Izraelskie siły okupacyjne atakują obozy dla uchodźców palestyńskich w środkowej Strefie Gazy

Izraelskie siły okupacyjne atakują obozy dla uchodźców palestyńskich w środkowej Strefie Gazy

Mieszkańcy powiedzieli, że siły izraelskie zbombardowały we wtorek obozy dla uchodźców palestyńskich w środkowej Strefie Gazy, najwyraźniej przygotowując się do rozszerzenia ofensywy lądowej.

Otwarcie potencjalnej nowej strefy bitwy sygnalizuje długą i wyniszczającą drogę przed nami, ponieważ Izrael poprzysiągł zmiażdżenie Hamasu po ataku na Izrael z 7 października, który wywołał obecną wojnę. Od tygodni siły izraelskie biorą udział w intensywnych walkach miejskich w północnej Strefie Gazy i w południowym mieście Khan Yunis, spychając Palestyńczyków do mniejszych zakątków obszaru w poszukiwaniu schronienia.

Pomimo międzynarodowych nacisków na rzecz zawieszenia broni i wezwań Stanów Zjednoczonych do ograniczenia liczby ofiar cywilnych izraelski premier Benjamin Netanjahu ostrzegł w poniedziałek, że walki „nigdy nie były bliskie końca”.

Izraelski atak był jedną z najbardziej niszczycielskich kampanii wojskowych we współczesnej historii. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy, które nie rozróżnia wśród zabitych cywilów i bojowników, zginęło ponad 20 600 Palestyńczyków, z czego dwie trzecie to kobiety i dzieci.

We wtorek mieszkańcy środkowej Gazy opisali noc bombardowań i nalotów, które wstrząsnęły obozami Nuseirat, Maghazi i Bureij. Obozy to zabudowane miasta, w których przebywają Palestyńczycy wypędzeni ze swoich domów na terenach dzisiejszego Izraela podczas wojny w 1948 r. oraz ich potomkowie, a obecnie są także wypełnione ludźmi, którzy uciekli z północy.

„Zamach bombowy był bardzo brutalny” – powiedział przez telefon ze swojego domu w Bureij Radwan Abu Sheita, palestyński nauczyciel. „Wygląda na to, że są coraz bliżej” – powiedział o siłach izraelskich.

Brygady Al-Kassam, wojskowe skrzydło Hamasu, oświadczyły, że ich bojownicy zaatakowali izraelski czołg na wschód od Bureij. Jego raportu nie udało się niezależnie potwierdzić, ale wskazał on, że siły izraelskie zbliżały się do obozu.

Myśliwce i artyleria zbombardowały także obszary na wschód od obozu Nuseirat. „Nie mogliśmy spać z powodu bombardowań” – powiedział Izz al-Din Muhammad Abdullah al-Masri, palestyński rybak, który wraz z pięciorgiem dzieci i inną rodziną uciekł w te okolice z północnej Gazy. „Dzieci są przerażone. „My jesteśmy przerażeni”.

Tymczasem wydaje się, że w negocjacjach poczyniono niewielkie postępy w kierunku wstrzymania walk, które umożliwiłyby wymianę większej liczby zakładników przetrzymywanych w Gazie na Palestyńczyków więzionych przez Izrael.

Egipt przedstawił ambitną propozycję pokojową, której celem jest nie tylko zakończenie wojny, ale także opracowanie planu na następny dzień. Według urzędników zaznajomionych z propozycją, w rezolucji wzywa się do stopniowego uwalniania zakładników i utworzenia palestyńskiego rządu złożonego z ekspertów, który będzie zarządzał Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem.

Plan ten spotkał się jednak z chłodnym przyjęciem ze strony Izraela i Hamasu. Nie osiąga wyznaczonego przez Izrael celu, jakim jest zniszczenie palestyńskiej grupy bojowników, i wydaje się być sprzeczne z naleganiem Izraela na utrzymanie kontroli militarnej nad Gazą długo po wojnie. Nie jest również jasne, czy Hamas zgodzi się oddać władzę po kontrolowaniu Gazy przez ostatnie szesnaście lat. ______

Al-Shurafa donosił z Deir Al-Balah w Strefie Gazy, a Magdy donosiła z Kairu.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *