Córka Allende dziękuje Kubie i Meksykowi za solidarność z wygnańcami – Escambray

Isabel Allende przemawiała podczas Ceremonii na rzecz Demokracji i Pamięci Ofiar Dyktatury, która odbyła się 11 września w Pałacu Moneda

Mój ojciec podróżował po całym Chile i był w stanie zjednoczyć siły postępowe” – powiedziała Isabel Allende. (Zdjęcie: Dzwon)

Senator Isabel Allende, córka Salvadora Allende, podziękowała w poniedziałek Kubie i Meksykowi, jako część krajów, które solidaryzowały się z tysiącami Chilijczyków prześladowanych przez reżim Augusto Pinocheta.

Podczas ceremonii Demokracji i Upamiętnienia Ofiar Dyktatury (1973-1990), która odbyła się w Pałacu Moneda, zauważył, że duża liczba rodzin znalazła w tych i innych miastach prawdziwe schronienie przed prześladowaniami i była w stanie to zrobić. Przekształcanie ich życia.

„Wspólnie z tysiącami wygnańców potwierdzamy naszą dozgonną wdzięczność” – powiedział, podkreślając, jak osobowość i idee jego ojca ukazują się w wielu miejscach na świecie.

Senator powiedział, że placów, ulic, parków, szkół, szpitali i innych miejsc użyteczności publicznej noszących imię Salvadora Allende jest niezliczona ilość.

„Chcę pamiętać i składać hołd tym, którzy na różne sposoby postanowili nie pozostać obojętni i działać. „W Chile i na świecie utworzył się ludzki łańcuch solidarności z tymi, którzy doświadczyli naruszenia ich praw” on dodał.

Z okazji pięćdziesiątej rocznicy zamachu stanu z 11 września 1973 r., w którym zginął jej ojciec, Isabel Allende zwróciła uwagę, że są pewne sektory, które starają się go obarczyć odpowiedzialnością za upadek demokracji. Powiedział, że to dokładnie ci sami ludzie, którzy milczą w obliczu okrucieństw popełnianych w tym kraju przez 17 lat.

Podkreślił, że Rząd Jedności Ludowej pracował nad głębokimi zmianami w kraju, w którym 60 na 100 rodzin otrzymuje zaledwie 17 procent dochodów, podczas gdy 2,0 procent kontroluje prawie połowę majątku.

Śmiertelność noworodków przekraczała 200 zgonów przed pierwszym rokiem życia na tysiąc żywych urodzeń, a bieda była brutalna.

Stwierdził, że między 1970 a wrześniem 1973 dochody były lepiej redystrybuowane, płace minimalne i emerytury znacznie wzrosły, znacjonalizowano główne zasoby naturalne Chile i pogłębiono reformę rolną.

Pisarz wspomniał także, że mój ojciec podróżował po całym Chile, od gór po doliny i morze, od pustyni po lody Patagonii, słuchał tysięcy ludzi, nawoływał do budowania ruchów społecznych i udało mu się zjednoczyć siły postępowe.

Dodał, że jest pewien, że dobro wszystkich wzmocni Chile i nada narodowi godność i demokrację.

Jednak Isabel Allende stwierdziła, że ​​wygląda na to, że ktoś celowo stara się ukryć te ogromne osiągnięcia.

Na zakończenie przytoczył wersety napisane przez Mario Benedettiego na cześć chilijskiego prezydenta: Aby pokonać człowieka pokoju, musieli zebrać całą nienawiść, a także samoloty i czołgi.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *