Fidel i Chavez rozpoczęli podróż. 17 lat temu wyznaczyli ścieżkę walki i oporu, optymizmu i nadziei, solidarności i integracji, które doprowadziły nas do 2021 r., gdy wspólnie budujemy i bronimy losu naszych narodów.
W celu uzupełnienia wysiłków i dążenia do tego, co nas łączy, a także tego, co nas dzieli, 14 grudnia Hawana po raz kolejny będzie gospodarzem Szczytu Boliwariańskiego Sojuszu na rzecz Ludów Ameryki – Traktat Handlowy dla Miast (ALBA-TCP). Na długo przed poprzednim spotkaniem – które odbyło się w czerwcu tego roku – państwa członkowskie Sojuszu, podobnie jak reszta świata, przeżywały złożone i trudne miesiące.
Zespół prasowy Prezydencji Republiki Kuby mówił o głównych kwestiach, które określą program nowej nominacji – numer XX – o perspektywach wzmocnienia Sojuszu i innych fundamentalnych kwestiach dla naszych krajów. Wiceminister spraw zagranicznych Josefina Vidal Ferrero, która wyraziła swoje szczęście, że „znowu powitać na Kubie naszych braci z Ameryki Łacińskiej i Karaibów”.
Podkreślił, że będzie to korzystna okazja do potwierdzenia naszego zaangażowania na rzecz jedności i integracji, wymiany poglądów i poglądów na temat rozwoju naszych krajów w obecnej sytuacji oraz tworzenia wspólnych strategii pozwalających stawić czoła niekorzystnym warunkom. w okresie po pandemii.
– Czego oczekuje się od tego szczytu w chaosie wywołanym epidemią dla naszych krajów?
– Będzie to dobra okazja do oceny scenariusza regionalnego jako całości oraz środków gwarantujących pokój, stabilność i porozumienie polityczne, aby nie dopuścić do ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne.
„Pandemia będzie, logicznie rzecz biorąc, przedmiotem tych dyskusji, ale zawsze pamiętając, że COVID-19 tylko zaostrzył problemy, z którymi już się zmagaliśmy, przed którymi Sojusz przygotował plan działania na 2022 r., który zostanie przeanalizowany i zatwierdzone w tym miejscu. ».
Oczekiwania i wyzwania
W obliczu niekwestionowanej rzeczywistości rozmiarów epidemii na świecie – czy to w kwestiach zdrowotnych, gospodarczych czy humanitarnych – kubański dyplomata skomentował główne środki, które zostały wdrożone od świtu, aby zapewnić masowy dostęp do szczepionek przeciwko wirusowi i inne leki.
Podkreślił, że od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia zdrowia priorytetem dla koalicji stało się zmierzenie się ze skutkami epidemii w naszych krajach we wszystkich dziedzinach: gospodarczej, zdrowotnej i społecznej.
Dodał, że osiągnięcie tego celu jest utrudnione przez ciągłe naciski zewnętrzne, na które cierpi wiele naszych narodów, oraz stosowanie jednostronnych środków przymusu, które uniemożliwiają dostęp, zakup i finansowanie leków, materiałów medycznych i zasobów niezbędnych do złagodzenia skutków wirusa.
Ale na tym nie poprzestaliśmy. Wręcz przeciwnie, dorastaliśmy w przeciwnościach losu. Poprzez Dawn Bank ustanowiono humanitarny transport lotniczy do transportu szczepionek, personelu medycznego, leczenia i zaopatrzenia, między innymi do mieszkańców Antigui i Barbudy, Barbadosu, Dominiki, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucii i Saint Vincent oraz Grenadyny. Ponadto krajom wschodniokaraibskim przyznano 2 miliony dolarów w ramach ulgi ekonomicznej na zakup szczepionek.
Podobnie kubański personel medyczny współpracujący w wielu z tych krajów był zaangażowany w opiekę nad pacjentami zarażonymi wirusem i szczepienia ludności.
Korzyści wróciły również na Kubę. Według informacji przekazanych przez wiceministra spraw zagranicznych „W najbardziej niebezpiecznym momencie epidemii na wyspie nasz kraj otrzymał 3,5 tony środków medycznych przekazanych przez Barbados, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny oraz Santa Lucia, które zostały przewiezione przez wenezuelskie linie lotnicze Conviasa ».
Podkreślił również wsparcie udzielone Kubie przez Wenezuelę, Nikaraguę i Boliwię, siostrzane narody, które dzieliły się swoimi zasobami w najbardziej krytycznych momentach konfrontacji z COVID-19 w naszej ojczyźnie.
W dwóch krajach ALBA-TCP, oprócz naszego – jak pamięta – stosowano szczepionki kubańskie. Podobnie inne leki z wyspy, które są wskazane do leczenia pacjentów z COVID-19, również trafiły do krajów członkowskich koalicji.
Uznał kubańskiego dyplomatę, że „z pewnością będzie to temat na tym szczycie XX, który odbędzie się 14 grudnia”.
–Pojawienie się niektórych centrolewicowych rządów w Ameryce Łacińskiej może stanowić nowe wyzwania dla Sojuszu. Jakie są perspektywy wzmocnienia w tym scenariuszu?
Boliwariański Sojusz Narodów Ameryki – Traktat o Handlu między naszymi narodami to mechanizm koordynacji i integracji mający na celu jedność Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz obronę pokoju.
„Nie jest to mechanizm konkurencyjny z innymi procesami koordynacji lub integracji. Bardzo szanuje sprawy wewnętrzne krajów, które go tworzą. Dąży do wzmocnienia krajowych zdolności, tak aby uzupełniały się nawzajem”.
– Obecnie jednym z najpotężniejszych scenariuszy bitewnych jest komunikacja. Czy istnieje mechanizm współpracy między państwami członkowskimi Dawn, aby bronić się przed atakami komunikacyjnymi, które stale otrzymują od imperializmu?
– Spotkanie wyższych organów sektora telekomunikacyjnego państw członkowskich ALBA-TCP
Wdrożone w tym roku Ustal, że ten temat wymaga szczególnej uwagi i koordynacji. W wyniku tego spotkania uzgodniono zestaw działań modernizujących i wzmacniających tożsamość sojuszu.
„Mając na uwadze, że państwa członkowskie padły ofiarą cyfrowych ataków i kampanii politycznych i komunikacyjnych, zidentyfikowano działania mające na celu potępienie tych kampanii i zajęcie się nimi”.
Po 17 latach od założenia ALBA-TCP, w innym czasie iz innymi liderami, jakie są według Pana największe wyzwania?
Wyzwania Sojuszu skupiają się na tym, jak realizować nasze plany i osiągać nasze cele w trudnych warunkach, jakie narzuciła nam pandemia, jednostronne środki przymusu stosowane wobec wielu państw członkowskich oraz nasilenie blokady i hegemonii. Imperialne roszczenia w Ameryce.
„Do tego dochodzą logiczne problemy stojące przed naszymi zacofanymi gospodarkami, które powodują strukturalne zniekształcenia i które muszą rozwijać się w niesprawiedliwym i nierównym światowym porządku gospodarczym; obecność sił, które niekorzystnie wpływają na pragnienie niepodległej i zintegrowanej Ameryki Łacińskiej; I kryzys środowiskowy, który dotyka nas wszystkich w równym stopniu, ale musimy stawić mu czoła w nierównych warunkach.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”