok ponad sześciu milionom ludzi.
Ze względu na ich znaczenie publikujemy ponownie w całości oświadczenia Vidala ze szczytu Boliwariańskiego Sojuszu na rzecz Ludów Ameryki i Naszej Umowy o Handlu Ludowym (ALBA-TCP), opublikowane na oficjalnej stronie internetowej prezydencji i rządu Kuby.
ALBA-TCP: Wspólnie budujemy własną ścieżkę
Fidel i Chavez rozpoczęli podróż. Siedemnaście lat temu wyznaczyli kurs walki i oporu, optymizmu i nadziei, solidarności i integracji, które doprowadziły nas do roku 2021, w którym uzyskaliśmy prawo do dalszego budowania i wspólnej obrony losu naszych narodów.
W celu uzupełnienia wysiłków i dążenia do tego, co nas łączy, a także tego, co nas dzieli, 14 grudnia Hawana po raz kolejny będzie gospodarzem Szczytu Boliwariańskiego Sojuszu na rzecz Ludów Ameryki – Traktat Handlowy dla Miast (ALBA-TCP).
Na długo przed poprzednim spotkaniem – które odbyło się w czerwcu tego roku – państwa członkowskie Sojuszu, podobnie jak reszta świata, przeżywały złożone i trudne miesiące.
W sprawie głównych kwestii, które zostaną określone w agendzie tej nowej nominacji – numer XX – perspektyw wzmocnienia Sojuszu i innych fundamentalnych kwestii naszych krajów, z wiceministrem rozmawiał zespół prasowy prezydencji Republiki Kuby. spraw zagranicznych
Josefina Vidal Ferrero, która jest zadowolona, że oznacza to „witamy ponownie tutaj na Kubie naszych braci z Ameryki Łacińskiej i Karaibów”.
Podkreślił: „Będzie to pomyślna okazja – podkreślił – do potwierdzenia naszego zaangażowania na rzecz jedności i integracji, do wymiany poglądów i poglądów na temat rozwoju naszych krajów w obecnej sytuacji oraz do stworzenia wspólnych strategii, które pozwolą nam stawić czoła niekorzystne warunki w fazie po pandemii.”
– Czego oczekuje się od tego szczytu w chaosie wywołanym epidemią dla naszych krajów?
„Będzie to dobra okazja do wspólnej oceny regionalnego scenariusza i środków zapewniających regionalny pokój i stabilność, a także politycznego porozumienia zapobiegającego ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne” – dodał.
„Pandemia, logicznie rzecz biorąc, będzie przedmiotem tych dyskusji, ale zawsze pamiętając, że COVID-19 tylko zaostrzył problemy, z którymi już się borykaliśmy, przed którymi Sojusz przygotował plan działania na 2022 r., który zostanie przeanalizowany i zatwierdzone w tym miejscu.”
Perspektywy i wyzwania
W obliczu niekwestionowanej rzeczywistości rozmiarów wpływu pandemii na świat – zarówno w kwestiach zdrowotnych, gospodarczych, jak i humanitarnych – kubański dyplomata skomentował główne środki, które zostały wdrożone przez ALBA w celu zapewnienia masowego dostępu do szczepionek przeciwko wirusowi i również inne leki.
Podkreślił, że od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia zdrowia priorytetem dla koalicji stało się zmierzenie się ze skutkami epidemii w naszych krajach we wszystkich dziedzinach: gospodarczej, zdrowotnej i społecznej.
„Ten cel został utrudniony przez ciągłą presję zewnętrzną, na którą cierpi wiele naszych narodów, oraz przez stosowanie jednostronnych środków przymusu, które zapobiegają nabywaniu, kupowaniu, finansowaniu, kupowaniu i finansowaniu leków, materiałów medycznych i niezbędnych zasobów w celu złagodzenia skutki wirusa.”
Ale na tym nie poprzestaliśmy. Wręcz przeciwnie, dorastaliśmy w przeciwnościach losu. Poprzez ALBA Bank utworzono humanitarny most powietrzny do transportu szczepionek, personelu medycznego, leczenia i zaopatrzenia m.in. do mieszkańców Antigui i Barbudy, Barbadosu, Dominiki, St Kitts i Nevis, St Lucia, St Vincent i Grenadyny.
Ponadto krajom wschodniokaraibskim przyznano 2 miliony dolarów w ramach ulgi ekonomicznej na zakup szczepionek.
Podobnie kubańscy pracownicy medyczni współpracujący w wielu z tych krajów byli zaangażowani w opiekę nad pacjentami zakażonymi wirusem HIV i szczepienia ludności.
Korzyści wróciły również na Kubę. Według informacji przekazanych przez wiceministra spraw zagranicznych „W najbardziej niebezpiecznym momencie epidemii na wyspie nasz kraj otrzymał 3,5 tony środków medycznych, przekazanych przez Barbados, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Santa Lucia, a przewożone przez wenezuelskie linie lotnicze CONVIASA.”
Podkreślił również wsparcie udzielone Kubie przez Wenezuelę, Nikaraguę i Boliwię, siostrzane narody, które dzieliły się swoimi zasobami w najbardziej krytycznych momentach konfrontacji z COVID-19 w naszej ojczyźnie.
W dwóch krajach ALBA-TCP, oprócz naszego – jak pamięta – stosowano szczepionki kubańskie. Podobnie inne leki z wyspy, które są wskazane do leczenia pacjentów z COVID-19, również trafiły do krajów członkowskich koalicji.
Ambasador Kuby uznał, że „z pewnością będzie to temat do dyskusji na XX Szczycie, który odbędzie się 14 grudnia”.
Pojawienie się niektórych centrolewicowych rządów w Ameryce Łacińskiej może stanowić nowe wyzwania dla Sojuszu.Jakie są perspektywy wzmocnienia w tym scenariuszu?
„Boliwariański Sojusz na rzecz Narodów Ameryki – PTA jest mechanizmem koordynacji i integracji stworzonym z myślą o jedności Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz obronie pokoju”.
„Nie jest to mechanizm konkurencyjny z innymi procesami koordynacyjnymi czy integracyjnymi, szanuje sprawy wewnętrzne krajów, z których się składa, i dąży do wzmocnienia zdolności narodowych tak, aby się uzupełniały.
– Obecnie jednym z najpotężniejszych scenariuszy bitewnych są scenariusze komunikacyjne, czy istnieje jakiś mechanizm współpracy między państwami członkowskimi ALBA w celu obrony przed atakami komunikacyjnymi, które stale otrzymuje od imperializmu?
Spotkanie najwyższych władz w dziedzinie komunikacji państw członkowskich ALBA-TCP – które odbyło się w tym roku – ustaliło, że kwestia ta wymaga szczególnej uwagi i koordynacji. W wyniku tego spotkania uzgodniono zestaw środków mających zmodernizować i wzmocnić tożsamość sojuszu”.
„Mając na uwadze, że państwa członkowskie ALBA padły ofiarą ataków i kampanii politycznych, komunikacyjnych i cyfrowych, określono procedury mające na celu potępienie i rozwiązanie tych kampanii”.
Po 17 latach od założenia ALBA-TCP, w innym czasie iz innymi liderami, jakie są według Pana największe wyzwania?
Wyzwania Sojuszu skupiają się na tym, jak osiągnąć nasze plany i cele w trudnych warunkach, jakie narzuciła nam pandemia, jednostronne środki przymusu stosowane wobec wielu państw członkowskich, nasilenie blokad i imperialistyczne żądania hegemonii. w Ameryce „.
Do tego dochodzą logiczne problemy stojące przed naszymi zacofanymi gospodarkami, które powodują strukturalne zniekształcenia i które muszą rozwijać się w niesprawiedliwym i nierównym globalnym systemie gospodarczym; obecność sił, które niekorzystnie wpływają na pragnienie niepodległej i zintegrowanej Ameryki Łacińskiej; A kryzys środowiskowy dotyka nas wszystkich w równym stopniu, ale musimy stawić mu czoła w nierównych warunkach”.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”