Egipt i Turcja podejmują kroki w celu normalizacji stosunków

Egipt i Turcja podejmują kroki w celu normalizacji stosunków

W oświadczeniu rzecznik MSZ Ahmed Abu Zeid poinformował, że wizyta Shoukry jest odpowiedzią na zaproszenie jego odpowiednika Mevluta Cavusoglu.

Wskazał, że celem jest kontynuacja rozmów związanych ze strategią normalizacji stosunków.

Abu Zeid wyjaśnił, że obaj ministrowie spraw zagranicznych odbędą zamknięte spotkanie w Ankarze, a następnie kolejne spotkanie ze swoimi delegacjami, przed wspólną konferencją prasową.

Dwóch urzędników rozmawiało 18 marca w stolicy, co Abu Zaid określił jako „otwieranie drogi do przywrócenia normalnych stosunków”.

Była to pierwsza od ponad dekady podróż wysokiego rangą urzędnika z Turcji do Egiptu.

Pod koniec lutego Shoukry przerwał również ponad 10-letni brak kontaktu, lądując tam jako wyraz solidarności po niszczycielskich trzęsieniach ziemi, które nawiedziły część Turcji i Syrii.

Dzień po pierwszym trzęsieniu ziemi prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi zadzwonił do swojego tureckiego odpowiednika Recepa Tayyipa Erdogana, aby złożyć kondolencje ofiarom.

Obaj uścisnęli sobie ręce i rozmawiali przez 30 minut w zeszłym roku w Doha w Katarze, gdzie przybyli na otwarcie mistrzostw świata.

Relacje między obydwoma państwami pogorszyły się w 2013 r., kiedy w wyniku rewolucji ludowej obalony został ówczesny prezydent Egiptu Mohamed Mursi, z którym Erdogan utrzymywał bliskie stosunki.

Władze Kairu wielokrotnie oskarżały przybyszów z Ankary o wtrącanie się w wewnętrzne sprawy tego północnoafrykańskiego kraju, co zostało odrzucone przez ich odpowiedniki.

jha/rob

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *