Gwatemala: Prezydent-elekt i podmioty zapewnią ochronę przed sądem

Gwatemala: Prezydent-elekt i podmioty zapewnią ochronę przed sądem

„Nadszedł czas, abyśmy wszyscy razem, jako jeden naród, zrobili krok naprzód, podnieśli głos i położyli kres tej skorumpowanej i podżegającej do zamachów stanu mniejszości, która próbuje pozbawić ludzi prawa do życia w demokracji .” Zadzwonił do obecnego posła.

Jego pierwszą radą jest, aby obywatele zebrali się w poniedziałek w proteście przeciwko interwencji promowanej przez Ministerstwo Publiczne (MP), w tym kontroli urn wyborczych z 25 czerwca ub. r. w siedzibie Naczelnego Trybunału Wyborczego (TSE) w zeszłym tygodniu.

Zawodowy socjolog zauważył, że z powodu tej sytuacji Arevalo tymczasowo zawiesiło udział w administracyjnym procesie zmiany rządu, „do czasu odtworzenia niezbędnych warunków instytucjonalnych”.

Wiceprezydent-elekt Karen Herrera ogłosiła poprzedniego dnia: „Do zobaczenia w Cortesie (15:30 czasu lokalnego). Złożymy nakaz sądowy jako wyraz jedności narodowej i obrony demokracji”.

Opisał koleżeństwo ludu jako istotne i powiedział: „Spiskownicy zamachu stanu muszą ujawnić się”, odnosząc się do działań, które wymagałyby również rezygnacji prokuratora generalnego Consuelo Porrasa, szefa Biura Specjalnego Prokuratora ds. Zwalczania Bezkarności Rafaela Corochici i inni urzędnicy. Siódmy sędzia kryminalny Freddy Orellana.

Uniwersyteckie organizacje studenckie odpowiedziały na spotkanie, które odbyło się na Plaza de los Derechos Humanos, w historycznym centrum stolicy, i zwróciły się do swojej społeczności z prośbą o obronę woli powszechnej, która szeroko rozpowszechniała się w sieciach społecznościowych.

„Wzywamy studentów, wykładowców, władze i personel ośrodków edukacyjnych w kraju, aby wyrazili zgodę na ochronę” – napisali.

Konferencja Zakonników i Kobiet tego Narodu również wezwała osoby, które będą towarzyszyły składaniu odwołania prawnego, począwszy od godziny 16:00 czasu lokalnego, przed Pałacem Sprawiedliwości.

Przybędą także rdzenne władze z 48 kantonów zachodniej prowincji Totonicapán, aby zażądać rezygnacji Porrasa, Corochici i Orellany.

„W związku z tym prosimy społeczność o zachowanie czujności i ignorowanie pomnika, który zostanie odsłonięty; Znane osobistości ostrzegały w oświadczeniu, że zostanie ogłoszony strajk narodowy.

Partia Simela, zwycięzca drugiej tury wyborów z 20 sierpnia, Turecka Giełda Papierów Wartościowych i inne organizacje złożyły przed Trybunałem Konstytucyjnym wniosek o zabezpieczenie posła przed wstrzymaniem procesu sądowego.

Organy lokalne i międzynarodowe zgadzają się określać te manewry jako naruszające prawo wyborcze i partie polityczne oraz żądają poszanowania demokracji w Gwatemali.

jf/cynk

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *