Ameryka Łacińska, Stany Zjednoczone i Hiszpania mają ze sobą wiele wspólnego. Nie tylko mówią tym samym (lub prawie) tym samym językiem, ale także stoją przed podobnymi wyzwaniami gospodarczymi i możliwościami w zglobalizowanym świecie. z tego powodu, 21 września 2023 roku w stolicy Hiszpanii odbyło się Forum „Ameryka Łacińska, Stany Zjednoczone i Hiszpania w gospodarce globalnej”. W wydarzeniu uczestniczyli liderzy polityczni, biznesowi i akademiccy trzech stron, gdzie dyskutowali o światowych trendach i możliwościach współpracy gospodarczej.
Ameryka Łacińska ma historię i kulturę, która łączy ją ze Stanami Zjednoczonymi i Hiszpanią. Te dwa kraje są częścią Zachodu, podobnie jak Ameryka Łacińska. Oznacza to, że mają wspólne dziedzictwo judeochrześcijańskie i grecko-rzymskie. Jednak w dzisiejszym wielobiegunowym świecie wydaje się, że Ameryka Łacińska oddala się od swoich historycznych partnerów i zbliża się do Chin.
Te dwa kraje są potęgami gospodarczymi i politycznymi, które mogą zaoferować Ameryce Łacińskiej wiele korzyści w zakresie współpracy i rozwoju. obok, Dzielenie się wartościami, kulturą i podobieństwami nie zdarza się codziennie. Nie chodzi o utratę tożsamości czy suwerenności, ale o uznanie naszej wspólnej historii i naszej wspólnej przyszłości.
Jednym z najważniejszych tematów poruszanych na forum była wojna na Ukrainie i jej wpływ na światową gospodarkę. Uczestnicy zgodzili się, że wojna jest czynnikiem spowalniającym globalny wzrost gospodarczy, zwiększa inflację i zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu. Według Banku Światowego wojna spowodowała spadek światowego PKB w 2023 roku o 4%. Co więcej, wojna wywołała kryzys humanitarny, który dotknął miliony ludzi cierpiących z powodu głodu, wysiedleń i przemocy. Kraje uczestniczące wyraziły zaniepokojenie sytuacją i wezwały do pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.
Konflikt na Ukrainie wpływa na gospodarkę światową na kilka sposobów. Jednym z nich jest wzrost cen ropy i żywności. Dlaczego te ceny rosną? Ponieważ konflikt stwarza niepewność, niedobory i ryzyko. To powoduje, że producenci, przewoźnicy i konsumenci są zdenerwowani i domagają się większej ilości ropy i żywności, aby uchronić się przed potencjalnymi kryzysami. Dzieje się tak bez uwzględnienia sankcji nałożonych przez kraje na Rosję, które zakłócają rynek. Jak wiadomo, gdy popyt przewyższa podaż, ceny rosną.
Jak to wpływa na Amerykę Łacińską? To zależy. Ameryka Łacińska to region eksportujący i importujący ropę naftową i żywność. Z jednej strony na wzroście cen ropy korzystają kraje produkujące, takie jak Wenezuela, Kolumbia czy Ekwador. ale z drugiej strony, Wysokie ceny żywności szkodzą krajom konsumpcyjnym, takim jak Meksyk, Brazylia czy Argentyna. Konflikt ma więc mieszany wpływ na region.
Kraje uczestniczące zobowiązały się również do współpracy na rzecz przyspieszenia przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Uznali, że zmiana klimatu stanowi realne i pilne zagrożenie, które wymaga zbiorowych i ambitnych działań. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych zmiany klimatyczne mogą do końca stulecia spowodować wzrost temperatury na świecie nawet o 4 stopnie Celsjusza, co będzie miało niszczycielskie konsekwencje dla planety. Z tego powodu kraje uczestniczące zgodziły się promować energię odnawialną, poprawiać efektywność energetyczną i ograniczać emisję gazów cieplarnianych.
Uczestnicy podkreślili znaczenie zacieśnienia stosunków gospodarczych pomiędzy trzema krajami. Podkreślili, że Ameryka Łacińska, Stany Zjednoczone i Hiszpania mają ogromny potencjał w zakresie zwiększania handlu, inwestycji i innowacji. Według Komisji Gospodarczej Ameryki Łacińskiej i Karaibów handel między Ameryką Łacińską a Stanami Zjednoczonymi osiągnął w 2022 r. 800 miliardów dolarów, podczas gdy handel między Ameryką Łacińską a Hiszpanią przekroczył 100 miliardów euro w 2021 roku. Kraje uczestniczące zgodziły się ułatwiać dostęp do rynków, wzmacniać integrację regionalną oraz zachęcać do współpracy naukowo-technologicznej.
Forum stanowiło ważną przestrzeń dialogu i współpracy pomiędzy Ameryką Łacińską, Stanami Zjednoczonymi i Hiszpanią. Uczestnicy zgodzili się kontynuować współpracę, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom gospodarczym i promować zrównoważony wzrost gospodarczy. Forum było także okazją do wzmocnienia więzi kulturowych i społecznych pomiędzy trzema stronami. Jak powiedział Prezydent Hiszpanii na zakończenie wydarzenia: „Jesteśmy trzema braćmi, których łączy wspólna historia i obiecująca przyszłość”.
Nie oszukujmy się. Te fora zazwyczaj nie rozwiązują zbyt wielu problemów. Szczerze mówiąc, są czystą bla bla bla. Liderzy podają sobie ręce, robią zdjęcia, wygłaszają przemówienia i podpisują oświadczenia, które następnie zostają zapomniane. Nie ma konkretnych zobowiązań ani skutecznych środków. To tak, jakby było to rodzinne spotkanie, na którym wszyscy serdecznie się witają, ale nikt nie ma odwagi porozmawiać o prawdziwych problemach.
Ale nie wszystko jest negatywne. Fora te są także miejscem spotkań, które bardzo pomaga w myśleniu. Jest to przestrzeń, w której można wymieniać się pomysłami, doświadczeniami i punktami widzenia na tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania. Można wyciągnąć wnioski, zidentyfikować dobre praktyki i szukać innowacyjnych rozwiązań. Można tworzyć więzi zaufania, współpracy i solidarności.
Z drugiej strony takie fora mają znaczenie symboliczne. W tym przypadku przypominają nam, że Ameryka Łacińska, Hiszpania i Stany Zjednoczone tworzą triumwirat, którego często nie doceniamy. Jest to jednak relacja, którą powinniśmy wzmacniać. Mamy długą przeszłość. A na pewno jeszcze wiele przed nami.
Tak więc, chociaż te fora nie są panaceum, nie należy nimi również pogardzać. W końcu jest to okazja, aby lepiej się poznać, lepiej zrozumieć i wspólnie pracować na rzecz lepszego świata. Albo przynajmniej spróbować.
Czy chciałbyś, aby Twój kraj bardziej przypominał Stany Zjednoczone lub Europę, które są krajami o demokracji, rozwiniętej gospodarce i otwartych społeczeństwach? A może Chiny lub Rosja, które są krajami o reżimach autorytarnych, zależnej gospodarce i społeczeństwach zamkniętych? Odpowiedź może się różnić w zależności od punktu widzenia, ale istnieją pewne argumenty, które mogą przechylić szalę.
Moim zdaniem Ameryka Łacińska miałaby większe korzyści, gdyby zwróciła się ku Hiszpanii i Stanom Zjednoczonym, niż Chinom czy Rosji. ponieważ? Ponieważ mamy więcej powiązań. Dzielimy wartości, zasady i interesy. Łączy nas historia, kultura i język. Łączą nas stosunki przyjaźni, współpracy i solidarności.
Zastrzeżenie: Informacje i/lub opinie wyrażone w tym artykule niekoniecznie odzwierciedlają poglądy lub linię redakcyjną Cointelegraph. Podanych tutaj informacji nie należy traktować jako porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Wszystkie inwestycje i transakcje biznesowe wiążą się z ryzykiem i obowiązkiem każdej osoby jest przeprowadzenie odpowiednich badań przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.
Możesz być zainteresowany:
Inwestycje w aktywa kryptograficzne nie są regulowane. Może nie być odpowiedni dla inwestorów detalicznych i cała zainwestowana kwota może zostać utracona. Świadczone usługi lub produkty nie są skierowane do inwestorów w Hiszpanii ani dla nich dostępne.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”