Tony martwych ryb w Odrze zalewają turystykę w regionie Polski

Tony martwych ryb w Odrze zalewają turystykę w regionie Polski

Z wyniszczonym zmęczeniem twarz Piotr i Loch przyglądają się strumieniowi Odry po polskiej stronie tej rzeki, graniczącej z Niemcami, która przyciągnęła tony ryb zabitych przez zanieczyszczenia. Ich turystyczne łodzie leżą tam nieruchome i puste.

Po tym, jak skażenie nieznanego jeszcze źródła zdewastowało życie rzeki, jego mała firma wycieczkowa, zlokalizowana w Cigacicach koło Zielonej Góry (zachodnia), zmniejszyła rezerwy o 90%, podobnie jak aktywność wielu przedsiębiorców w okolicy.

„Dopiero teraz zdaję sobie sprawę ze skali tego, co się stało” – powiedział AFP. „Wczoraj spałem cały dzień, ponieważ byłem w depresji i nie mogłem się ruszyć” – mówi.

W małym porcie turystycznym Cigacice strażacy na pontonach nadal zbierają martwe ryby, a pracownicy Służb Ochrony Środowiska pobierają próbki wody do analizy.

Zapach martwych ryb jest intensywny. Według władz polskich i niemieckich w ciągu ostatnich dwóch dni w Sigastice usunięto od 200 do 300 kilogramów ryb z łącznej liczby 300 ton w Odrze od początku sierpnia.

Chodnik wciąż jest pusty.

„Wszyscy się boją (…) życie się zatrzymało” – powiedział Lukas Duch, dyrektor bazy rekreacyjnej Segachichi.

„Przed zanieczyszczeniem, w dobry weekend, do Cigacic przyjeżdżało od 5 do 10 tys. turystów” – mówi. „Kiedyś to miejsce tętniło życiem (…) Teraz firmy w szczycie sezonu nic nie zarabiają”.

Chociaż pierwsze oznaki zanieczyszczenia pojawiły się w rejonie Dolnej Odry pod koniec lipca, rejon Segasitsy został zbombardowany 8 sierpnia.

W wodzie zaczęły pływać tysiące martwych ryb. W całym regionie mieszkańcy i miejscowi strażacy przybyli, aby oczyścić rzekę. Rząd odpowiedział dopiero 12 sierpnia, co wywołało falę krytyki ze strony władz lokalnych i sąsiednich Niemiec.

– Gdybyśmy mieli tę informację dwa tygodnie temu, przygotowalibyśmy się sami – tłumaczy Wojciech Soltes, burmistrz Solicho, gminy, od której zależy Sigatssee.

Odra ma swój początek w Czechach, a stamtąd uchodzi do Polski, gdzie wyznacza naturalną granicę z Niemcami przed wpłynięciem do Morza Bałtyckiego. Do końca lat 90. był bardzo zanieczyszczony, spuścizna przemysłu z czasów PRL.

W 1997 roku, po wielkiej powodzi, rzeka została oczyszczona i ludzie powrócili na jej brzegi.

Piotr i Loch promowali ten ruch. „Naprawdę ciężko pracowaliśmy, aby ludzie przychodzili wziąć prysznic i dobrze się bawić. W latach 80. i 90. rzeka wyglądała okropnie”.

„Dzisiaj ludzie znów boją się rzeki, trudno będzie przywrócić zaufanie” – mówi ze smutkiem Loch.

– Odra jest jak przemysłowy kanał melioracyjny – zauważa Krzysztof Fiodorowicz, właściciel winnicy położonej w Lesie, kilometr od rzeki.

On, podobnie jak wielu innych, bał się już katastrofy.

– Odra była bombą zegarową.Wiedzieliśmy bardzo dobrze, że wiele zakładów przemysłowych na Śląsku wylewa ścieki bezpośrednio do rzeki – mówi, obwiniając służby państwowe.

Władze polskie i niemieckie szacują, że katastrofa ta mogła być związana z drobnymi toksycznymi glonami, których pojawienie się było spowodowane zrzucaniem odpadów przemysłowych po stronie polskiej.

– Niekontrolowane zanieczyszczenia doprowadziły do ​​łańcucha zdarzeń, które trudno sobie wyobrazić – tłumaczy prof. Grzegorz Gabrys, kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

„Oprócz ryb zaobserwowaliśmy śmierć wielu organizmów, np. małży. Jeśli potwierdzi się, że wszystkie te organizmy zniknęły z ekosystemu, konsekwencje katastrofy mogą się rozciągnąć na kilka lat” – ostrzega.

Według niego w obliczu wyzwań klimatycznych słynne zdanie Billa Clintona „Gospodarka, idioto!” Dzisiaj powinieneś być „Naturą, idioto!”

bo / sw / ja / dbh

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *