Obrona Juliana Assange'a potępia „polityczne motywacje” jego sprawy mające na celu powstrzymanie jego ekstradycji do USA | międzynarodowy

Obrona Juliana Assange'a potępia „polityczne motywacje” jego sprawy mające na celu powstrzymanie jego ekstradycji do USA |  międzynarodowy

Tereny wokół imponującego neogotyckiego budynku, w którym mieszczą się londyńskie Królewskie Trybunały Sprawiedliwości, są częstym miejscem protestów. Ale wtorek przekroczył oczekiwania. „Wszyscy nas obserwują” – powiedziała setkom zgromadzonych Stella Assange, żona współzałożyciela WikiLeaks, Juliana Assange’a. To legendarne zdanie skandowane przez demonstrantów protestujących w Chicago przeciwko wojnie w Wietnamie w 1968 r. Zachęcanie dziesiątek obywateli, którzy przybyli, aby wyrazić swoją solidarność z Assange'em, jak np. Kolumbijka Daniela, która przybyła z samego rana i zatrzymała jeden ze słynnych obecnie plakatów nosząc twarz Assange’a. com.exhacker Usta ma zakneblowane amerykańską flagą.

Stella Assange, żona Juliana Assange’a, stanęła we wtorek przed Wysokim Trybunałem Sprawiedliwości w Londynie.Tołga Akmen (EFE)

Daniela była jedną z pierwszych, ale wkrótce ulica zapełniła się aktywistami. Zorganizowana międzynarodowa kampania mająca na celu niedopuszczenie do ekstradycji do Stanów Zjednoczonych osoby, która dziś bardziej niż ktokolwiek inny reprezentuje potrzebę obrony wolności prasy, sprowadziła przed drzwi właściwego sądu mówców zaangażowanych w sprawę Assange'a.

Przez cały wtorek i środę obaj sędziowie, Victoria Sharp i Jeremy Johnson, będą wysłuchać argumentów obrony Assange'a i rządu USA. Muszą zdecydować podczas wstępnego przesłuchania, które przyciągnęło ogromną uwagę całego świata, czy przyznać założycielowi WikiLeaks… Ostatnia szansa na legalne przedstawienie swojej sprawy przed brytyjskim sądem, Albo jeśli dadzą ostateczne zielone światło na jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostanie oskarżony o 17 przestępstw wynikających z ustawy o szpiegostwie i jedno o ingerencję komputerową. Australijskiemu redaktorowi groziło 175 lat więzienia za wyciek ponad 250 000 tajnych dokumentów z Departamentu Stanu USA w listopadzie 2010 r. El Pais był jednym z mediów, które uczestniczyły w tych wspólnych wysiłkach mających na celu publikację tych gazet.

„Pomysł, że Julian mógłby zostać oskarżony o naruszenie amerykańskiej ustawy o szpiegostwie, jest tym samym pomysłem, który zastosowano wobec Daniela Ellsberga [el responsable de filtrar los Papeles del Pentágono, que revelaron las mentiras sobre Vietnam] „To skandal dla innych” – powiedział z podium Jeremy Corbyn, były przywódca brytyjskiej Partii Pracy. „Ten sąd ma dziś okazję pozwolić Assange’owi rozpatrzyć jego sprawę, osiągnąć sprawiedliwość i wreszcie być wolnym człowiekiem”.

Assange’a nie ma

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Brać udział

Assange, który od pięciu lat przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh na obrzeżach Londynu, nie był obecny na pierwszym dniu rozprawy. Nie rozmawiał także, jak przy innych okazjach, za pośrednictwem wideo. Jego prawnik Ed Fitzgerald wyjaśnił, że nie cieszy się dobrym zdrowiem. Na początku przesłuchania sędzia Sharp chciał wyjaśnić, że nie było żadnych przeszkód dla tego zdalnego uczestnictwa.

Obrona Assange'a jako pierwsza przedstawiła swoje argumenty przed sędziami. Od początku potępiali polityczny charakter, który ich zdaniem utrudnia proces sądowy. „Oskarżenie ma podłoże polityczne. Pan Assange ujawnił opinii publicznej poważne czyny przestępcze i był prześladowany za powszechną praktykę dziennikarską: pozyskiwanie i publikowanie poufnych informacji, które są zgodne z prawdą i mają znaczenie publiczne” – powiedział Fitzgerald. potępił, że „żądanie ekstradycji za popełnienie przestępstwa Z politycznego punktu widzenia stanowi nadużycie procesu sądowego”.

Zespół prawny ds com.exhacker Aby unieważnić gwarancje udzielone przez rząd USA dotyczące życia i zdrowia więźnia, przypomniał także sądowi o spisku CIA mającym na celu zamach na jego życie w 2017 r., kiedy był on przetrzymywany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. „Nawet wtedy pojawiły się czerwone flagi ostrzegawcze” – wyjaśnił prawnik Mark Summers, również będący częścią obrony. „Plan upadł dopiero wtedy, gdy władze brytyjskie wyraziły zniesmaczenie perspektywą strzelaniny na ulicach Londynu”.

W obronie wolności prasy

Sprawa Assange’a stała się globalnym problemem wolności prasy. Naciski kampanii na rzecz jego uwolnienia skierowane są nie tyle w stronę sędziów, którzy podawali między sobą gorące żelazo, ile raczej w stronę rządów amerykańskiego i brytyjskiego, w których rękach możliwa jest władza zaprzestania prześladowań.

„Ta sprawa nigdy nie musiała być rozstrzygana w sądzie. I nie musicie podążać tą ścieżką. W dalszym ciągu żądajmy, aby Stany Zjednoczone wypuściły Assange'a” – krzyknęła do protestujących Rebecca Vincent, szefowa kampanii na rzecz uwolnienia Assange'a . com.exhacker W imieniu Reporterów bez Granic.

„Publikuj poufne dokumenty w Wikileaks W 2010 r. wydawała dziennikarstwo interesu publicznego na całym świecie. Wiemy, że demaskował zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka. Przed sądem stanął jedynie człowiek, który pozwolił na publikację tego wszystkiego. Vincent ostrzegł, że ekstradycja do Stanów Zjednoczonych stworzy bardzo niebezpieczny precedens dla każdego dziennikarza lub organizacji dziennikarskiej pracującej z informacjami niejawnymi.

Decyzję o udzieleniu zielonego światła na ekstradycję Assange'a w 2022 r. podjęła ówczesna brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel po zatwierdzeniu przez Sąd Najwyższy gwarancji udzielonych przez Waszyngton w zakresie bezpieczeństwa więźnia oraz środków, jakie zostaną podjęte w celu ekstradycji Assange'a. Nie pozwól mu zakończyć swojego życia.

Ale naleganie na zinstytucjonalizowane prześladowania Wikileaks Wyłoniło się to z rządów Donalda Trumpa. Były prezydent USA Barack Obama złagodził już wyrok wydany na żołnierzkę Chelsea Manning, co jest głównym źródłem tajnych dokumentów bezpieczeństwa USA publikowanych przez portal, które rzucają światło na… poważny Odcinki Do Brudna wojna w Iraku lub Afganistanie.

Wszyscy, którzy popełnili te zbrodnie wojenne, a nawet odnieśli na nich korzyści finansowe, zostali zwolnieni. Julian, który rzucił prawdę w twarz władzy, musi stanąć przed sądem. „Należy osądzić system brytyjski, rząd brytyjski, rząd amerykański i cały system skorumpowany” – powiedział Andrew Feinstein, były poseł do Kongresu Narodowego Republiki Południowej Afryki, partii Nelsona Mandeli. Był jednym z tych, którzy przybyli z całego świata, aby zaprotestować przed londyńskim sądem.

Obaj sędziowie mogą ogłosić swoją decyzję pod koniec środowej sesji, choć opublikowanie uzasadnienia zajmie kilka dni. W ten sposób mogą pomóc przyspieszyć kapitulację Assange'a.

Jeśli wyda orzeczenie na korzyść więźnia, dadzą zielone światło brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości, aby ponownie omówił legalność lub nielegalność ekstradycji. Pozostaje ostatnia opcja, jeśli taką próbę podejmą prawnicy założyciela WikileaksUdać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ale nawet jeśli dostaną od sądu nakaz zawieszenia, okaże się, jak zareaguje brytyjski rząd Rishiego Sunaka. To właśnie te postanowienia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka sparaliżowały londyńskie próby deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy. Od tego czasu Downing Street i twarda Partia Konserwatywna spiskowały, aby ignorować te wymagania, nawet jeśli oznacza to nieprzestrzeganie międzynarodowej legalności.

We wtorek aktywiści zebrali się przed Trybunałem Sprawiedliwości w Londynie.
We wtorek aktywiści zebrali się przed Trybunałem Sprawiedliwości w Londynie.Alberto Bezzali (AP/LaPresse)

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe na Facebook I Slub w Nasz cotygodniowy biuletyn.

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

_

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *