Najnowsze dokładne i bezpośrednie wiadomości z wojny Rosji na Ukrainie

Najnowsze dokładne i bezpośrednie wiadomości z wojny Rosji na Ukrainie

Przywódcy Unii Europejskiej potępiają decyzję Rosji o nieprzedłużeniu ważnej umowy zbożowej

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell wygłasza przemówienie na temat strategii stosunków UE-Chiny we wtorek, 18 kwietnia 2023 r., w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we wschodniej Francji. (Zdjęcie: AP Photo/Jean-Francois Badias)

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell i przewodniczący Rady Unii Europejskiej Charles Michel potępili decyzję Rosji o nieprzedłużaniu umowy czarnomorskiej w sprawie zboża.

„Z przykrością stwierdzam, że dzisiaj Rosja odmówiła przedłużenia tej umowy i jest to bardzo poważna sprawa, która stworzy wiele problemów dla wielu ludzi na całym świecie. Ze swojej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, za pomocą naszych wysiłków” – powiedział Borrell mediom w poniedziałek po przybyciu na spotkanie Unii Europejskiej i grupy krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Brukseli „Solidarność toczy się po to, by ukraińskie zboże było dostępne dla wszystkich, którzy je jedzą”.

„Za tę decyzję winię Rosję. Całkowicie nieuzasadnione zbrojenie i głodzenie ludzi” – dodał.

Umowa zbożowa z Morza Czarnego „jest bardzo ważna, zwłaszcza dla krajów najbardziej narażonych, ponieważ umowa ta, wraz z europejskimi listami solidarności, pomaga zapewnić najbardziej narażonym krajom dostęp do zboża i nawozów, których ludzie potrzebują dla ludności, powiedział Michel.

„Dlatego w pełni popieramy wszystkie wysiłki Antonio Guterresa, aby zapewnić ciągłość tej umowy” – dodał.

Zaniepokojenie decyzją Rosji wyraziła również przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

„To dla nas bardzo niepokojące. To, co widzieliśmy, gdy dostawy z Ukrainy są kontynuowane – pomimo codziennych bombardowań – to możliwość, że ukraińskie zboże może nadal wyżywić świat” – powiedział Mitsola.

„Dzisiejsza decyzja oznacza, że ​​nie będzie to możliwe” – powiedział, dodając, że obawą Bloku „będzie pośredni wpływ na skutki tak niefortunnej i niepokojącej decyzji, dla której mamy nadzieję dalej szukać rozwiązania”. Ponieważ są kraje, które są uzależnione od ukraińskiego zboża.

Szwedzki premier Ulf Kristersson stwierdził, że „To wina Rosji. To wszystko wina Rosji. Myślę, że to bardzo niebezpieczne, bardzo szkodliwe pod wieloma względami: szkodliwe dla Ukrainy, szkodliwe dla krajów afrykańskich i wschodnich”. Następny. Zły znak z Rosji.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *