Meksyk i Stany Zjednoczone tworzą nową grupę roboczą ds. imigracji (+zdjęcia)

Meksyk i Stany Zjednoczone tworzą nową grupę roboczą ds. imigracji (+zdjęcia)

Spotkanie było krótkie, trwało niecałe dwie godziny, ale ogromne. Uczestniczyło w nim ponad dwudziestu sekretarzy z prezydentem Lópezem Obradorem, na czele którego stała szefowa stosunków zagranicznych Alicia Bárcena i urzędniczka ds. bezpieczeństwa obywatelskiego Rosa Aisela Rodríguez.

    Meksyk i Stany Zjednoczone Ameryki tworzą nową grupę roboczą ds. migracji

W Stanach Zjednoczonych byli obecni Sekretarz Stanu Anthony Blinken i Sekretarz Bezpieczeństwa Alejandro Mayorkas.

Nie wydano żadnego bezpośredniego oświadczenia ani wspólnego oświadczenia, ale zapowiedziano, że oświadczenie zostanie wydane. Spotkanie nowego zespołu opiekuńczego planowane jest na koniec stycznia przyszłego roku.

Prezydent-gospodarz powitał przedstawicieli prezydenta Joe Bidena, co zostało zarejestrowane na krótkim materiale wideo prezentującym liczną grupę i od tego momentu drzwi sali były zamknięte, aby można było wchodzić w szczegóły spotkania sklasyfikowanego jako prywatne.

Po nieco ponad półtorej godzinie radna Bárcena spotkała się z dziennikarzami, aby również w ciągu kilku minut przekazać im ogólne informacje na temat wydarzenia, które określiła jako doskonałe. Najważniejszą rzeczą, jaką ujawniła, było to, że uzgodniono prowadzenie okresowych ocen sytuacji migracyjnej w regionie.

Zaznaczył, że mówiono o konieczności zajęcia się przyczynami strukturalnymi, utrzymania relacji gospodarczych i otwarcia przejść granicznych, ale bez podawania bliższych szczegółów.

W odpowiedzi na pytania reporterów kanclerz podsumowała spotkanie, podczas którego Meksyk potwierdził swoje zainteresowanie dalszą współpracą.

Utworzymy wspólną grupę roboczą, która będzie się spotykać okresowo i będziemy współpracować z Gwatemalą, krajami Ameryki Południowej i Środkowej, o czym już rozmawialiśmy i jak będziemy się wzajemnie wspierać. Znajdź.

Powiedział także, że rozmawiali o znaczeniu stosunków gospodarczych między obydwoma krajami i ponownym otwarciu przejść granicznych, co jest priorytetem dla Meksyku.

Choć pytań i odpowiedzi nie ma zbyt wiele, Bárcena obiecała, że ​​dziennikarze zobaczą we wspólnym oświadczeniu osiągnięte porozumienia.

    Meksyk i Stany Zjednoczone Ameryki tworzą nową grupę roboczą ds. migracji    Meksyk i Stany Zjednoczone Ameryki tworzą nową grupę roboczą ds. migracji

Ze strony Meksyku uczestniczyli także m.in. ministrowie obrony i marynarki wojennej Luis Crescencio Sandoval i admirał Rafael Ojeda oraz minister spraw wewnętrznych Luisa María Alcalde.

W imieniu Stanów Zjednoczonych między innymi doradczyni prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Elizabeth Sherwood Randall i Katie Tobin, specjalny doradca prezydenta i dyrektor ds. bezpieczeństwa transgranicznego w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

Chcemy/dlaczego

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *