Blinken wzywa Amerykanów Centralnych do stanięcia w obronie demokracji w celu ułatwienia imigracji

Blinken wzywa Amerykanów Centralnych do stanięcia w obronie demokracji w celu ułatwienia imigracji

Pierwsza poprawka:

San Jose (AFP)

We wtorek sekretarz stanu USA wezwał Amerykę Środkową do stanięcia w obronie demokracji i walki z korupcją w celu zwalczania „pierwotnych przyczyn” napływu migrantów do Stanów Zjednoczonych w czasie, gdy napięcia z niektórymi krajami komplikują misję Waszyngtonu.

„Dobre rządy są niezbędne do stawiania czoła wyzwaniom i wykorzystywania szans. Jednak spotykamy się w czasie, gdy demokracja i prawa człowieka są podważane w wielu częściach regionu” – powiedział po spotkaniu w Kostaryce z prezydentem Carlosem Alvarado.

„Widzimy to w erozji niezależności sądów, rozprawianiu się z niezależnymi mediami i organizacjami pozarządowymi, delegalizacji przeciwników politycznych i cofnięciu walki z korupcją” – dodał sekretarz stanu Joe Biden.

„To jeden z powodów, dla których ludzie opuszczają swoje domy. Nie ufają swoim rządom” – powiedziała Julie Chung, szefowa Departamentu Stanu dla Ameryk, przed podróżą.

Komentarze Blinkena pojawiają się w czasie, gdy Waszyngton nasila krytykę prezydenta Neba Bokela za podważanie niezależności sądownictwa, po tym, jak Kongres zdymisjonował grupę sędziów i prokuratora generalnego. .

Również przeciwko prezydentowi Nikaragui Danielowi Ortedze, który był cytowany przez organizacje praw człowieka za próbę wypchnięcia swoich przeciwników z wyścigu, by zwabić czwartą kadencję z rzędu.

– Uczciwe wybory –

„Że urzędnicy państwowi są odpowiedzialni i chronią prawa obywateli, że mają wolne i uczciwe wybory i że nie wykorzystują swojej władzy do karania swoich krytyków, oraz że wszyscy nadal pracujemy nad poprawą życia ludzi w namacalny sposób” Blinken dodany.

Blinken wezwał Amerykanów Centralnych do zobowiązania się, niezależnie od tego, czy są zorientowani politycznie z centrum, na prawicę czy na lewicę, do pracy nad odnową swoich demokracji i „najpierw pomyśleli o polepszeniu życia ludzi”. .

„Rozumiemy kruchość demokracji. W naszym kraju też mieliśmy problemy kilka lat temu. Jednak doświadczenie potwierdziło znaczenie wzmocnienia instytucji i norm chroniących demokrację” – dodał.

Podczas swojej pierwszej wizyty w Ameryce Łacińskiej Anthony Blinken wybrał się do San Jose w Kostaryce, gdzie spotka się z ministrami spraw zagranicznych państw członkowskich Systemu Integracji Środkowoamerykańskiej (CICA): Kostaryki, Belize, Gwatemali, Hondurasu, Nikaragui, Panama, Dominikana i Salwador, a także w obecności ich meksykańskich odpowiedników.

Podczas swojej wizyty pochwalił „przykład” Kostaryki, która właśnie dołączyła do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Prezydent Alvarado podkreślił „relację wspólnych wartości” ze Stanami Zjednoczonymi, takich jak „demokracja, prawa człowieka i postęp skoncentrowany na ludziach, aby wierzyć w pluralizm jako sposób, w jaki kraje w tym zglobalizowanym świecie mogą żyć razem w pokoju”.

– Zaangażowanie w imigrację –

W centrum tej dwudniowej wycieczki leży złożona kwestia imigracji, problem prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

„To, co chcemy usłyszeć od naszych partnerów, to wspólne zobowiązanie do zajęcia się z nami przyczynami „nielegalnej imigracji” – powiedział Anthony Blinken na konferencji prasowej z prezydentem Kostaryki Carlosem Alvarado.

„Co sprawia, że ​​ludzie porzucają wszystko, co wiedzą, swoje domy, rodziny, społeczność, kulturę, język, ponieważ czują, że nie mają innego wyboru” – dodał.

Po przybyciu do Białego Domu w styczniu, Joe Biden natychmiast spotkał się z dużym napływem imigrantów z Ameryki Środkowej do granicy meksykańskiej. Republikanie oskarżają go o to, że zaprzecza, że ​​dziś człowiek, który obiecał bardziej „humanitarną” politykę imigracyjną, po surowych restrykcjach administracji Trumpa, przeżywa „kryzys”.

Demokrata poprosił wiceprezydent Kamalę Harris o zbadanie sprawy. W przyszłym tygodniu planowana jest pierwsza podróż do Meksyku i Gwatemali.

Aby uosabiać swoje pragnienie rozwiązania problemu „u jego korzeni”, zapowiedział wsparcie w wysokości 4 000 milionów dolarów w ciągu czterech lat na rozwój Hondurasu, Gwatemali i Salwadoru, znanego jako Północny Trójkąt Ameryki Środkowej. .

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *