Narodowa Komisja ds. Bezrobocia wzywa do nowej mobilizacji w Kolumbii – Juventud Rebelde

Narodowa Komisja ds. Bezrobocia wzywa do nowej mobilizacji w Kolumbii - Juventud Rebelde

BOGOTA, 20 lipca – Organizacje związkowe, sektory społeczne i obywatelskie, które tworzą Narodową Komisję ds. Bezrobocia (CNP), zebrały się we wtorek w głównych miastach Kolumbii na nowy dzień protestów przeciwko rządowi Ivana Duque.

Posunięcia 20 lipca zbiegają się z obchodami upamiętnienia niepodległości kraju od korony hiszpańskiej i rozpoczęciem nowej kadencji.

W Bogocie przedstawiciele CNP mają nadzieję przedstawić kolumbijskim prawodawcom co najmniej dziesięć projektów ustaw sporządzonych wspólnie przez członków komisji.

Propozycje, które zostaną przedstawione w Kongresie, podsumowują zarzuty i żądania, które pobudziły ruchy mobilizacyjne w 2020 i 2021 roku, a których administracja prezydenta Evana Duque odmówiła negocjacji i dyskusji.

W tym sensie propozycje CNP odwołują się m.in. do reformy policji, gwarancji prawa do protestu, systemu podatkowego, ożywienia gospodarczego małych i średnich przedsiębiorstw, tworzenia miejsc pracy oraz działań przeciwko przemocy ze względu na płeć.

Za pośrednictwem sieci społecznościowych wezwali Kolumbijczyków do demonstrowania w hełmach, maskach i tarczach, aby chronić się przed represjami ze strony Mobilnego Oddziału Anty-Riot (EMAD), który przypisuje się licznym naruszeniom praw człowieka.

Kolumbijski minister obrony Diego Molano ostrzegł, że nie pozwolą na blokady, przemoc lub stałe obozy i rozmieszczą w samej stolicy ponad 6000 policjantów i 2700 wojskowych.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniu 17 lipca wyraziła ubolewanie z powodu przemocy, do której doszło w ramach strajku narodowego, który rozpoczął się 28 kwietnia, i wezwała do poszanowania praw człowieka i rozwiązania problemu poprzez dialog.

Do tej pory w ogólnokrajowych protestach strajkowych zginęło ponad 80 osób.

Wyrazili również zaniepokojenie przemocą w Kolumbii oraz „ciągłymi groźbami, atakami i zabójstwami wobec przywódców społecznych i społecznych”.

Wyraziła również zaniepokojenie zabójstwami przywódców praw społecznych i praw człowieka, a także byłych członków Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii – Armii Ludowej (FARC-EP), którzy złożyli broń jako uczestnicy procesu pokojowego.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *