Meksyk (AFP) – Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zwrócił się w sobotę do swojego amerykańskiego odpowiednika Joe Bidena o anulowanie sankcji handlowych nałożonych na Wenezuelę i Kubę po incydencie, w którym zginęło dziewięciu Kubańczyków w Gwatemali.
Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:
2 minuty
Prezydencja meksykańska podała w oświadczeniu, że Lopez Obrador w rozmowie telefonicznej nalegał, aby Biden „zawiesił sankcje nałożone na Wenezuelę” oraz „zniósł blokadę Kuby i nie utrudniał jej rozwoju”, aby ograniczyć przepływy migracyjne z obu krajów.
Z oświadczenia wynika, że lewicowy prezydent powiedział Bidenowi:
Jakakolwiek ustawa uchwalana w tym zakresie, która ignoruje przyczyny zjawiska migracji i nie odnosi się do niego, jest skazana na zapełnienie atramentu na papierze.
Ze swojej strony Biały Dom poinformował, że obie strony zgodziły się „kontynuować owocne partnerstwo” w stawianiu czoła wyzwaniom związanym z imigracją.
Rozmowa ta odbywa się w kluczowym momencie, gdyż rychłe ogłoszenie porozumienia wynegocjowanego pomiędzy grupą senatorów Republikanów i Demokratów ma znacząco zaostrzyć politykę imigracyjną USA.
Choć nie jest jeszcze jasne, czy Kongres go przyjmie, Biden już zapowiedział, że stanowi on „najtrudniejszy zestaw reform” w historii kraju i pozwoli „zamknąć granicę” z Meksykiem, „gdy ten się zawali”.
Szczegóły porozumienia obu stron nie są znane, ale wszystko wskazuje na to, że zaostrzy ono politykę imigracyjną i azylową, bo warunkiem narzuconym przez Republikanów jest przedstawienie w Kongresie pakietu obejmującego dziesiątki miliardów dla Ukrainy i pieniądze dla Izraela. I zwiększyć bezpieczeństwo granic.
„To raczej tak, że nie chcą zejść na dno” – powiedziała w czwartek Lopez Obrador. Meksykański prezydent powiedział: „Wyobraźcie sobie, jak by to było zamknąć granicę! Jak długo może ona pozostać zamknięta? Szkodzi to obu krajom. Ale nie wchodzi w grę.”
Jedenaście osób, w tym dziewięciu kubańskich migrantów, zginęło w sobotę 3 lutego w zderzeniu ciężarówki, motocykla i ciężarówki w zachodniej Gwatemali, na granicy z Meksykiem i na trasie wjazdu do tego kraju nielegalnych imigrantów chcących przedostać się do kraju. Stany Zjednoczone. Kraje.dołączył.
Liczący ponad 3000 km granicy ze Stanami Zjednoczonymi Meksyk jest krajem tranzytowym i przetrzymywania migrantów, z których większość pochodzi z krajów dotkniętych przemocą lub ubóstwem w Ameryce Środkowej (Honduras, Gwatemala, Salwador), Karaibach (Haiti, Kuba) czy Wenezuela. Co jest sprzeczne z restrykcyjną polityką Stanów Zjednoczonych.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”