Honduras ogłasza Bertę Caceres mistrzem narodowym i umieszcza go na jednym ze swoich banknotów

Honduras ogłasza Bertę Caceres mistrzem narodowym i umieszcza go na jednym ze swoich banknotów

San Pedro Sula – Przedstawiciele Kongresu Narodowego zatwierdzili w środę projekt rozporządzenia, którego celem jest podniesienie do kategorii bohaterki narodowej. Działaczka ekologiczna i społeczna Berta Cacereszginął w marcu 2016 roku w wieku 44 lat.

Podczas debaty nad inicjatywą członkowie Kongresu również zgodzili się: Dołącz swoje zdjęcie do 200 złego rachunkuktóry wszedł do obiegu we wrześniu 2021 r. dla upamiętnienia dwusetnej rocznicy odzyskania przez Honduras niepodległości.

Projekt ustawy, promowany przez posłankę Libertad y refundación (Libre), Sylvię Ayalę, kieruje Ministerstwem Edukacji tak, aby życie i spuścizna Cáceres były badane w ramach podstawowych programów nauczania, w tym galerii zdjęć. Bohaterowie narodowi w akcjach obywatelskich i upamiętnianiu kraju.

„To jeden z ważniejszych zapisów tego dekretu, bo właśnie upamiętniając święta narodowe, widzimy te murale we wszystkich instytucjach państwowych i ośrodkach edukacyjnych, a Żaden z nich nie ma zdjęcia kobiety– podkreślił poseł Ayala.

Ustawa definiuje również tworzenie Z nagrody Berta Isabel Caceres Floresjako uznanie, które państwo będzie corocznie obdarowywać wybitnymi kobietami w Hondurasie za ich walkę o środowisko i obronę praw ludów tubylczych.

O Bercie Caceres

Urodziła się 4 marca 1971 w La Esperanza, Antiboca, w młodości współtworzyła Rada Obywatelska Organizacji Ludowych i Ludności Rdzennej Hondurasu (Kopenhaga), który obecnie reprezentuje 300 000 osób z siedmiu grup etnicznych Hondurasu. Caceres wyróżniał się swoim aktywizmem na rzecz ochrony środowiska, zwłaszcza przeciwko prywatyzacji rzek i sprzeciwowi wobec projektów zapór hydroelektrycznych.

W 2015 został nagrodzony Nagroda środowiskowa Goldmanaktóry jest uważany za najwyższe międzynarodowe wyróżnienie dla działaczy ekologicznych, dlatego nazywany jest także „Zielonym Noblem” i jest przyznawany corocznie.

Działacz środowiskowy Lenca sprzeciwił się budowie tamy hydroelektrycznej Agua Zarca na rzece Gualcark, uważając, że spowodowała ona szkody w środowisku, w szczególności w społecznościach grupy etnicznej Lenca.

Caceres została zastrzelona w swoim domu w La Esperanza, pomimo środków ostrożności wprowadzonych przez Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka i faktu, że zgłosiła wielokrotne groźby śmierci.

Jego zabójstwo wywołało gwałtowną reakcję w kraju Ameryki Środkowej i poza nią, w tym zdobywcy Oscara aktora Leonardo DiCaprio, który wezwał w tweecie do „uhonorowania odważnego wkładu Caceres”.

proces sądowy

W grudniu 2019 r. sąd w Hondurasie skazał czterech z ośmiu oskarżonych na 34 lata więzienia za zabójstwo Caceresa i 16 za usiłowanie zabójstwa Meksykańskiego Gustavo Castro, który był gościem środowiskowym w dniu zbrodni. Trzech innych zostało skazanych na 30 lat więzienia jako współsprawcy morderstwa.

W czerwcu 2021 r. sądownictwo Hondurasu zostało uznane za winne Robert David Castillo Jako współautor Morderstwa środowiskowego. Skazany mężczyzna, żołnierz, był dyrektorem generalnym Desarrollo Energéticos SA (DESA), odpowiedzialnym za tamę hydroelektryczną Agua Zarca, kiedy zamordowano Cáceres.

Oczekuje się, że 17 czerwca Krajowy Sąd Orzeczenia skazuje Castillo, któremu grozi kara 25 lat więzienia.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.