Lopez Obrador zwraca się do Bidena o zniesienie sankcji nałożonych na Kubę i Wenezuelę

Lopez Obrador zwraca się do Bidena o zniesienie sankcji nałożonych na Kubę i Wenezuelę

Meksyk (AFP) – Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zwrócił się w sobotę do swojego amerykańskiego odpowiednika Joe Bidena o anulowanie sankcji handlowych nałożonych na Wenezuelę i Kubę po incydencie, w którym zginęło dziewięciu Kubańczyków w Gwatemali.

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

2 minuty

Prezydencja meksykańska podała w oświadczeniu, że Lopez Obrador w rozmowie telefonicznej nalegał, aby Biden „zawiesił sankcje nałożone na Wenezuelę” oraz „zniósł blokadę Kuby i nie utrudniał jej rozwoju”, aby ograniczyć przepływy migracyjne z obu krajów.

Z oświadczenia wynika, że ​​lewicowy prezydent powiedział Bidenowi:

Jakakolwiek ustawa uchwalana w tym zakresie, która ignoruje przyczyny zjawiska migracji i nie odnosi się do niego, jest skazana na zapełnienie atramentu na papierze.

Ze swojej strony Biały Dom poinformował, że obie strony zgodziły się „kontynuować owocne partnerstwo” w stawianiu czoła wyzwaniom związanym z imigracją.

Rozmowa ta odbywa się w kluczowym momencie, gdyż rychłe ogłoszenie porozumienia wynegocjowanego pomiędzy grupą senatorów Republikanów i Demokratów ma znacząco zaostrzyć politykę imigracyjną USA.

Choć nie jest jeszcze jasne, czy Kongres go przyjmie, Biden już zapowiedział, że stanowi on „najtrudniejszy zestaw reform” w historii kraju i pozwoli „zamknąć granicę” z Meksykiem, „gdy ten się zawali”.

Szczegóły porozumienia obu stron nie są znane, ale wszystko wskazuje na to, że zaostrzy ono politykę imigracyjną i azylową, bo warunkiem narzuconym przez Republikanów jest przedstawienie w Kongresie pakietu obejmującego dziesiątki miliardów dla Ukrainy i pieniądze dla Izraela. I zwiększyć bezpieczeństwo granic.

„To raczej tak, że nie chcą zejść na dno” – powiedziała w czwartek Lopez Obrador. Meksykański prezydent powiedział: „Wyobraźcie sobie, jak by to było zamknąć granicę! Jak długo może ona pozostać zamknięta? Szkodzi to obu krajom. Ale nie wchodzi w grę.”

Jedenaście osób, w tym dziewięciu kubańskich migrantów, zginęło w sobotę 3 lutego w zderzeniu ciężarówki, motocykla i ciężarówki w zachodniej Gwatemali, na granicy z Meksykiem i na trasie wjazdu do tego kraju nielegalnych imigrantów chcących przedostać się do kraju. Stany Zjednoczone. Kraje.dołączył.

Liczący ponad 3000 km granicy ze Stanami Zjednoczonymi Meksyk jest krajem tranzytowym i przetrzymywania migrantów, z których większość pochodzi z krajów dotkniętych przemocą lub ubóstwem w Ameryce Środkowej (Honduras, Gwatemala, Salwador), Karaibach (Haiti, Kuba) czy Wenezuela. Co jest sprzeczne z restrykcyjną polityką Stanów Zjednoczonych.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *