Odmawiają eksploatacji węglowodorów w Paragwajskim Obszarze Chronionym

Wznowienie działalności związanej z paliwami kopalnymi w Danii

Krajowa Organizacja Ochrony i Zrównoważonego Rozwoju (Opades) zażądała za pośrednictwem swoich oficjalnych profili w mediach społecznościowych natychmiastowego zawetowania każdego dokumentu, który zagraża „ważnemu, wyjątkowemu i chronionemu bioróżnorodności obszarowi dzikiej przyrody”.

Dzień wcześniej Izba Poselska zatwierdziła i skierowała do Senatu projekt ustawy o zmianie ustawodawstwa przewidujący zachowanie Parku Narodowego Medanos del Chaco, na obszarze 605,075 ha.

Nowe przepisy pozwolą prywatnym firmom prowadzić poszukiwania, poszukiwania i eksploatację węglowodorów i minerałów, czemu Wysoki Trybunał Sprawiedliwości zaprzeczył w 2019 r.

Pod hashtagiem #losmedanosnosetocan setki mieszkańców tego południowego kraju wyjaśniło, jak ważne jest uratowanie parku przed intencjami podmiotów stojących za projektem eksploatacji.

Wielu użytkowników zgodziło się, że koszt zniszczenia obszaru jest większy niż rzekome korzyści ekonomiczne, które mogą wystąpić z „wierceniem” i eksploatacją węglowodorów.

Opades zauważył, że wydmy chronią wyjątkową przyrodę o niezwykłej bioróżnorodności, która nie została jeszcze dokładnie zbadana, jak stwierdzono w ich planie zarządzania.

Powiedział, że ryzyko erozji środowiska jest bardzo wysokie, a każda modyfikacja lub niewłaściwe użytkowanie może prowadzić do katastrofy.

Oprócz roślin, zdaniem specjalistów i miłośników tego krajobrazu, jednym z bogactw Wydm Chaco jest także fauna.

Ten park narodowy obejmuje część prowincji Boquerón i Alto Paragwaj, graniczących z Boliwią i został utworzony na mocy dekretu 2726/2004 w celu ochrony mieszanki lasów z krzewami, których nie ma nigdzie indziej.

Utrzymuje reprezentatywną próbkę tylko suchych systemów Chaco i obejmuje przejście od suchych krajobrazów do bardziej wilgotnych krajobrazów.

Wśród gatunków, których siedlisko będzie poważnie zagrożone potencjalną eksploatacją węglowodorów we wspomnianym parku narodowym, wyróżniają się kot Terica i Guanaco.

Do naturalnego pochodzenia eksperci dodają zasoby historyczne, ponieważ obfitują w odniesienia do wojny Chaco z lat 1932-1935.

GCM / Cynk

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *