Alaina Delona. „Wewnętrzne morze” i inne filmy poruszające problem eutanazji

Alaina Delona.  „Wewnętrzne morze” i inne filmy poruszające problem eutanazji

Świat kina milczał, gdy francuski aktor był Alaina Delonajeden z najbardziej szanowanych krytyków filmowych, ogłosił wiadomość o chęci zamówienia skrócenie cierpień, za czyny, za które odpowiada jego syn Antoni, od czasu śmierci jego kolegi gwiazdy Jean-Paul Belmondo, a następnie utraty żony Natalie, tłumacz wybrał tę opcję. Tutaj dzielimy się niektórymi z filmy który rozwiązuje problem.

Werdykt na żywo (2001)

Hiszpański film „Skazany na życie” był hiszpańską produkcją nakręconą dla telewizji, wyreżyserowaną przez Roberto Bodegasa, uważanego za jednego z największych hiszpańskich filmowców, który zmarł w 2019 roku w wieku 86 lat.

Dwie dekady temu film wywarł ogromny wpływ na poruszanie kwestii eutanazji i doprowadzanie do dyskusji na ten temat, który dla wielu był tematem tabu.

Fabuła opowiada o życiu Ramona Sampedro, który w wieku dwudziestu pięciu lat doznał czterokończynowości, spełnia jej życzenie.

Przeczytaj także: Sława umieściła ich na sali operacyjnej; Dziś żałują

W morzu (2004)

Po omówieniu kontrowersyjnego tematu „Skazani na życie” o asystowanej śmierci, reżyser Alejandro Amenabar oparł go na remake’u „The Sea Inside”, który pojawił się w kinach w 2004 roku.

W filmie występuje hollywoodzki aktor Javier Bardem, który oddaje cześć Ramonowi Sampedro, mężczyźnie przykutym do łóżka od trzech dekad i walczącym o godną śmierć. Obok niego stoi prawnik (Belen Rueda) walczący o jego sprawę i kobieta (Lula Dueñas) próbująca wyrzucić z jego głowy myśl o samobójstwie.

Hiszpański film zaszokował świat i zdobył Oscara za „Najlepszy film zagraniczny” w 2004 roku oraz zdobył Złote Globy i nagrody Goya.

Akt miłości (1980)

Już od 1980 r. temat eutanazji zaczął pojawiać się w telewizji dzięki Act of Love (The Act of Love), będącym telewizyjną adaptacją książki pisarki Judith Page Mitchell.

Fabuła opowiada o młodym mężczyźnie polskiego pochodzenia „Joseph Cibulkowski”, granym przez aktora Mickeya Rourke’a, który zostaje sparaliżowany po wypadku samochodowym.

Nie mogąc zrobić nic legalnie, jego brata „Leona” gra Ron Howard, który podejmuje trudną i żałosną decyzję, która kończy życie brata i poddaje się władzom.

Sprawiedliwość oskarża go o morderstwo, a tutaj historia skłania nas do zastanowienia się nad potrzebą prawa regulującego eutanazję.

Rozdzielczość (2019)

Po sukcesie filmu „Ciche serce” z 2014 roku w reżyserii Bille Augusta, reżyser Roger Michell postanowił w 2019 roku stworzyć nową wersję o nazwie „Decyzja”.

W filmie zagrali Susan Sarandon, Sam Neill, Kate Winslet, Mia Wasikowska i Rain Wilson i to właśnie Sarandon zagrała główną bohaterkę, kobietę ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS), która z pomocą męża postanowiła zakończyć swoje życie.

Fabuła tego filmu fabularnego po raz kolejny otworzyła debatę o potrzebie uregulowań prawnych, które uniemożliwiają ingerencję rodziny.

Nie znasz Jacka (2010)

Innym filmem, który wywołał spore zamieszanie, był wyprodukowany dla telewizji film „Nie znasz Jacka” w reżyserii Barry’ego Levinsona, z Alem Pacino w roli Jacka Kevorkiana.

Historia oparta jest na życiu Jacoba „Jacka” Kevorkiana, amerykańskiego lekarza i aktywisty, który wywołał kontrowersje, stosując eutanazję 130 pacjentów pod hasłem „Śmierć nie jest przestępstwem”.

W 1999 roku został skazany na 10 do 25 lat więzienia za morderstwo, ale został ułaskawiony ze względów zdrowotnych w 2007 roku. Zmarł w 2011 roku w wieku 83 lat.

Rola Al Pacino została wysoko oceniona, a za swoją rolę otrzymał Emmy, Złoty Glob i nagrodę SAG.

Dziecko za milion dolarów (2004)

Kolejny film poruszający kwestię śmierci za pomocą filmu „Million Dollar Baby” w reżyserii słynnego Clinta Eastwooda, który również brał udział w produkcji, skomponował ścieżkę dźwiękową i zagrał jedną z głównych ról.

Zawierał także Hilary Swank i Morgana Freemana. Historia oparta jest na powieści „Rope Burns: Stories From the Corner” autorstwa FX Toole i napisanej przez Paula Haggisa.

Fabuła opowiada tragiczną historię „Frankie Dunn”, weterana boksu, który pod koniec kariery szuka pomocy u boksera o imieniu „Maggie Fitzgerald”, który po osiągnięciu szczytu sukcesu staje się sparaliżowany i po kilku próbach samobójczych jej trener pomaga jej umrzeć.

Przeczytaj też: Co musisz wiedzieć o Grammy: nominowani, harmonogramy i gdzie ich zobaczyć

mleko

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *