Językoznawca, myśliciel i aktywista Noam Chomsky podczas ceremonii zamknięcia Barcelońskiego Festiwalu Filmu i Praw Człowieka porównał rosyjską inwazję na Ukrainę do hitlerowskiej inwazji na Polskę czy amerykańską inwazję na Irak.
Podczas wideokonferencji Chomsky powiedział, że wojna Rosji na Ukrainie była „zbrodnią wojenną na tym samym poziomie”, co pozostałe dwa wydarzenia historyczne.
Amerykański myśliciel-weteran upatruje źródła obecnej wojny w porozumieniu zawartym w 1990 r., podczas rozpadu byłego Związku Radzieckiego, między prezydentem Rosji Michaiłem Gorbaczowem a prezydentem USA George’em H.W. Bill Clinton szanuje go, powiedział.
Nazywając Ukrainę „de facto partnerem NATO”, Chomsky zauważył, że „należy dążyć do wszelkiego rodzaju porozumienia, aby spróbować zapobiec eskalacji konfliktu”.
Odnosząc się do walki o wyzwolenie Juliana Assange’a, stwierdził, że świadomość jego sprawy jest niewielka i potrzeba wielu działań, aby nadać jej większy rozgłos.
Odnosząc się do kryzysu klimatycznego, językoznawca ostrzegał, że mamy kilka dekad, aby uniknąć zapaści i nie osiągnąć „punktu bez powrotu” oraz wezwał aktywistów do skupienia się na „odkrywaniu natury zagrożeń klimatycznych”, wzywając supermocarstwa do działania. wspólnie znaleźć rozwiązanie.
Na zakończenie wydarzenia wręczono Barcelona Human Rights Awards, które trafiły do ukraińskiego pisarza Andrieja Kurkowa (Nagroda w dziedzinie literatury i praw człowieka), afgańskiego polityka Malalay Joya (nagroda za głos i prawa człowieka) oraz kolumbijskiego prawnika i dziennikarza Daniela. Mendoza Leal (nagroda Mirada i prawa człowieka), dziennikarz i były dyrektor FundiPau Jordi Armadans (nagroda Arcadi Oliveres), prawniczka Patricia Fernández Vicens (nagroda za prawa człowieka) i Fundacja Pare Manel (nagroda honorowa).
Festiwal zakończył cykl pokazów ponad 100 filmów krajowych i międzynarodowych, w tym:
Najlepszy film fabularny: „Go Into the Dark” w reżyserii Yunhong Pu
Najlepszy krótkometrażowy film fabularny: „Ta’dil” Mehrdada Hosniego
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „A robot for Colcabamba” Luciano Gorriti i Adrián Portugal
Najlepsze zdjęcia i najlepszy scenariusz: „Zwycięzca” Ali Kaifana
Najlepszy kataloński film krótkometrażowy: El rellotge del meu pare, reżyseria Francesc Palau
Najlepszy film środowiskowy: „Dzieci pocisków” Martina Baudota.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”