Dzień 8: Minuta po minucie wojny

Najnowsze informacje o wojnie między Rosją a Ukrainą i reakcjach na świecie:

* * *
Co najmniej 227 cywilów zostało zabitych, a 525 rannych od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę tydzień temu, według najnowszych danych Biura Praw Człowieka ONZ. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka powiedział, że dane przyćmiły liczbę ofiar cywilnych w wojnie 2014 r. między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju, w której zginęło 136 osób, a 577 zostało rannych.

Agencja przyznała, że ​​dotychczasowe liczby są znacznie niższe od rzeczywistych. Urząd stosuje rygorystyczną metodologię i liczy tylko potwierdzone ofiary. Władze ukraińskie dostarczyły znacznie wyższe dane. „Uważa się, że faktyczne liczby są znacznie wyższe, szczególnie na obszarach kontrolowanych przez rząd, a zwłaszcza w ostatnich dniach, ponieważ opóźniono otrzymywanie informacji z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne działania wojenne i wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie”. Dodany w wieczornym oświadczeniu.W środę większość ofiar była spowodowana użyciem broni wybuchowej o dużym zasięgu, w tym ciężkiej artylerii, wielu systemów rakietowych i nalotów.

* * *

Niemcy zgadzają się wysłać na Ukrainę 2700 pocisków przeciwlotniczych, podała niemiecka agencja informacyjna DPA. Według anonimowych urzędników Ministerstwa Gospodarki cytowanych w raporcie, są to radzieckie pociski ziemia-powietrze Stella, które pozostały z arsenału wschodnioniemieckiej armii.

W następstwie rosyjskiej inwazji, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu, Berlin wycofał swoją odmowę wysłania śmiercionośnej broni na Ukrainę. Niemcy zezwoliły już na wysyłkę 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 pocisków ziemia-powietrze Stinger.

* * *

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjska kolumna wojskowa zmierzająca do Kijowa poczyniła „nieznaczne zauważalne postępy” w ciągu ostatnich trzech dni i nadal znajduje się ponad 30 kilometrów (19 mil) od centrum ukraińskiej stolicy. Ta kolumna była blokowana przez ukraińską opozycję. Ministerstwo wyjaśniło w swoim codziennym raporcie wywiadowczym w czwartek, awarie mechaniczne i korki.

Administracja dodała, że ​​pomimo ciężkich rosyjskich bombardowań miasta Charków, Czernihów i Mariupol nadal znajdują się w rękach Ukraińców. Powiedział, że do miasta Chersoń wkroczyły wojska rosyjskie, ale sytuacja militarna tam jest nadal niejasna. Według brytyjskiego ministerstwa Rosja była zmuszona przyznać, że na Ukrainie zginęło 498 żołnierzy, a 1597 zostało rannych. Powiedział, że rzeczywista liczba jest zdecydowanie wyższa i będzie nadal rosła.

* * *

Tania firma modowa Hennes & Mauritz AB to najnowsza firma, która zawiesiła swoją działalność w Rosji po ogłoszeniu czasowego wstrzymania sprzedaży w tym kraju, a także czasowego zamknięcia swoich sklepów na Ukrainie „dla bezpieczeństwa klientów i pracowników Grupa ze Sztokholmu powiedziała w środę, że „jest głęboko zaniepokojona tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie i solidaryzuje się ze wszystkimi cierpiącymi”, dodając, że „prowadzi dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami”.

* * *

Z prawie milionem uchodźców uciekających z Ukrainy do krajów wschodnioeuropejskich, Unia przygotowuje się do większej liczby napływów, ponieważ rosyjska inwazja trwa. „Musimy być gotowi na przybycie milionów uchodźców do Unii Europejskiej” – powiedziała w czwartek komisarz UE Ylva Johansson przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych grupy.

Unia Europejska już podejmuje kroki w celu zapewnienia tymczasowej ochrony osobom uciekającym przed wojną, starając się dać im tymczasowe pozwolenia na pobyt, które umożliwiłyby im dostęp do edukacji i pracy w bloku 27 państw. Komisja Europejska przeznaczyła co najmniej 500 milionów euro (560 milionów dolarów) na pomoc humanitarną dla uchodźców. Według Johanssona UE będzie potrzebować środków finansowych i sprzętu.

* * *

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy Rosji, powołując się na „poważny wpływ” na warunki bazowe z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Według Fitch wojna zwiększyła ryzyko dla jej stabilności finansowej i może podważyć zdolność Rosji do obsługi długu publicznego. Ponadto wskazał, że to z kolei osłabi jej finanse i spowolni gospodarkę, co zwiększy ryzyko geopolityczne i niepewność, a agencja ratingowa wskazała m.in. na zachodnie sankcje ograniczające dostęp do walut obcych. I import, zwiększający wątpliwości co do chęci Moskwy do uregulowania tych długów.

* * *

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski w Pekinie poinformował, że sportowcy z Rosji i Białorusi mają zakaz udziału w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich ze względu na rolę ich kraju w wojnie na Ukrainie. Decyzja zapadła niecałe 24 dni po ogłoszeniu przez CPI, że sportowcy z obu krajów będą mogli uczestniczyć w meczach, które rozpoczną się w piątek, ale jako gracze neutralni i bez kolorów, flag i innych symboli narodowych na ubraniach.

Pierwotna decyzja CPI została natychmiast skrytykowana. Nazywano to zdradą z niewłaściwym przesłaniem rosyjskich przywódców. Podmiot dodał, że stało się jasne, że wielu sportowców odmówi rywalizacji z Rosjanami lub Białorusinami, wywołując chaos na igrzyskach i niszcząc ich reputację. CPI łączy sporty takie jak piłka nożna, lekkoatletyka, koszykówka czy hokej w walce ze sportowcami z obu krajów.

* * *

Południowokoreańska firma farmaceutyczna, która produkuje rosyjską szczepionkę na COVID-19, powiedziała, że ​​przygotowuje się na komplikacje handlowe, gdy Zachód zaostrza sankcje wobec Moskwy w związku z inwazją na Ukrainę. Rozszerzone sankcje USA obejmują ostatnio konkretne środki przeciwko Rosyjskiemu Funduszowi Inwestycji Bezpośrednich, państwowemu funduszowi majątkowemu zarządzanemu przez bliskiego sojusznika prezydenta Władimira Putina, który sprzedaje szczepionki Sputnik V na całym świecie.

Kim Ji-young, urzędnik z GL Rapha z siedzibą w Seulu, powiedział, że sankcje nie zapobiegną bezpośrednio produkcji szczepionek, ponieważ nie mają wpływu na niezbędne środki medyczne. Ale potencjalne problemy finansowe są niepokojące, ponieważ Korea Południowa współpracuje z Waszyngtonem i jego sojusznikami w dążeniu do utrzymania głównych rosyjskich banków z dala od globalnego systemu płatności. GL Rapha do tej pory wyprodukowała 5 milionów dawek pojedynczej dawki szczepionki Sputnik Light, ale żadna nie została jeszcze zastosowana w Rosji, ponieważ kraj nadal opóźnia ich wdrożenie. Ponadto podpisał umowę na produkcję 150 mln dawek dwudawkowego Sputnika V, który jest częścią południowokoreańskiego konsorcjum, któremu powierzono produkcję kolejnych 500 mln.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *