Dlaczego Rosja groziła Litwie w sprawie Kaliningradu?

Dlaczego Rosja groziła Litwie w sprawie Kaliningradu?

Rosja ostrzegła, że ​​może „podjąć działania” przeciwko Litwie po tym, jak Wilno zaczęło nakładać sankcje na rosyjskie towary przejeżdżające przez jej terytorium i wjeżdżające do Kaliningradu.

Położone między Litwą a Polską rozlewiska mają strategiczne znaczenie dla Rosji, która zajęła te tereny po II wojnie światowej.

Według wielu raportów, obecnie znajduje się w nim flota bałtycka tego kraju, a także pociski nuklearne. Jest także jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w kraju i posiada jedyny wolny od lodu port w Rosji.

Moskwa określiła nowe litewskie środki jako „bezprecedensowe” i „nielegalne”.

Ze swojej strony Litwa stwierdziła, że ​​przestrzega jedynie sankcji UE wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. Zabroniony jest import i tranzyt niektórych towarów przez Unię Europejską, takich jak węgiel, minerały i materiały budowlane.

Unia Europejska poparła Litwę, podkreślając, że mały kraj bałtycki iPrzestrzega sankcji bloku i nie stosuje środków jednostronnie.

Josep Borrell, szef dyplomacji UE, podkreślił na początku tego tygodnia, że ​​„Tranzyt lądowy między Kaliningradem a innymi częściami Rosji nie został zatrzymany ani zakazany, nie ma blokady ” i to”Pasażerowie i towary, które nie podlegają sankcjom, nadal są przewożone”..

„Zgodnie z sankcjami UE istnieją ograniczenia importowe i eksportowe, które są stosowane w stosunku do niektórych towarów, w tym zakaz ich przejazdu przez terytorium Unii Europejskiej. Litwa tylko wdraża wytyczne wydane przez komisję”Powiedział dziennikarzom.

Zobacz nasz raport w odtwarzaczu powyżej.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.