Kryzys Covid-19 i Ukraina odbiły się na Egipcie

crisis-de-covid-19-y-en-ucrania-causaron-graves-perdidas-a-egipto

KAIR, 21 czerwca (Prinsa Latina) – Epidemia COVID-19 i konflikt na Ukrainie spowodowały straty w Egipcie w ciągu ostatnich dwóch lat w wysokości 440 miliardów funtów (23,5 miliardów dolarów), podało dziś oficjalne źródło.

Przemawiając w Izbie Reprezentantów minister finansów Mohamed Maait potwierdził, że bez tych dwóch kryzysów kraj zaoszczędziłby 7,5 miliarda dolarów.

Gazeta „Al-Ahram” cytowała urzędnika, który powiedział, że wiele sektorów, zwłaszcza turystyka i lotnictwo cywilne, zostało mocno dotkniętych.

Podkreślił, że rząd dokłada wszelkich starań, aby ograniczyć negatywne skutki obu kryzysów i zapewnić dostępność na rynku wszystkich produktów żywnościowych i paliwowych.

W obliczu apeli kilku parlamentarzystów o racjonalizację wydatków, minister powiedział: „Wydaje się to bardzo dobre, ale może negatywnie wpłynąć na takie sektory, jak zdrowie, edukacja i płace”.

Obiecał też obniżyć koszty obsługi długu publicznego, choć podkreślił, że większość kredytów została pozyskana na realizację projektów produkcyjnych.

Liczący 103 miliony mieszkańców Egipt jest głównym importerem pszenicy na świecie, której większość pochodzi z Ukrainy i Rosji.

Konflikt wojenny zaniepokoił ten północnoafrykański kraj, który jest dużym konsumentem chleba i innych podobnych produktów.

Jednak rząd kilkakrotnie potwierdzał, że zapasy tych zbóż, nowe zakupy za granicą i obecne zbiory na polach pozwolą utrzymać krajowy rynek do końca 2022 roku.

Premier Mostafa Madbouly stwierdził na niedawnej konferencji prasowej, że w tym roku zostanie zebranych 10 milionów ton tego zboża, co jest liczbą bezprecedensową w tym kraju.

acl / rob

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.